Zasady i sposób zapewnienia osłony meteorologicznej na potrzeby Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.118.1252

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 2001 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 września 2001 r.
w sprawie zasad i sposobu zapewnienia osłony meteorologicznej na potrzeby Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Na podstawie art. 43 ust. 4 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 109, poz. 1156) zarządza się, co następuje:
1.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i prowadzona przez niego Państwowa Służba Hydrologiczno-Meteorologiczna, zwana dalej "służbą meteorologiczną", zapewni osłonę meteorologiczną na potrzeby akcji poszukiwawczych i ratowniczych wykonywanych przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa, zwaną dalej "Służbą SAR".
2.
Osłona meteorologiczna, o której mowa w ust. 1, polega na wykonywaniu obserwacji i pomiarów meteorologicznych, przesyłaniu, gromadzeniu i przetwarzaniu zebranych informacji, prowadzeniu ciągłej analizy warunków meteorologicznych mogących mieć znaczenie dla bezpieczeństwa żeglugi i ratowania życia na morzu, opracowywaniu prognoz, ostrzeżeń, komunikatów oraz biuletynów o stanie tych warunków.
3.
Osłona meteorologiczna, o której mowa w ust. 1, jest prowadzona na obszarze Morza Bałtyckiego i polskiej strefy brzegowej, a jej wyniki są przekazywane do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego, zwanego dalej "MRCK".
Zakres osłony meteorologicznej, o której mowa w § 1, obejmuje w szczególności:
1)
przekazywanie morskich prognoz meteorologicznych, zwanych dalej "prognozami", o których mowa w § 3, do MRCK bezpośrednio po ich opracowaniu, to jest do godzin 00:30, 06:30, 12:30, 18:30 czasu uniwersalnego (UTC) oraz prognoz średnioterminowych na trzy doby - do godziny 11:30 UTC,
2)
przekazywanie do MRCK, bezpośrednio po ich opracowaniu, ostrzeżeń o groźnych zjawiskach meteorologicznych i hydrologicznych,
3)
opracowywanie i przekazywanie, na każde żądanie MRCK, szczegółowych prognoz dotyczących wybranych zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych oraz wybranych rejonów Morza Bałtyckiego i polskiej strefy brzegowej,
4)
przekazywanie do MRCK, niezależnie od pory doby, bezpośrednio po opracowaniu, korekty prognoz, o których mowa w pkt 1,
5)
przekazywanie bieżących informacji o aktualnym stanie pogody, zjawiskach meteorologicznych w określonych rejonach morza i strefy brzegowej ze znajdujących się tam stacji i pław pomiarowych - na każde żądanie Służby SAR,
6)
zaopatrywanie Służby SAR w biuletyny informacyjne, mapy zlodzenia i biuletyny lodowe opracowywane przez służbę meteorologiczną.
1.
Prognoza na najbliższe 12 godzin obejmuje akweny Bałtyku Południowego, Południowo-Wschodniego i Centralnego oraz polską strefę brzegową i dotyczy warunków bieżących oraz przewidywanych w zakresie:
1)
sytuacji barycznej,
2)
kierunku i siły (prędkości) wiatru,
3)
temperatury powietrza,
4)
temperatury wody w warstwie przypowierzchniowej - na żądanie MRCK,
5)
stanu morza,
6)
widzialności,
7)
zjawisk atmosferycznych,
8)
orientacyjnej prognozy wiatru i stanu morza na następne 12 godzin.
2.
Prognoza średnioterminowa oznacza prognozę wiatru na trzy kolejne doby.
Szczegółowe ustalenia dotyczące technicznych sposobów przekazywania informacji, o których mowa w § 2, wykaz osób odpowiedzialnych za opracowywanie i przekazywanie prognoz, ostrzeżeń i komunikatów oraz adresy, numery telefonów, teleksów, telefaksów oraz poczty elektronicznej zostaną zawarte w porozumieniu między Służbą SAR i służbą meteorologiczną.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.