Zasady i tryb likwidacji Banku Inwestycyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.31.252

Akt utracił moc
Wersja od: 8 listopada 1969 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 października 1969 r.
w sprawie zasad i trybu likwidacji Banku Inwestycyjnego.

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121, z 1964 r. Nr 8, poz. 50 i z 1966 r. Nr 24, poz. 151) zarządza się, co następuje:
1.
Z dniem 1 grudnia 1969 r. Bank Handlowy w Warszawie S.A. przejmie agendy oraz aktywa i pasywa Banku Inwestycyjnego związane z finansowaniem i kredytowaniem działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw handlu zagranicznego podległych i nadzorowanych przez Ministra Handlu Zagranicznego.
2.
Z dniem 1 grudnia 1969 r. Powszechna Kasa Oszczędności przejmie agendy oraz aktywa i pasywa Banku Inwestycyjnego związane z:
1)
udzielaniem kredytów ludności nierolniczej (bezpośrednio osobom fizycznym) na:
a)
budownictwo i remonty budynków mieszkalnych,
b)
uzupełnienie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego;
2)
udzielaniem na zlecenie Ministra Finansów pożyczek osobom fizycznym i jednostkom gospodarki nie uspołecznionej;
3)
administrowaniem należnościami:
a)
miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych z tytułu sprzedaży przez Państwo osobom fizycznym domów mieszkalnych oraz działek budowlanych,
b)
miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych, funduszów mieszkaniowych Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz funduszów innych jednostek gospodarki uspołecznionej z tytułu pożyczek, udzielonych osobom fizycznym na budownictwo mieszkaniowe,
c)
miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych z tytułu opłat rocznych za wieczyste użytkowanie działek.
3.
Przejęcie agend oraz aktywów i pasywów, wymienionych w ust. 1 i 2, nastąpi według stanu na dzień 30 listopada 1969 r.
1.
Agendy oraz aktywa i pasywa Banku Inwestycyjnego nie wymienione w § 1 przejmie Narodowy Bank Polski z dniem 1 stycznia 1970 r.
2.
Przejęcie agend oraz aktywów i pasywów, wymienionych w ust. 1, nastąpi według stanu i bilansu na dzień 31 grudnia 1969 r.
1.
Z chwilą przejęcia aktywów i pasywów, wymienionych w § 1 i § 2, wierzytelności Banku Inwestycyjnego przechodzą w granicach przejęcia na banki przejmujące (§ 1 i § 2), a zarazem banki te stają się dłużnikami w miejsce Banku Inwestycyjnego. Przejście praw i obowiązków Banku Inwestycyjnego na banki przejmujące następuje z mocy samego prawa.
2.
Hipoteki, poręczenia i prawa zastawu ustanowione dla zabezpieczenia zobowiązań nie wygasają, lecz przysługują nadal bankowi przejmującemu, jeżeli stał się wierzycielem, lub przeciwko niemu, jeżeli stał się dłużnikiem. W stosunku do zabezpieczeń będących przedmiotem wpisu do księgi wieczystej lub rejestru publicznego przejście zostanie uwidocznione na jednostronny wniosek osoby uprawnionej. Wniosek taki zaopatrzony w zaświadczenie banku przejmującego o przejściu zabezpieczenia stanowi podstawę dla dokonania wpisów w księgach wieczystych i rejestrach publicznych. Wnioski takie oraz czynności w postępowaniu dotyczącym prowadzenia ksiąg wieczystych i rejestrów są wolne od wszelkich opłat.
3.
Przejście praw i obowiązków, o których mowa w rozporządzeniu, nie pozbawia dłużnika praw wynikających z przepisu art. 513 Kodeksu cywilnego.
Określone w odrębnych przepisach uprawnienia i obowiązki Banku Inwestycyjnego przechodzą na banki przejmujące w granicach przejętych agend.
Odpowiednio do zakresu przejętych agend, banki przejmujące:
1)
przejmą od Banku Inwestycyjnego limity zatrudnienia i funduszu płac, wyodrębnione lokale użytkowe i mieszkalne, maszyny i urządzenia,
2)
wstępują w prawa i obowiązki Banku Inwestycyjnego wynikające z umów o pracę z pracownikami zatrudnionymi przy wykonywaniu przejmowanych czynności w Banku Inwestycyjnym.
Z chwilą przejęcia agend oraz aktywów i pasywów Banku Inwestycyjnego przez Narodowy Bank Polski, Bank Inwestycyjny uznaje się za zlikwidowany.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.