§ 7. - Zasady opodatkowania podatkiem gruntowym przychodów osiąganych przez rolników z działów specjalnych, z wód zamkniętych i z innych źródeł.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.6.40 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 5 marca 1968 r.
§  7.
1.
Szkółki drzew owocowych, krzewów owocowych i podkładek drzew owocowych, prowadzone zarówno przez podatników podatku gruntowego, jak i przez osoby nie będące podatnikami tego podatku, uważa się za dział specjalny gospodarstwa rolnego, z tym że grunt zajęty pod te szkółki podlega opodatkowaniu wyłącznie według przepisów o podatku gruntowym.
2.
Nie podlegają doliczeniu do podstawy opodatkowania gospodarstwa rolnego przychody osiągane z prowadzenia szkółek drzew owocowych, krzewów owocowych i podkładek drzew owocowych:
1)
przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz kółka rolnicze i ich ośrodki rolne;
2)
przez podatników nie wymienionych w pkt 1:
a)
jeżeli zakontraktują na rzecz przedsiębiorstw zgrupowanych w Zjednoczeniu Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa produkcję szkółkarską z całej powierzchni zajętej w gospodarstwach pod taką produkcję i wykonają umowy kontraktacji, z tym że w razie zakontraktowania produkcji z części powierzchni gruntu zajętej pod taką produkcję i wykonania umowy kontraktacji przychód obliczony według norm określonych w ust. 4 z obszaru zakontraktowanego obniża się o 50%, lub
b)
jeżeli produkują rocznie nie więcej niż 100 sztuk drzew owocowych lub 500 sztuk krzewów owocowych albo 300 sztuk podkładek drzew owocowych bądź łącznie wszystkich rodzajów 500 sztuk, pod warunkiem że produkcja ta zostanie wykorzystana dla założenia lub powiększenia własnego sadu.
3.
Podlegają doliczeniu do podstawy opodatkowania gospodarstwa rolnego przychody osiągane z prowadzenia szkółek drzew owocowych, krzewów owocowych i podkładek drzew owocowych - z wyjątkiem wymienionych w ust. 2 - bez względu na powierzchnię (rozmiary produkcji) i bez względu na to, czy na prowadzenie tych szkółek wymagane jest zezwolenie, z tym że przychód z prowadzenia szkółek drzew owocowych ustala się w 2 roku po zasadzeniu podkładek drzew owocowych, a przychód z prowadzenia szkółek krzewów owocowych i podkładek drzew owocowych - w 1 roku po ich zaprowadzeniu.
4.
Przychód ze szkółek bez względu na to, w jakim okręgu gospodarczym i strefie ekonomicznej są one prowadzone, ustala się:
1)
z każdego ara powierzchni szkółek krzewów owocowych i podkładek drzew owocowych w wysokości 1.000 zł rocznie;
2)
z każdego ara powierzchni szkółek drzew owocowych w wysokości 700 zł rocznie.
5.
Osoby prowadzące szkółki drzew owocowych, krzewów owocowych i podkładek drzew owocowych w rozmiarach podlegających opodatkowaniu obowiązane są złożyć zeznanie do organu finansowego prezydium miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej lub rady narodowej osiedla albo do biura gromadzkiej rady narodowej właściwego według miejsca prowadzenia szkółek w terminie do dnia 30 października roku poprzedzającego rok podatkowy.
6.
Zeznanie (ust. 5) powinno zawierać następujące dane:
1)
imię i nazwisko (nazwę) podatnika,
2)
adres zamieszkania (siedzibę) podatnika,
3)
miejsce prowadzenia szkółki,
4)
datę zaprowadzenia szkółki krzewów owocowych i podkładek drzew owocowych, a jeśli chodzi o szkółkę drzew owocowych - datę zasadzenia podkładek drzew owocowych,
5)
powierzchnię szkółki krzewów owocowych i podkładek drzew owocowych, w tym powierzchnię szkółki krzewów owocowych i podkładek drzew owocowych w wieku 1 roku po ich zaprowadzeniu,
6)
powierzchnię szkółki drzew owocowych, w tym powierzchnię szkółki drzew w wieku 2 lat po zasadzeniu podkładek drzew owocowych.