Zasady i tryb udzielania przez zakłady pracy zwolnień radnym i członkom komisji rady narodowej, nie będącym radnymi - dla wykonania ich zadań.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.13.53

Akt utracił moc
Wersja od: 18 marca 1958 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 marca 1958 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania przez zakłady pracy zwolnień radnym i członkom komisji rady narodowej, nie będącymi radnymi - dla wykonania ich zadań.

Na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) zarządza się, co następuje:
Kierownik zakładu pracy obowiązany jest zwolnić radnego i członka komisji rady narodowej nie będącego radnym od pracy zawodowej w celu umożliwienia im wzięcia udziału:
1)
w sesji rady narodowej, posiedzeniu komisji lub prezydium,
2)
w innych pracach, związanych z wykonywaniem obowiązków radnego bądź członka komisji.
Kierownik zakładu pracy udziela zwolnienia na podstawie okazanego przez radnego (członka komisji) zawiadomienia prezydium właściwej rady narodowej o sesji rady, posiedzeniu komisji lub prezydium bądź o innych pracach uzasadniających zwolnienie radnego lub członka komisji. Zawiadomienie powinno zawierać imię i nazwisko radnego (członka komisji), oznaczenie prac stanowiących podstawę do zwolnienia oraz czas zwolnienia.
W przypadkach, w których zwolnienie pracownika naraziłoby zakład pracy na znaczne i niepowetowane szkody, kierownik zakładu pracy w uzgodnieniu z radą zakładową (miejscową) zawiadamia prezydium właściwej rady narodowej o powyższej okoliczności, mogącej służyć za podstawę do usprawiedliwienia nieobecności pracownika.
1.
Za czas zwolnienia pracownik otrzymuje z zakładu pracy wynagrodzenie w wysokości przysługującej mu w czasie urlopu wypoczynkowego.
2.
W czasie zwolnienia pracownik zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy.
Tracą moc przepisy w przedmiocie uregulowanym niniejszym rozporządzeniem.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.