Zasady i tryb odprawy celnej okrętów wojennych i wojskowych statków powietrznych oraz ich załóg.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.23.127

Akt utracił moc
Wersja od: 9 lipca 1975 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU ZAGRANICZNEGO I GOSPODARKI MORSKIEJ ORAZ OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 czerwca 1975 r.
w sprawie zasad i trybu odprawy celnej okrętów wojennych i wojskowych statków powietrznych oraz ich załóg.

Na podstawie art. 19 ust. 3 pkt 2, art. 40 ust. 2 pkt 1 i art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 26 marca 1975 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 10, poz. 56) zarządza się, co następuje:
1.
Do odprawy celnej polskich i obcych okrętów wojennych i wojskowych statków powietrznych oraz ich załóg stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 25 czerwca 1975 r. w sprawie kontroli celnej i postępowania celnego (Dz. U. Nr 22, poz. 123) z uwzględnieniem zmian wynikajacych z niniejszego rozporządzenia.
2.
Załogą w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są również żołnierze przebywający na pokładzie okrętów wojennych oraz wojskowych statków powietrznych w związku z wykonywaniem zadań służbowych.
1.
Przybycie okrętu wojennego do portu oraz jego wyjście z portu, a także przylot wojskowego statku powietrznego z zagranicy oraz jego odlot za granicę nie wymagają zawiadomienia o tym organów administracji celnej.
2.
Okręty wojenne i wojskowe statki powietrzne, ich załogi i wyposażenie oraz znajdujące się na ich pokładzie ładunki będące we władaniu polskich i obcych jednostek wojskowych i dla tych jednostek przeznaczone nie podlegają odprawie celnej i są wolne od rewizji celnej.
1.
Dowódca jednostki wojskowej (zespołu okrętów wojennych) lub wojskowego statku powietrznego obowiązany jest:
1)
zawiadomić najbliższy urząd celny o przyjeździe z zagranicy osób nie należących do załogi oraz o przywozie z zagranicy towarów innych niż określone w § 2 ust. 2,
2)
zapewnić pozostanie osób i towarów, o których mowa w pkt 1, na okręcie lub w obrębie lotniska do czasu przybycia funkcjonariusza celnego.
2.
Kontrola celna odbywa się poza okrętem lub statkiem powietrznym. Dokonanie kontroli celnej na okręcie lub statku powietrznym może nastąpić tylko za pisemną zgodą dowódcy.
3.
Dowódca lub osoba przez niego upoważniona obowiązani są udzielić niezbędnych informacji o osobach i towarach określonych w ust. 1 pkt 1.
1.
Dowódca jednostki wojskowej (zespołu okrętów wojennych) lub wojskowego statku powietrznego obowiązany jest zawiadomić najbliższy urząd celny o zamierzonym wyjeździe za granicę osób nie należących do załogi oraz o zamierzonym wywozie towarów innych niż określone w § 2 ust. 2.
2.
Wejście osób i wniesienie towarów, o których mowa w ust. 1, na okręt lub statek powietrzny może nastąpić po dokonaniu kontroli celnej tych osób i towarów.
Przepisów § 3 i 4 nie stosuje się do obcych okrętów wojennych i obcych wojskowych statków powietrznych przybywających do Polski w ramach oficjalnej wizyty. Przedmioty przewożone na tych okrętach i statkach powietrznych zwalnia się od rewizji celnej oraz od ograniczeń przywozu i wywozu i od należności celnych.
Traci moc zarządzenie Ministrów Handlu Zagranicznego i Obrony Narodowej z dnia 18 lutego 1962 r. w sprawie zasad i trybu odprawy celnej okrętów wojennych i wojskowych statków powietrznych oraz ich załóg (Monitor Polski Nr 25, poz. 105).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.