Zasady i warunki prowadzenia spraw przed okręgowymi sądami ubezpieczeń społecznych przez przedstawicieli związków zawodowych i organizacji zrzeszających rencistów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.25.144

Akt utracił moc
Wersja od: 17 czerwca 1963 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 25 marca 1963 r.
o zasadach i warunkach prowadzenia spraw przed okręgowymi sądami ubezpieczeń społecznych przez przedstawicieli związków zawodowych i organizacji zrzeszających rencistów.

Na podstawie art. 380 Prawa o sądach ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1961 r. Nr 41, poz. 215) zarządza się, co następuje:
Użyte w niniejszym rozporządzeniu wyrazy oznaczają:
1)
"przedstawiciel" - przedstawiciela związku zawodowego lub organizacji zrzeszającej rencistów,
2)
"sąd" - okręgowy sąd ubezpieczeń społecznych.
Przedstawicielem organizacji zrzeszającej rencistów może być osoba, która:
1)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw publicznych i obywatelskich praw honorowych,
2)
jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym postępowaniem daje rękojmię należytego spełniania zadań przedstawiciela,
3)
ukończyła 26 lat życia,
4)
włada językiem polskim w słowie i piśmie,
5)
posiada dostateczną znajomość przepisów prawnych o zaopatrzeniu emerytalnym i o postępowaniu przed okręgowymi sądami ubezpieczeń społecznych,
6)
została wciągnięta do spisu przedstawicieli organizacji zrzeszających rencistów przed danym sądem.
Przedstawiciel nie może wykonywać zastępstwa w sprawie przeciwko organowi, którego jest członkiem lub pracownikiem.
Przedstawicieli poszczególnych organizacji zrzeszających rencistów wyznacza Zarząd Główny Zjednoczonego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów na wniosek oddziałów wojewódzkich tego związku, przedstawicieli zaś Związku Inwalidów Wojennych PRL - Zarząd Główny tego związku na wniosek zarządu okręgowego. Jedna osoba może być przedstawicielem jednej lub więcej organizacji zrzeszających rencistów.
Osoby, wyznaczone na przedstawicieli organizacji wymienionych w § 4, wciągają zarządy główne tych organizacji do spisu przedstawicieli, który przesyłają właściwemu sądowi. Sąd ten należy zawiadamiać niezwłocznie o każdorazowych zmianach wprowadzonych do spisu.
Przed rozpoczęciem swoich czynności przedstawiciel organizacji zrzeszającej rencistów składa wobec prezesa właściwego sądu następujące przyrzeczenie: "Przyrzekam, że obowiązki przedstawiciela organizacji zrzeszającej rencistów przed okręgowym sądem ubezpieczeń społecznych będę spełniał sumiennie i gorliwie, zgodnie z prawem i słusznością, poświęcając im całą wiedzę i doświadczenie".
Przedstawiciel obowiązany jest zachować w tajemnicy wiadomości, które otrzymał z tytułu wykonywania swoich zadań.
Przedstawicielowi nie wolno pobierać od strony żadnego wynagrodzenia za pomoc prawną.
Przedstawiciel związku zawodowego powinien do każdej sprawy złożyć pełnomocnictwo strony oraz upoważnienie zarządu głównego lub zarządu okręgowego właściwego związku zawodowego do zastępowania jej w charakterze przedstawiciela tego związku, a przedstawiciel organizacji zrzeszającej rencistów - tylko pełnomocnictwo strony, w którym należy powołać uprawnienie do występowania przed sądem (§§ 4 i 5).
Sąd skreśla przedstawiciela organizacji zrzeszającej rencistów ze spisu:
1)
jeżeli utraci którykolwiek z wymogów wymienionych w § 2 bądź stwierdzony zostanie brak któregokolwiek z tych wymogów,
2)
jeżeli nie spełnia należycie swych obowiązków,
3)
jeżeli pobiera wynagrodzenie za pomoc prawną.
O skreśleniu przedstawiciela organizacji zrzeszającej rencistów ze spisu orzeka właściwy sąd w składzie trzech sędziów. Orzeczenie jest ostateczne i podlega przesłaniu w odpisie odpowiedniej organizacji zrzeszającej rencistów.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Sprawiedliwości oraz Pracy i Opieki Społecznej z dnia 18 czerwca 1948 r. o zasadach i warunkach prowadzenia spraw przed sądami ubezpieczeń społecznych przez przedstawicieli związków zawodowych (Dz. U. Nr 32, poz. 219).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.