Art. 12. - [Sukcesja w zakresie NIP. Wygaśnięcie NIP] - Zasady ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.2500 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 29 września 2023 r.
Art. 12. [Sukcesja w zakresie NIP. Wygaśnięcie NIP]
1.
NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:1)
przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy;2)
przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową;3)
przekształcenia stowarzyszenia zwykłego w stowarzyszenie.1a.
Do celów identyfikacji podatkowej za przekształcenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uznaje się również wpis spółki cywilnej do rejestru na podstawie art. 26 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 i 1488).1b.
NIP nadany przedsiębiorcy przechodzi na przedsiębiorstwo w spadku i wygasa wraz z wygaśnięciem zarządu sukcesyjnego, a jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony - wraz z wygaśnięciem uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego.1c.
W przypadku gdy zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony, przedsiębiorstwo w spadku może do dnia wygaśnięcia uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego podawać NIP przedsiębiorcy, jeżeli osoba, o której mowa w art. 14 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw, kontynuuje prowadzenie przedsiębiorstwa pod firmą przedsiębiorcy i w terminie wskazanym w art. 12 ust. 10 tej ustawy dokona zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego o kontynuowaniu prowadzenia tego przedsiębiorstwa.1d.
Jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i nie dokonano zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1c, podawanie NIP lub firmy przedsiębiorcy nie wywołuje skutków podatkowych dla przedsiębiorstwa w spadku.2.
W przypadku zgonu lub ustania bytu prawnego podatnika nadany NIP wygasa, z wyjątkiem przypadków wymienionych w ust. 1-1b.3.
(uchylony).3a.
(uchylony).Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (72)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (72)
- Czy właściciele przedsiębiorstwa w spadku, którzy mają prawo do udziału w zyskach, powinni opodatkować taki przychód?
- Czy pełnienie funkcji zarządcy sukcesyjnego w firmie będzie rodziło obowiązek zapłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne osiągniętego dochodu z działalności gospodarczej?
- Jak rozliczyć rok podatkowy przedsiębiorstwa w spadku opodatkowanego na zasadach ogólnych?
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (75)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (41)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (34)
- 0112-KDIL1-3.4012.443.2021.5.KK, Wyłączenie z VAT aportu przedsiębiorstwa w spadku - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- 0111-KDIB3-2.4018.5.2021.2.MGO, Przekształcenie ośrodka pomocy społecznej - zachowanie NIP - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- 0113-KDIPT2-1.4011.508.2019.2.MM, Obowiązki podatkowe po śmierci przedsiębiorcy. - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej