Zasady i tryb ogłaszania uchwał rad narodowych oraz wydawanie dzienników urzędowych wojewódzkich rad narodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.19.78

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1958 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 kwietnia 1958 r.
w sprawie zasad i trybu ogłaszania uchwał rad narodowych oraz wydawania dzienników urzędowych wojewódzkich rad narodowych.

Na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) zarządza się, co następuje:
1.
Wojewódzkie rady narodowe wydają pismo urzędowe pn. "Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w ......", zwane dalej "dziennikiem urzędowym".
2.
Na podstawie uchwał wojewódzkiej rady narodowej i rady narodowej miasta wyłączonego z województwa dziennik urzędowy może być wspólnym pismem dla obszaru województwa i miasta wyłączonego z województwa. W tym przypadku pismo otrzymuje nazwę: "Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w ...... oraz Rady Narodowej miasta ......".
Dziennik urzędowy jest pismem przeznaczonym do ogłaszania aktów prawnych rad narodowych, ich prezydiów i organów administracji państwowej, podporządkowanych prezydiom rad narodowych.
1.
W dzienniku urzędowym podlegają ogłoszeniu:
1)
uchwały i inne akty prawne rad narodowych i ich prezydiów zawierające przepisy prawne wydawane w ramach uprawnień nadanych przez ustawy;
2)
inne uchwały rad narodowych i ich prezydiów oraz inne akty prawne prezydiów rad narodowych, których ogłoszenie jest przewidziane w obowiązujących przepisach lub w ogłoszonym akcie albo gdy organ, który akt wydał, uzna ogłoszenie za wskazane.
2.
Ponadto z mocy przepisu szczególnego lub za zgodą przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź z upoważnienia przewodniczącego - za zgodą członka prezydium, w dzienniku urzędowym ogłasza się akty prawne organów administracji państwowej, podporządkowanych prezydiom rad narodowych (zarządzenia, wytyczne, decyzje, okólniki, obwieszczenia) oraz akty prawne innych terenowych organów państwowych nie podporządkowanych radom narodowym.
3.
Ogłoszenia jednostek gospodarki uspołecznionej oraz osób prywatnych są zamieszczane w dzienniku urzędowym, jeżeli obowiązujące przepisy tego wymagają.
1.
Na każdym numerze dziennika urzędowego oznacza się dzień jego wydania.
2.
Moc obowiązująca aktów określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 rozpoczyna się w terminie w aktach tych podanych, a w braku takiego terminu - z dniem wydania dziennika urzędowego, w którym ogłoszono akt.
3.
Przepis ust. 2 ma również zastosowanie do aktów określonych w § 3 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2, jeżeli moc obowiązująca tych aktów jest zależna od ich ogłoszenia.
W razie potrzeby stwierdzonej przez radę narodową bądź jej prezydium uchwały rady narodowej i jej prezydium niezależnie od ogłoszenia w dzienniku urzędowym podlegają ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
Jeżeli w myśl przepisów szczególnych uchwała rady narodowej bądź jej prezydium wymaga zatwierdzenia bądź wyrażenia zgody przez organ nadrzędny, uchwała przed jej zatwierdzeniem bądź wyrażeniem zgody nie podlega ogłoszeniu.
1.
Dziennik urzędowy redaguje zespół redakcyjny powołany przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej. W szczególności do zadań zespołu redakcyjnego należy ustalenie, czy akt przeznaczony do ogłoszenia w dzienniku urzędowym odpowiada warunkom ogłoszenia i czy nie zachodzą przeszkody prawne do jego ogłoszenia.
2.
Za udział w pracach zespołu redakcyjnego członkom zespołu przysługuje wynagrodzenie na zasadach i w wysokości, określonych w przepisach w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach.
1.
Akty przeznaczone do ogłoszenia w dzienniku urzędowym przesyła się w oryginale do zespołu redakcyjnego.
2.
Przygotowany do druku tekst dziennika urzędowego zespół redakcyjny przedstawia przewodniczącemu prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź z upoważnienia przewodniczącego - członkowi prezydium do akceptacji.
Akt ogłoszony w dzienniku urzędowym może być uchylony, zmieniony lub sprostowany tylko przez ogłoszenie odpowiedniego aktu w dzienniku urzędowym.
1.
Prezes Rady Ministrów określi w drodze zarządzenia organy państwowe, które będą bezpłatnie otrzymywały dziennik urzędowy.
2.
Do czasu wydania zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, obowiązują w tym zakresie przepisy dotychczasowe.
Prezydia rad narodowych wszystkich stopni oraz podporządkowane im organy administracji państwowej obowiązane są udostępniać ludności bezpłatne przeglądanie dziennika urzędowego.
Przepisy niniejszego rozporządzenia dotyczące wojewódzkich rad narodowych oraz ich prezydiów stosuje się odpowiednio do rad narodowych miast wyłączonych z województw oraz do prezydiów tych rad.
Tracą moc przepisy w przedmiocie unormowanym niniejszym rozporządzeniem.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.