Zasady organizacji obsługi bibliotecznej w zakładach karnych, poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz zasady współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.111.1309

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1999 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 grudnia 1999 r.
w sprawie zasad organizacji obsługi bibliotecznej w zakładach karnych, poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz zasad współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi.

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
W zakładach karnych i aresztach śledczych oraz zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, zwanych dalej "zakładami", organizuje się i prowadzi biblioteki dla skazanych i tymczasowo aresztowanych oraz nieletnich.
1.
Organizatorami bibliotek w zakładach są dyrektorzy zakładów.
2.
Biblioteki wchodzą w skład struktury organizacyjnej zakładów.
Do zadań biblioteki należy:
1)
gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych,
2)
obsługa użytkowników poprzez udostępnianie im zbiorów i prowadzenie działalności informacyjnej w oparciu o zbiory własne i inne źródła,
3)
prowadzenie dokumentacji bibliotecznej, działalności bibliograficznej, popularyzatorskiej i szkoleniowej, upowszechnianie czytelnictwa.
Dyrektor zakładu zapewnia warunki działalności i rozwoju biblioteki odpowiadające jej zadaniom, a także warunki lokalowe, środki na wyposażenie i prowadzenie działalności bibliotecznej, a zwłaszcza na zakup materiałów bibliotecznych oraz doskonalenie zawodowe pracowników związanych z działalnością biblioteczną.
Zasady i warunki korzystania z bibliotek określa regulamin nadany przez dyrektora zakładu.
W zakładach karnych mogą być prowadzone punkty biblioteczne zlokalizowane w oddziałach mieszkalnych, szpitalu, szkole lub w oddziale zewnętrznym.
Organizacja obsługi bibliotecznej, kompletowanie oraz utrzymanie w należytym stanie księgozbioru należy do zakresu czynności pracowników zatrudnionych na stanowiskach bibliotekarskich.
Wymiar zatrudnienia i wynagrodzenia, a także zakres odpowiedzialności za powierzony majątek biblioteki w stosunku do pracowników, o których mowa w § 7, ustala się na podstawie odrębnych przepisów.
Biblioteki, o których mowa w § 1, mogą współpracować z bibliotekami publicznymi na podstawie odrębnych porozumień, w szczególności w wymianie księgozbiorów oraz doświadczeń w zakresie organizacji pracy biblioteki.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.