Zasady i częstotliwość dokonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.26.116

Akt utracił moc
Wersja od: 8 kwietnia 1993 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 22 marca 1993 r.
w sprawie zasad i częstotliwości dokonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Na podstawie art. 215 § 5 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
1.
Zakład pracy, w którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, jest zobowiązany do dokonywania badań i pomiarów tych czynników raz na dwa lata przy stwierdzeniu stężeń i natężeń czynników szkodliwych od 0 do 0,5 wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń i raz w roku przy stwierdzeniu stężeń i natężeń czynników od 0,5 do 1,0 wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń określonych w odrębnych przepisach.
2.
W przypadku stwierdzenia przekroczeń wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń lub stwierdzenia najwyższego dopuszczalnego stężenia chwilowego i najwyższego dopuszczalnego stężenia progowego czynników szkodliwych dla zdrowia lub w przypadku występowania czynników rakotwórczych, badań i pomiarów należy dokonywać co najmniej raz na sześć miesięcy.
1.
Badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia wykonuje się w sposób określony w Polskich Normach.
2.
W razie braku Polskiej Normy badania i pomiary wykonuje się w sposób określony przez Głównego Inspektora Sanitarnego lub jednostkę przez niego upoważnioną.
3.
Sposób pomiarów zapylenia powietrza w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych oraz w pomieszczeniach na powierzchni związanych bezpośrednio z prowadzeniem ruchu w wyrobiskach podziemnych określają odrębne przepisy.
Zakład pracy, który rozpoczyna lub wznawia działalność oraz przy każdorazowej zmianie procesu technologicznego lub warunków pracy, mających wpływ na zdrowie ludzi, występuje, nie później niż w ciągu 14 dni, do właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego z wnioskiem o określenie rodzaju oraz częstotliwości badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia.
1.
Badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy, są dokonywane przez laboratoria:
1)
Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
2)
jednostek badawczo-rozwojowych w dziedzinie medycyny pracy i Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.
2.
Państwowy wojewódzki inspektor sanitarny może upoważnić laboratoria zakładowe i inne laboratoria do dokonywania badań i pomiarów, o których mowa w ust. 1, określając rodzaje badań i pomiarów oraz warunki ich dokonywania.
Wyniki badań i pomiarów dokonywanych przez upoważnione laboratoria zakład pracy przekazuje do wiadomości właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu, lekarzowi sprawującemu profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
Laboratoria upoważnione do dokonywania badań i pomiarów przez właściwych terenowo państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia zachowują uprawnienia na okres ustalony w upoważnieniu, nie dłuższy jednak niż do dnia 31 grudnia 1994 r..
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.