Rozdział 3 - Fundusz prac badawczych. - Zasady finansowania prac badawczych i wdrożeniowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.12.112

Akt utracił moc
Wersja od: 21 maja 1970 r.

Rozdział  3.

Fundusz prac badawczych.

§  12.
1.
Tworzy się fundusz prac badawczych na finansowanie:
1)
prac zaliczonych do problemów węzłowych,
2)
prac badawczych nie zaliczonych do problemów węzłowych, zlecanych do wykonania jednostkom badawczym i przedsiębiorstwom przez jednostki działające w resortach, w których nie tworzy się funduszu postępu techniczno-ekonomicznego, oraz w resorcie obrony narodowej.
2.
Dochodami funduszu prac badawczych są:
1)
dotacje z budżetu centralnego,
2)
dochody określone w § 6 ust. 3.
3.
Wysokość dotacji budżetowych na fundusz prac badawczych określa w projekcie budżetu centralnego Minister Finansów na wniosek Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki na podstawie planu pięcioletniego, ustalającego wielkość nakładów na prace badawcze, o których mowa w ust. 1. Dotacje te ustalane są z podziałem:
1)
na środki przeznaczone na finansowanie problemów węzłowych,
2)
między poszczególne resorty w zakresie prac, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
4.
Dotacje przeznaczone na finansowanie prac zaliczonych do problemów węzłowych, dla których zatwierdzone zostały plany koordynacyjne, ustalane są w projekcie budżetu centralnego z podziałem między poszczególne jednostki odpowiedzialne. Dotacje na finansowanie prac zaliczonych do problemów węzłowych, dla których plany koordynacyjne nie zostały jeszcze zatwierdzone, pozostają do dyspozycji Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki, który przydziela je jednostkom odpowiedzialnym po zatwierdzeniu planów koordynacyjnych.
5.
Dysponentami funduszu są:
1)
Przewodniczący Komitetu Nauki i Techniki - w zakresie środków przeznaczonych na finansowanie problemów węzłowych, dla których jednostką odpowiedzialną jest Komitet,
2)
Sekretarz Polskiej Akademii Nauk - w zakresie środków przewidzianych na finansowanie problemów węzłowych, za które odpowiedzialna jest Polska Akademia Nauk,
3)
ministrowie - w zakresie środków przewidzianych na finansowanie problemów węzłowych, za które odpowiedzialne jest ministerstwo, oraz środków przeznaczonych na finansowanie prac, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
6.
Dysponenci funduszu mogą upoważnić jednostki im podległe lub inne jednostki organizacyjne do pełnienia w ich imieniu funkcji dysponenta funduszu.
7.
Środki funduszu przeznaczone na finansowanie prac zaliczonych do problemów węzłowych nie mogą być wydatkowane na inne cele. Środki te wydatkuje się na podstawie zatwierdzonych planów koordynacyjnych problemów węzłowych i do wysokości przewidzianej w tych planach na finansowanie poszczególnych problemów.
8.
W zakresie wydatkowania środków funduszu stosuje się odpowiednio przepisy § 21, a w odniesieniu do wydatków na prace, o których mowa w ust. 1 pkt 2 - przepisy § 20.
9.
Środki funduszu gromadzi się na odrębnym rachunku bankowym.
10.
Jeżeli w związku z zaniechaniem określonych prac badawczych zaliczonych do problemów węzłowych lub w związku z mniejszym kosztem wykonania tych prac przeznaczone na te prace środki nie zostały wykorzystane, podlegają one przekazaniu na dochody budżetowe.
11.
Pozostałość środków funduszu przechodzi na rok następny.
12.
Podstawą gospodarowania funduszem prac badawczych jest w poszczególnych resortach zbiorczy plan funduszu zatwierdzony przez Ministra Finansów.