Zasady i tryb zaliczenia niektórych okresów do okresów zatrudnienia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1957.4.20

Akt utracił moc
Wersja od: 2 lutego 1967 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 16 stycznia 1957 r.
w sprawie zasad i trybu zaliczenia niektórych okresów do okresów zatrudnienia.

Na podstawie art. 8 ust. 4 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. z 1956 r. Nr 43, poz. 200), zwanego dalej "dekretem", zarządza się, co następuje:
1.
Za okresy służby w oddziałach, które prowadziły walkę z hitlerowskim okupantem, podlegające zaliczeniu do okresów zatrudnienia w myśl art. 8 ust. 1 pkt 6 dekretu, uważa się okresy służby w oddziałach Gwardii Ludowej, Armii Ludowej, Polskiej Armii Ludowej, Batalionów Chłopskich, Korpusu Bezpieczeństwa i Armii Krajowej oraz w organizacjach, które weszły w skład wymienionych oddziałów.
2.
Za okresy służby w oddziałach, które prowadziły walkę z hitlerowskim okupantem, podlegające zaliczeniu do okresów zatrudnienia w myśl art. 8 ust. 1 pkt 6 dekretu, uważa się również okresy służby w oddziałach ruchu oporu, które istniały na terenie innych państw.
Zaliczenie okresów wymienionych w § 1 oraz okresów służby w wojskowych oddziałach ludowych w czasie wojny domowej w Hiszpanii (art. 8 ust. 1 pkt 13 dekretu) następuje na podstawie zaświadczenia Zarządu Głównego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację stwierdzającego te okresy lub innego dowodu przedłożonego przez zainteresowanego oraz opinii tego Związku.
Za okresy działalności rewolucyjnej, podlegające zaliczeniu do okresów zatrudnienia w myśl art. 8 ust. 1 pkt 11 dekretu, uważa się te okresy pracy organizacyjnej w partiach oraz w innych organizacjach politycznych i społecznych, które uzna za okresy działalności rewolucyjnej władza naczelna właściwej partii politycznej.
Za okresy pobytu w więzieniach i w obozach odosobnienia, za działalność rewolucyjną, podlegające zaliczeniu do okresów zatrudnienia w myśl art. 8 ust. 1 pkt 12 dekretu, uważa się okresy uznane za takie przez władzę naczelną właściwej partii politycznej.
1.
Sprawy osób, którym odmówiono renty wskutek niezaliczenia okresów wymienionych w §§ 1, 3 i 4, podlegają ponownemu rozpatrzeniu na wniosek zainteresowanego.
2.
Jeżeli wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy zostanie zgłoszony:
1)
w ciągu 6 miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia - rentę przyznaje się od dnia powstania prawa do renty, nie wcześniej jednak niż od dnia 1 lipca 1956 r.;
2)
po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia - rentę przyznaje się od dnia powstania prawa do renty, lecz za okres nie dłuższy niż 3 miesiące wstecz od dnia zgłoszenia wniosku.
Traci moc zarządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 1 lipca 1954 r. w sprawie zaliczenia niektórych okresów do okresów zatrudnienia (Monitor Polski Nr A-74, poz. 902).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1956 r.
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 października 1957 r. (Dz.U.57.55.272) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1956 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 19 stycznia 1967 r. (Dz.U.67.4.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lutego 1967 r.