Zasady ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nie opłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.51.230

Akt utracił moc
Wersja od: 8 września 1983 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 sierpnia 1983 r.
w sprawie zasad ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nie opłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz. U. Nr 16, poz. 124 i Nr 25, poz. 187) zarządza się, co następuje:
Skarb Państwa ponosi koszty nie opłaconej pomocy prawnej, zwane dalej "kosztami", udzielonej z urzędu przez adwokata ustanowionego przez sąd lub państwowe biuro notarialne.
Orzeczenie o kosztach wydaje:
1)
w sprawie zakończonej w postępowaniu sądowym - sąd, który wydał orzeczenie kończące postępowanie,
2)
w sprawie zakończonej umorzeniem postępowania przygotowawczego i w sprawie egzekucyjnej - sąd, który ustanowił adwokata z urzędu,
3)
w sprawie zakończonej w postępowaniu przed państwowym biurem notarialnym - sąd rejonowy, w którego okręgu ma siedzibę to biuro.
Sąd orzekając o kosztach stosuje przepisy w sprawie opłat za czynności zespołów adwokackich, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej.
1.
Wysokość wynagrodzenia sąd ustala na podstawie najniższych stawek określonych w przepisach w sprawie opłat za czynności zespołów adwokackich.
2.
Sąd może przyznać wynagrodzenie wyższe od określonego w ust. 1, jeżeli nakład pracy adwokata był szczególnie duży.
1.
Wysokość wydatków sąd określa na podstawie przedstawionych dowodów i rachunków. W uzasadnionych wypadkach sąd może przyznać zaliczkę na niezbędne wydatki.
2.
Sąd odmówi zwrotu wydatków, jeżeli uzna, że poniesienie ich nie było niezbędne dla prawidłowego przeprowadzenia sprawy.
Sąd orzeka o kosztach na wniosek adwokata ustanowionego z urzędu. Wniosek o przyznanie kosztów powinien zawierać oświadczenie, że koszty nie zostały zapłacone w całości lub w części.
Wniosek o przyznanie kosztów w sprawach wymienionych w § 2 pkt 2 i 3 powinien być złożony w ciągu miesiąca od zakończenia postępowania. Poza tym do orzekania o kosztach stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu w sprawach cywilnych lub karnych.
1.
Koszty obliczone stosownie do paragrafów poprzedzających sąd zasądza na rzecz zespołu, którego członkiem był adwokat udzielający pomocy z urzędu, a jeżeli pomocy udzielił adwokat wykonujący zawód indywidualnie - na rzecz tego adwokata.
2.
Jeżeli w sprawie cywilnej kosztami procesu obciążony został przeciwnik procesowy strony korzystającej z pomocy udzielonej przez adwokata z urzędu, sąd wydaje orzeczenie, o którym mowa w ust. 1, dopiero po wykazaniu bezskuteczności egzekucji prowadzonej stosownie do art. 122 Kodeksu postępowania cywilnego.
Koszty ponoszone przez Skarb Państwa w postępowaniu karnym stanowią wydatki w rozumieniu przepisów o kosztach postępowania karnego.
Wypłaty kosztów zasądzonych stosownie do § 8 dokonuje sąd, który wydał orzeczenie o ich przyznaniu; jeżeli jednak orzeczenie wydał sąd rewizyjny, wypłaty dokonuje sąd I instancji.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.