Rozdział 3 - Pobór zaległości podatkowych przez poborców skarbowych i rozliczanie poborców skarbowych - Zasady rachunkowości i plan kont dla prowadzenia ewidencji podatków i niepodatkowych należności budżetowych przez urzędy skarbowe jako organy podatkowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.77.876

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lutego 2003 r.

Rozdział  3

Pobór zaległości podatkowych przez poborców skarbowych i rozliczanie poborców skarbowych

§  38.
1.
Dowodem pobrania przez poborcę skarbowego wpłaty z tytułu zaległości podatkowej jest pokwitowanie na blankiecie z kwitariusza przychodowego K 103.
2.
Z kwoty wpłat pobranych na pokrycie zaległości podatkowych pokrywa się w pierwszej kolejności:
1)
koszty egzekucyjne,
2)
koszty upomnienia.

Pozostałą kwotę dzieli się na pokrycie należności głównej i należnych odsetek za zwłokę według zasad określonych w art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej.

3.
Sumy pobrane w drodze egzekucji na rzecz urzędu skarbowego z tytułu podatków i niepodatkowych należności budżetowych poborca wpłaca do kasy urzędu skarbowego lub na jego rachunek bankowy w podziale na kwoty:
1)
kosztów egzekucyjnych,
2)
kosztów upomnienia,
3)
należności głównej,
4)
odsetek za zwłokę,
5) 22
(uchylony).
4.
Sumy wyegzekwowane na rzecz wierzyciela poborca wpłaca na rachunek bankowy wierzyciela lub na wskazany przez niego rachunek jednostki prowadzącej obsługę finansowo-księgową wierzyciela.
5.
Przy dokonywaniu wpłat w placówkach pocztowych poborca może posłużyć się wyłącznie przekazem do wpłat na rachunki bankowe.
6.
Jeden dowód wpłaty (na rachunek bankowy lub do kasy urzędu skarbowego) może dotyczyć kilku pokwitowań z jednego kwitariusza przychodowego K 103.
7. 23
Opłaty pocztowe lub prowizje bankowe, potrącone z sum pobranych na rzecz urzędu skarbowego z tytułu podatków i niepodatkowych należności budżetowych, obciążają bieżące wydatki budżetowe tego urzędu, którego komórka organizacyjna prowadziła egzekucję.
8.
Poborca pełniący służbę w miejscowości, w której urząd skarbowy ma siedzibę lub w której jest placówka pocztowa, wpłaca pobraną gotówkę codziennie (gotówkę pobraną po zamknięciu placówki pocztowej wpłaca w godzinach porannych następnego dnia), zaś w innych miejscowościach - przynajmniej raz w tygodniu. Jeżeli pobrana kwota przekracza złotową równowartość 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obliczonego przez GUS, poborca powinien wpłacić gotówkę niezwłocznie, a najpóźniej w godzinach porannych następnego dnia, bez względu na miejsce pełnienia służby.
§  39.
1.
Rozliczanie poborcy skarbowego dokonywane jest okresowo, co najmniej raz na dwa tygodnie, oraz przy rozliczaniu służby i przy zdawaniu przez niego wykorzystanych kwitariuszy K 103.
2.
Przed przewidywaną przerwą w pracy trwającą dłużej niż trzy dni, w szczególności z powodu urlopu, poborca obowiązany jest zwrócić wszystkie przydzielone mu kwitariusze, które podlegają kontroli. W księdze druków zapisuje się wówczas przychód kwitariuszy niewykorzystanych i częściowo niewykorzystanych. Przepis stosuje się odpowiednio do przypadków nieprzewidzianych przerw w pracy, w tym z powodu choroby poborcy.
3.
Rozliczanie polega na kontroli prowadzonych przez poborcę kwitariuszy oraz dotyczących ich dowodów wpłat.
4.
Osoba kontrolująca poborcę sprawdza zgodność adnotacji o wpłacie w tytułach wykonawczych z kopią pokwitowania wystawionego przez poborcę oraz stwierdza całkowitą likwidację wymienionych tytułów.
5.
Jeżeli w wyniku kontroli ustalony zostanie niedobór gotówki, poborca obowiązany jest pokryć go niezwłocznie, wpłacając odpowiednią kwotę do kasy urzędu skarbowego lub na rachunek bankowy urzędu skarbowego. W razie niemożności niezwłocznego pokrycia niedoboru przez poborcę, obciąża się go za niedobór.
6.
Po zakończeniu kontroli i ewentualnego postępowania, wynikającego z kontroli, dokumenty złożone przez poborcę podlegają przechowaniu w urzędzie skarbowym, z wyjątkiem kwitariuszy niecałkowicie wykorzystanych, które zwraca się poborcy, jednakże dotyczące ich dowody wpłat zatrzymuje się w urzędzie skarbowym i wykorzystuje przy kontroli kwitariusza, gdy zostanie zwrócony po całkowitym wykorzystaniu.
7.
Jeżeli poborca przestał pełnić funkcję poborcy, niezwłocznie rozlicza się go z przekazanych mu kwitariuszy, z wpłat pobranych oraz z wpłat dokonanych do kasy urzędu skarbowego i na rachunek bankowy urzędu skarbowego oraz na rachunki bankowe wierzycieli.
22 § 38 ust. 3 pkt 5 uchylony przez § 1 pkt 12 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 stycznia 2003 r. (Dz.U.03.15.147) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 2003 r.
23 § 38 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 stycznia 2003 r. (Dz.U.03.15.147) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 2003 r.