Zasady i tryb zbycia broni i amunicji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.42.221

Akt utracił moc
Wersja od: 20 września 1961 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 września 1961 r.
w sprawie zasad i trybu zbycia broni i amunicji.

Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. Nr 6, poz. 43) zarządza się, co następuje:
1.
Osoba posiadająca broń obowiązana jest - w razie odmowy udzielenia jej pozwolenia na broń, cofnięcia pozwolenia lub upływu terminu ważności pozwolenia - zbyć broń i amunicję w terminie zakreślonym przez organ Milicji Obywatelskiej właściwy do wydania pozwolenia. Termin do zbycia broni myśliwskiej powinien wynosić trzy miesiące, licząc od daty uprawomocnienia się decyzji organu Milicji Obywatelskiej lub upływu terminu ważności pozwolenia. W terminie zakreślonym do zbycia broni właściciel broni nie jest uprawniony do jej noszenia.
2.
Zbycie broni i amunicji może nastąpić bądź przez bezpośrednie odstąpienie jej innej osobie, która uzyskała pozwolenie na daną broń, bądź też przez sprzedaż za pośrednictwem przedsiębiorstwa uprawnionego do handlu bronią i amunicją.
3.
O zbyciu broni i amunicji należy niezwłocznie zawiadomić organ Milicji Obywatelskiej właściwy do wydania pozwolenia. W zawiadomieniu należy wskazać imię i nazwisko oraz dokładny adres nabywcy, a także numer posiadanego przez niego pozwolenia na broń.
1.
Osoba, która nie zbyła broni i amunicji w terminie zakreślonym jej przez właściwy organ Milicji Obywatelskiej, obowiązana jest po upływie terminu przekazać niezwłocznie broń i amunicję temu organowi albo przedstawić mu dowód stwierdzający przyjęcie broni i amunicji do sprzedaży przez przedsiębiorstwo uprawnione do handlu bronią i amunicją.
2.
Przyjęcie broni przez organ Milicji Obywatelskiej powinno nastąpić protokolarnie i z udziałem właściciela broni.
3.
Broń przyjęta przez organ Milicji Obywatelskiej nie może być w czasie przechowywania jej w depozycie używana i powinna być przechowywana w sposób zabezpieczający jej stan techniczny.
Przepisy § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do broni i amunicji, która po osobie zmarłej lub zaginionej przeszła w posiadanie osoby nie mającej pozwolenia na daną broń, oraz do broni i amunicji osób przybywających z zagranicy, które nie uzyskały na tę broń pozwolenia.
1.
Organ Milicji Obywatelskiej, który przyjął do depozytu broń i amunicję, przekazuje ją przedsiębiorstwu uprawnionemu do prowadzenia handlu bronią i amunicją w celu oszacowania i sprzedaży.
2.
Przekazanie broni i amunicji do sprzedaży odbywa się protokolarnie i nie może nastąpić przed uprawomocnieniem się decyzji o odmowie udzielenia pozwolenia na broń lub o cofnięciu pozwolenia na broń.
3.
O przekazaniu broni i amunicji do sprzedaży należy zawiadomić jej właściciela i wezwać go do obecności przy dokonywaniu czynności związanych z jej oszacowaniem. Niestawiennictwo właściciela broni i amunicji nie wstrzymuje dokonania tej czynności.
4.
Kwotę uzyskaną ze sprzedaży broni i amunicji przedsiębiorstwo przekazuje właścicielowi broni po potrąceniu prowizji komisowej.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.