Zasady i tryb zaliczania bibliotek do bibliotek naukowych oraz ustalanie ich wykazu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.44.269

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 2010 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 19 marca 1998 r.
w sprawie zasad i trybu zaliczania bibliotek do bibliotek naukowych oraz ustalania ich wykazu.

Na podstawie art. 21 ust. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539) zarządza się, co następuje:
O zaliczenie do bibliotek naukowych, o których mowa w art. 21 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539), mogą ubiegać się biblioteki prowadzące i koordynujące prace badawcze, badawczo-rozwojowe w zakresie bibliotekoznawstwa, informacji naukowej i dziedzin pokrewnych, a także obsługiwanych przez te biblioteki dziedzin gospodarki narodowej i życia społecznego.
Przy zaliczaniu biblioteki do bibliotek naukowych uwzględnia się:
1)
działalność merytoryczną i dokonania biblioteki w zakresie:
a)
prowadzenia i koordynowania prac badawczych, badawczo-rozwojowych w zakresie bibliotekoznawstwa, informacji naukowej i dziedzin pokrewnych oraz obsługiwanych przez bibliotekę dziedzin kultury, nauki, techniki i przygotowania ich wyników do wdrożenia,
b)
zapewniania dostępu do zasobów informacyjnych krajowych i zagranicznych kadrze naukowej,
c)
opracowywania i wydawania własnych publikacji naukowych, dokumentacyjnych, unifikacyjnych, bibliograficznych,
d)
prowadzenia działalności dydaktycznej, metodycznej w zakresie kształcenia i doskonalenia kadr naukowych,
e)
gromadzenia dokumentów publikowanych i rękopiśmiennych, zapisanych na nośnikach elektronicznych z zakresu kultury, nauki, techniki, dziedzin nauki obsługiwanych przez bibliotekę;
2)
warunki organizacyjne i kadrowe biblioteki w zakresie:
a)
zatrudnienia pracowników o odpowiednim przygotowaniu zawodowym i kwalifikacjach naukowych,
b)
wykazania się infrastrukturą techniczną, informacyjną oraz warunkami materialnymi zapewniającymi możliwość kontynuowania prac naukowych.
1.
Wniosek o zaliczenie biblioteki do bibliotek naukowych przedstawia Ministrowi Kultury i Sztuki organizator biblioteki.
2.
Do wniosku załącza się akt o utworzeniu biblioteki, obowiązujący statut, opis działalności i dokonań, o których mowa w § 1, informację o zatrudnieniu pracowników służby bibliotecznej oraz pracowników naukowych, w tym bibliotekarzy dyplomowanych i dyplomowanych pracowników informacji naukowej.
Minister Kultury i Sztuki, po zaopiniowaniu wniosku przez Krajową Radę Biblioteczną, może zaliczyć bibliotekę do bibliotek naukowych.
Informację o zaliczeniu biblioteki do bibliotek naukowych zamieszcza się w jej statucie.
Rada naukowa biblioteki uznanej za naukową przeprowadza okresową, co najmniej raz na pięć lat, ocenę jej działalności, a jeżeli taka rada nie została w niej utworzona, ocenę przeprowadza Rada Naukowa Biblioteki Narodowej.
1.
Biblioteki, zaliczone do bibliotek naukowych na podstawie uchwały nr 269 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1968 r. w sprawie ustalenia wykazu bibliotek zaliczonych do bibliotek naukowych (M. P. Nr 36, poz. 253, z 1971 r. Nr 11, poz. 89, z 1973 r. Nr 22, poz. 129, z 1974 r. Nr 2, poz. 11 i z 1978 r. Nr 27, poz. 94), stają się bibliotekami naukowymi w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.
2.
Ustala się wykaz bibliotek zaliczonych do bibliotek naukowych, który stanowi załącznik do rozporządzenia.
3.
Wykaz, o którym mowa w ust. 2, stanowi podstawę do wpisu wymienionych w nim bibliotek do wykazu prowadzonego przez Bibliotekę Narodową.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

Wykaz bibliotek zaliczonych do bibliotek naukowych

1. Biblioteka Śląska,

2. Główna Biblioteka Lekarska,

3. Centralna Biblioteka Rolnicza,

4. Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie,

5. (uchylony),

6. Główna Biblioteka Komunikacyjna,

7. Biblioteka Sejmowa,

8. Centralna Biblioteka Statystyczna w m. st. Warszawie,

9. Centralna Biblioteka Narodowego Banku Polskiego,

10. Biblioteka Główna Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy,

11. Biblioteka Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. L. Waryńskiego w Łodzi, obecnie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi,

12. Biblioteka Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, obecnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy,

13. Biblioteka Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, obecnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie,

14. Biblioteka Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, obecnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie,

15. Biblioteka Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. E. Raczyńskiego w Poznaniu, obecnie Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu,

16. Biblioteka Główna Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, obecnie Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie,

17. Biblioteka Główna Książnicy Miejskiej im. M. Kopernika w Toruniu, obecnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Książnica Miejska im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

18. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie,

19. Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk,

20. Biblioteka im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego,

21. Biblioteka Czartoryskich Muzeum Narodowego w Krakowie,

22. Biblioteka Muzeum Narodowego w Warszawie,

23. Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Warszawie,

24. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, obecnie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu,

25. Książnica Cieszyńska,

26. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze,

27. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu.

1 Załącznik:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 marca 2001 r. (Dz.U.01.28.313) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2001 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 września 2001 r. (Dz.U.01.114.1219) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2001 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 15 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.240.1742) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 2007 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 11 czerwca 2010 r. (Dz.U.10.121.811) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2010 r.