Zasady odszkodowania za wywłaszczenie prawa wieczystego użytkowania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.26.118

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1962 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 marca 1962 r.
w sprawie zasad odszkodowania za wywłaszczenie prawa wieczystego użytkowania.

Na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 32, poz. 159) zarządza się, co następuje:
1.
Za wywłaszczenie prawa wieczystego użytkowania wywłaszczonemu przysługuje:
1)
odszkodowanie przez ustanowienie na jego rzecz i za jego zgodą wieczystego użytkowania na innym nie zabudowanym terenie na taki sam cel, na jaki był przeznaczony teren objęty orzeczeniem o wywłaszczeniu,
2)
odszkodowanie za budynki, urządzenia i inne części składowe nieruchomości wzniesione lub nabyte przez wywłaszczonego oraz za zasiewy, uprawy, plony rolne i plantacje kultur wieloletnich, znajdujące się na terenie objętym orzeczeniem o wywłaszczeniu.
2.
Jeżeli wywłaszczony nie wyrazi zgody na ustanowienie na jego rzecz wieczystego użytkowania na innym terenie oraz w przypadkach, gdy ustanowienie takiego użytkowania nie jest możliwe z innych powodów, wywłaszczonemu przysługuje poza odszkodowaniem określonym w ust. 1 pkt 2 odszkodowanie pieniężne ustalone w myśl przepisu § 2.
Odszkodowanie wymienione w § 1 ust. 2 ustala się w trybie przewidzianym w przepisach ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1961 r. Nr 18, poz. 94). Stanowi ono taką część odszkodowania, jakie przysługiwałoby według wymienionej ustawy za wywłaszczenie prawa własności tego gruntu, która odpowiada nie wykorzystanemu okresowi wieczystego użytkowania.
1.
Odszkodowanie wymienione w § 1 ust. 1 pkt 2 ustala się na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości.
2.
Nie przysługuje odszkodowanie za budynki, urządzenia i inne części składowe nieruchomości wzniesione wbrew umowie wieczystego użytkowania, jeżeli nie zostały one objęte wnioskiem o ich wywłaszczenie.
3.
Nie przysługuje również odszkodowanie za budynki, urządzenia i inne części składowe nieruchomości wzniesione przez wieczystego użytkownika bez pozwolenia budowlanego ani za nakłady przez niego poczynione na gruncie w sposób wyraźnie niezgodny z przeznaczeniem gruntu. Wieczysty użytkownik może jednak na własny koszt zabrać budynki, urządzenia i inne części składowe nieruchomości, za które nie przysługuje odszkodowanie. Jeżeli tego nie uczyni do czasu faktycznego objęcia terenu przez wnioskodawcę wywłaszczenia, wnioskodawca wezwie go do ich zabrania w terminie dostosowanym do ilości i wielkości budowli, urządzeń i innych części składowych nieruchomości, a w każdym razie nie krótszym niż 14 dni, po czym może usunąć je na koszt własny i niebezpieczeństwo wieczystego użytkownika.
Ustanowienie wieczystego użytkowania na innym terenie (§ 1 ust. 1 pkt 1) na rzecz osoby prawnej, nie będącej państwową jednostką organizacyjną lub organizacją społeczną, wymaga zgody prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Gospodarki Komunalnej, Spraw Wewnętrznych i Finansów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.