Zasady i tryb wykupienia należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych zaciągniętych do dnia 20 października 1991 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.54.257

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1992 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lipca 1992 r.
w sprawie zasad i trybu wykupienia należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych zaciągniętych do dnia 20 października 1991 r.

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o uporządkowaniu stosunków kredytowych (Dz. U. Nr 74, poz. 440, z 1992 r. Nr 21, poz. 85) w związku z art. 13 ustawy z dnia 25 stycznia 1992 r. o zasadach gospodarki finansowej państwa w 1992 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 83 i Nr 50, poz. 229) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa zasady i tryb wykupienia ze środków budżetowych należności banków z tytułu odsetek od kredytów zaciągniętych do dnia 20 października 1991 r. na:
1)
budowę mieszkań spółdzielczych,
2)
budowę domu jednorodzinnego albo lokalu w domu wielomieszkaniowym na zaspokojenie własnych potrzeb właściciela lokalu lub domu,
3)
nadbudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego,
4)
przebudowę strychu, suszarni bądź innego pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne,
5)
remont, modernizację i rewaloryzację lokali i budynków mieszkalnych, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnawiania mieszkań,

zwanych dalej "kredytami".

1.
Wykupieniem ze środków budżetu państwa będą objęte nie spłacone przez kredytobiorców odsetki od kredytów na inwestycje:
1)
zakończone i rozliczone w wysokości do 100% należności banków z tytułu nie spłaconych przez kredytobiorcę odsetek od kredytów,
2)
w trakcie realizacji w wysokości do 30% należności z tytułu nie spłaconych odsetek od kredytów.
2.
Wielkość środków budżetu państwa na wykup odsetek będzie określana corocznie - stosownie do kwot przeznaczonych na ten cel w ustawie budżetowej na dany rok - w umowach zawieranych przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Ministra Finansów z Powszechną Kasą Oszczędności - bankiem państwowym, Bankiem Gospodarki Żywnościowej i innymi zainteresowanymi bankami.
Wykupienie ze środków budżetu państwa należności banków z tytułu odsetek nie spłaconych przez kredytobiorcę następuje, gdy zostaną spełnione następujące warunki:
1)
kredytobiorca zobowiąże się do przeznaczania na spłatę kredytu, wraz z odsetkami, nie mniej niż 20% miesięcznych dochodów swojego gospodarstwa domowego w całym okresie spłaty i umożliwi kontrolę tego warunku przez bank,
2)
oprocentowanie kredytu w 1992 r. nie przekracza 110% stopy procentowej kredytu refinansowego; w następnych latach wskaźnik ten będzie ustalany w umowach, o których mowa w § 2 ust. 2,
3)
bank zobowiąże się do ograniczenia wobec kredytobiorcy roszczeń z tytułu spłaty kredytu i odsetek do kwoty określonej w pkt 1, a kredytobiorca - do zwrotu odsetek przejściowo wykupionych ze środków budżetu państwa.
1.
Gdy w wyniku utraty pracy przez kredytobiorcę (członka spółdzielni mieszkaniowej) lub osobę pozostającą z nim we wspólnym gospodarstwie domowym dochód tego gospodarstwa w przeliczeniu na osobę spadnie poniżej 75% najniższej emerytury z poprzedniego kwartału, na wniosek kredytobiorcy (członka spółdzielni mieszkaniowej) spłata kredytu i odsetek może być zawieszona, a budżet państwa przejściowo wykupi należności wobec banku.
2.
Okres zawieszenia spłaty, o którym mowa w ust. 1, nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.
1.
Rata spłaty zadłużenia wobec banku, począwszy od II kwartału 1992 r., nie może być mniejsza niż 20% dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy z poprzedniego kwartału. Przez dochód gospodarstwa rozumie się dochód tego gospodarstwa przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
2.
Wyliczone przez bank należności z tytułu spłaty kredytu, wraz z odsetkami za I kwartał 1992 r., na podstawie przepisów obowiązujących w 1991 r., podlegają skorygowaniu z zachowaniem zasady przyjętej w ust. 1.
Sposób rozliczeń wynikających z tytułu wykupienia odsetek oraz upoważnienie do przyjmowania od kredytobiorców należności z tytułu spłaty tych odsetek określą umowy zawarte przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Ministra Finansów z Powszechną Kasą Oszczędności - bankiem państwowym, Bankiem Gospodarki Żywnościowej i innymi zainteresowanymi bankami.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1992 r.