Zasady i tryb nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.69.296

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1991 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 lipca 1991 r.
w sprawie zasad i trybu nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych (Dz. U. Nr 65, poz. 386) zarządza się, co następuje:
1.
Nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą dokonuje rada jednostki organizacyjnej uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego określonej dziedziny nauki lub dziedziny sztuki w zakresie danej dyscypliny naukowej lub artystycznej, zwana dalej "radą".
2.
Jeżeli stopień naukowy uzyskany za granicą nie ma odpowiednika w stopniu naukowym nadawanym w kraju albo jeżeli w kraju brak jednostki organizacyjnej właściwej do dokonania nostryfikacji stopnia naukowego w określonej dyscyplinie naukowej lub artystycznej, nostryfikacji dokonuje rada wyznaczona przez Centralną Komisję do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych, zwaną dalej "Centralną Komisją".
1.
Osoba ubiegająca się o nostryfikację stopnia naukowego, zwana dalej "kandydatem" wnosi do wybranej rady podanie wraz z następującymi załącznikami:
1)
życiorysem,
2)
oryginałem dokumentu stwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego za granicą,
3)
kopią rozprawy stanowiącej podstawę przyznania kandydatowi stopnia naukowego,
4)
oświadczeniem, że stopień naukowy, o którego nostryfikację kandydat się ubiega, nie stanowił dotychczas przedmiotu czynności nostryfikacyjnych w żadnej jednostce organizacyjnej w kraju
2.
Rada może zażądać dodatkowych dokumentów stwierdzających przebieg studiów kandydata (indeks, arkusz ocen, dyplom ukończenia studiów itp.).
3.
W przypadku, o którym mowa w § 1 ust. 2, kandydat wnosi podanie wraz z załącznikami do Centralnej Komisji, która przekazuje je wyznaczonej przez siebie radzie.
4.
Rada może zażądać legalizacji dokumentu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przez odpowiednie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub konsularne; rada może także żądać przedstawienia dokumentu w tłumaczeniu na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego.
5.
W przypadku gdy rozprawa, o której mowa w ust. 1 pkt 3, jest napisana w języku innym niż angielski, francuski, niemiecki lub rosyjski, rada może żądać przedstawienia rozprawy albo jej skrótu w tłumaczeniu na język polski.
1.
Czynności nostryfikacyjne kończą się uchwałami rady naukowej w przedmiocie:
1)
wszczęcia lub odmowy wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego,
2)
przebiegu postępowania nostryfikacyjnego albo zwolnienia kandydata z tego postępowania lub jego części,
3)
uznania stopnia naukowego za równorzędny ze stopniem naukowym nadawanym w kraju.
2.
Postępowanie nostryfikacyjne obejmuje:
1)
wyznaczenie recenzentów rozprawy, zgodnie z przepisami określającymi tryb przeprowadzania przewodów doktorskich i habilitacyjnych,
2)
odpowiednio:
a)
złożenie przez kandydata egzaminów doktorskich,
b)
złożenie przez kandydata kolokwium habilitacyjnego lub wygłoszenie wykładu habilitacyjnego,
3.
Przy podejmowaniu uchwał, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy określające zasady głosowania przy przeprowadzaniu przewodów doktorskich i habilitacyjnych.
4.
Do prawomocności uchwał, o których mowa w ust. 1 pkt 3, stosuje się odpowiednio przepisy regulujące prawomocność uchwał o nadaniu stopnia naukowego doktora albo doktora habilitowanego.
Od odmownych uchwał rady, o których mowa w § 3 ust. 1, kandydatowi przysługuje odwołanie do Centralnej Komisji, na zasadach i w trybie określonych w przepisach dotyczących stopni naukowych.
Po uprawomocnieniu się uchwały rady o uznaniu stopnia naukowego za równorzędny ze stopniem naukowym nadawanym w kraju jednostka organizacyjna wydaje zainteresowanemu zaświadczenie, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
Nostryfikacje stopni naukowych uzyskanych za granicą nie zakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia prowadzi się dalej zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1991 r.

ZAŁĄCZNIK

....................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej) (miejscowość) (data)

ZAŚWIADCZENIE

Na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 lipca 1991 r. w sprawie zasad i trybu nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą (Dz. U. Nr 69, poz. 296) uznaje się stopień naukowy ............................................

..............................................................

(pełna nazwa stopnia naukowego)

nadany przez ......................................................

(pełna nazwa i siedziba jednostki, która nadała stopień)

............ panu/pani ...........................................

(imię i nazwisko)

urodzonemu/ej w dniu ....... za równorzędny ze stopniem naukowym .............

(data) (nazwa stopnia naukowego)

........................ w Rzeczypospolitej Polskiej.

......................... ..........................

podpis rektora podpis dziekana

(dyrektora placówki naukowej) (przewodniczącego rady naukowej)

Okrągła pieczęć

Zaświadczenie ważne jest łącznie z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem dokumentu stwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego za granicą.