Zasady organizacji obsługi bibliotecznej w jednostkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz zasady współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.35.297

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 2003 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 lutego 2003 r.
w sprawie zasad organizacji obsługi bibliotecznej w jednostkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz zasad współdziałania bibliotek publicznych w wykonywaniu tej obsługi

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2001 r. Nr 129, poz. 1440 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984) zarządza się, co następuje:
1.
Biblioteki wojskowe organizowane i prowadzone w jednostkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, zwane dalej "bibliotekami", stanowią resortową sieć biblioteczną.
2.
Podmiotami organizującymi biblioteki, o których mowa w ust. 1, są: dowódcy, szefowie, komendanci, dyrektorzy komórek i jednostek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, zwani dalej "organizatorami".
Organizator zapewnia bibliotekom warunki działalności, odpowiadające ich zadaniom, a w szczególności:
1)
warunki lokalowe, poprzez:
a)
usytuowanie biblioteki w punkcie dostępnym dla ogółu użytkowników,
b)
wydzielenie pomieszczeń na czytelnię i magazyn biblioteczny,
c)
wyodrębnienie, w miarę możliwości, dodatkowych pomieszczeń dla bibliotekarza do prac administracyjnych, przygotowywania materiałów bibliotecznych;
2)
środki finansowe na wyposażenie i prowadzenie działalności bibliotecznej, a w szczególności na:
a)
zakup materiałów bibliotecznych,
b)
doskonalenie zawodowe pracowników związanych z działalnością biblioteczną.
Biblioteki zapewniają obsługę biblioteczną żołnierzom, pracownikom wojska oraz ich rodzinom, a także w miarę możliwości udostępniają swoje zbiory innym podmiotom.
1.
Do podstawowych zadań biblioteki należy:
1)
gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie, udostępnianie i ochrona materiałów bibliotecznych;
2)
obsługa użytkowników i prowadzenie działalności informacyjnej w oparciu o zbiory własne i inne źródła.
2.
Do zadań biblioteki może ponadto należeć: prowadzenie działalności bibliograficznej, dokumentacyjnej, wydawniczej, edukacyjnej, popularyzatorskiej i instrukcyjno-metodycznej.
Gromadzenie, przechowywanie, ewidencjonowanie i udostępnianie przez biblioteki gromadzonych materiałów o charakterze ściśle tajnym, tajnym, poufnym lub zastrzeżonym nie może naruszać obowiązujących przepisów o ochronie informacji niejawnych.
1.
Biblioteki, na wniosek organizatora, mogą być włączone w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej.
2.
Biblioteki mogą zawierać, za zgodą organizatora, porozumienia o współpracy z innymi bibliotekami i instytucjami w sprawie wspólnego prowadzenia obsługi bibliotecznej, w szczególności w zakresie:
1)
udostępniania i wymiany informacji oraz materiałów bibliotecznych;
2)
organizacji imprez związanych z upowszechnianiem czytelnictwa oraz promocją literatury;
3)
doskonalenia zawodowego, organizacji szkoleń, praktyk bibliotecznych, udzielania porad i pomocy instrukcyjno-metodycznej.
3.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 2, może dotyczyć również łączenia zbiorów bibliotecznych bibliotek wojskowych oraz zbiorów bibliotek wojskowych ze zbiorami innych bibliotek.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.