Zasady i tryb postępowania przy wydawaniu pozwoleń na dokonywanie przez osoby fizyczne nadbudowy lub rozbudowy obiektów budowlanych stanowiących własność Państwa albo przebudowy pomieszczeń niemieszkalnych w takich obiektach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.27.193

Akt utracił moc
Wersja od: 15 sierpnia 1988 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 30 czerwca 1988 r.
w sprawie zasad i trybu postępowania przy wydawaniu pozwoleń na dokonywanie przez osoby fizyczne nadbudowy lub rozbudowy obiektów budowlanych stanowiących własność Państwa albo przebudowy pomieszczeń niemieszkalnych w takich obiektach.

Na podstawie art. 29a ust. 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229, z 1981 r. Nr 12, poz. 57, z 1983 r. Nr 44, poz 200 i 201, z 1984 r. Nr 35, poz. 185 i 186 oraz z 1987 r. Nr 21, poz. 124) zarządza się, co następuje:
Osoba fizyczna może uzyskać pozwolenie na budowę, polegającą na dokonaniu na swój koszt nadbudowy lub rozbudowy obiektów budowlanych, będących budynkami, stanowiących własność Państwa, albo przebudowy znajdujących się w nich zbędnych strychów, suszarń, pralni i innych pomieszczeń, nie wchodzących w skład już istniejących lokali mieszkalnych lub użytkowych, w celu wybudowania lub powiększenia zajmowanego lokalu mieszkalnego albo pracowni twórcy bądź łącznie lokalu mieszkalnego z pracownią twórcy.
1.
Budynki przewidziane do nadbudowy, rozbudowy i przebudowy typują zarządcy budynków po zasięgnięciu opinii właściwego organu samorządu mieszkańców, a następnie zgłaszają je terenowemu organowi administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw nadzoru budowlanego stopnia podstawowego, który wydaje opinię urbanistyczno-architektoniczną co do możliwości przeprowadzenia takich robót.
2.
Do przebudowy nie mogą być typowane:
1)
pomieszczenia suszarń domowych o powierzchni odpowiadającej obowiązującym normom określającym powierzchnię niezbędną do suszenia bielizny przez mieszkańców domów,
2)
inne pomieszczenia wykorzystywane przez mieszkańców domów na cele ogólne zgodnie z ich przeznaczeniem.
3.
W stosunku do budynków, dla których organ, o którym mowa w ust. 1, wyda pozytywną opinię urbanistyczno-architektoniczną o możliwości przeprowadzenia przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy, zarządca budynku jest obowiązany zapewnić przygotowanie ekspertyzy techniczno-budowlanej, określającej dopuszczalny zakres robót, który nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz nie pogorszy w sposób niedopuszczalny warunków funkcjonalno-użytkowych budynku.
4.
Pozytywna ekspertyza techniczno-budowlana powinna określać również wstępne warunki realizacji nadbudowy, rozbudowy lub przebudowy. Koszty związane z jej przygotowaniem podlegają zwrotowi przez osobę fizyczną, która otrzymała pozwolenie na budowę.
1.
Po wykonaniu ekspertyzy, o której mowa w § 2 ust. 4, zarządcy budynków sporządzają wykazy budynków zakwalifikowanych do nadbudowy, rozbudowy lub przebudowy, zawierające podstawowe dane dotyczące ich położenia i wyposażenia w urządzenia techniczne oraz przewidzianej do zagospodarowania powierzchni.
2.
Wykazy, o których mowa w ust. 1 dotyczące budynków wymienionych w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1987 r. Nr 30, poz. 165), stanowiących własność Państwa, terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw lokalowych stopnia podstawowego podają do publicznej wiadomości w swojej siedzibie wraz z informacją o składaniu wniosków przez osoby ubiegające się o uzyskanie pozwolenia na dokonanie nadbudowy, rozbudowy lub przebudowy zamieszczonych w nich obiektów.
3.
Pozwolenie na budowę wydaje się z zachowaniem trybu określonego w przepisach o nadzorze urbanistyczno-budowlanym i po zakwalifikowaniu przez terenowy organ administracji państwowej, o którym mowa w ust. 2, wnioskodawcy jako uprawnionego do przydziału wybudowanego lokalu; w stosunku do innych budynków wydanie pozwolenia następuje po wyrażeniu zgody przez dysponentów lokali w tych budynkach.
Jeżeli w stosunku do danego budynku z wnioskami o wydanie pozwolenia wystąpi więcej niż jedna osoba fizyczna, powinno ono być udzielone łącznie dla całości inwestycji objętych wspólnymi rozwiązaniami projektowymi.
Warunki udostępnienia budynku do nadbudowy, rozbudowy lub przebudowy oraz wykonywania robót, a także wzajemne obowiązki inwestora i jednostki zarządzającej budynkiem, jak również rozliczenia z tym związane, powinny być określane w umowie zawartej z zarządcą budynku.
Traci moc zarządzenie Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 29 lipca 1981 r. w sprawie zagospodarowania zbędnych suszarń, strychów i innych pomieszczeń w budynkach stanowiących własność Państwa (Monitor Polski Nr 19, poz. 182).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.