Rozdział 3 - Odbywanie przeszkolenia wojskowego - Zasadnicza służba wojskowa i nadterminowa zasadnicza służba wojskowa oraz przeszkolenie wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.56.277

Akt utracił moc
Wersja od: 19 listopada 2004 r.

Rozdział  3

Odbywanie przeszkolenia wojskowego

§  19.
Przeszkolenie wojskowe odbywa się jako:
1)
długotrwała przeszkolenie wojskowe, trwające sześć miesięcy,
2)
krótkotrwałe przeszkolenie wojskowe, trwające dwa miesiące.
§  20.
1.
Długotrwałe przeszkolenie wojskowe polega na:
1)
szkoleniu przez okres 3 miesięcy w jednostkach wojskowych, w których funkcjonują szkoły podchorążych rezerwy,
2)
praktyce, po ukończeniu szkoły podchorążych rezerwy, w innej jednostce wojskowej na stanowisku przewidzianym dla oficerów lub chorążych zawodowych, przez następne 3 miesiące, z zastrzeżeniem § 24.
2.
Szkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, kończy się złożeniem egzaminu i wydaniem świadectwa ukończenia szkoły podchorążych rezerwy.
3.
Na zakończenie długotrwałego przeszkolenia wojskowego żołnierze składają egzamin na oficera przed komisją powołaną przez dowódcę jednostki wojskowej, w której odbywają praktykę.
§  21.
Krótkotrwałe przeszkolenie wojskowe polega na szkoleniu w szkołach podchorążych rezerwy i kończy się złożeniem egzaminu na oficera oraz wydaniem świadectwa ukończenia szkoły podchorążych rezerwy.
§  22.
Krótkotrwałe przeszkolenie wojskowe odbywają absolwenci akademii medycznych. Absolwenci pozostałych szkół wyższych, z wyjątkiem wyższych szkół morskich, odbywają długotrwałe przeszkolenie wojskowe.
§  23.
1.
Żołnierzy odbywających szkolenie, o którym mowa w § 20 ust. 1 pkt 1, przenosi się z urzędu z jednostki wojskowej, w której funkcjonuje szkoła podchorążych rezerwy, przed jej ukończeniem do innej jednostki wojskowej w razie:
1) 7
(skreślony),
2) 8
popełnienia przewinienia dyscyplinarnego o dużym stopniu społecznej szkodliwości, za które została wymierzona kara dyscyplinarna,
3)
zaniedbywania nauki lub innych obowiązków służbowych.
2.
Decyzję o przeniesieniu, o którym mowa w ust. 1, wydaje dowódca jednostki wojskowej, w której funkcjonuje szkoła podchorążych rezerwy, na wniosek komendanta tej szkoły. Od decyzji tej przysługuje żołnierzowi odwołanie do bezpośredniego przełożonego dowódcy jednostki wojskowej, którego decyzja jest ostateczna.
§  24.
Żołnierzy, którzy nie zdali egzaminu określonego w § 20 ust. 2, oraz żołnierzy, o których mowa w § 23 ust. 1, przenosi się z urzędu do odbycia pozostałego okresu długotrwałego przeszkolenia wojskowego w innej jednostce wojskowej na stanowisku przewidzianym dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej. Do żołnierzy tych nie stosuje się przepisu § 20 ust. 3.
§  25.
Żołnierzy odbywających szkolenie, o którym mowa w § 20 ust. 1 pkt 1, którzy ukończyli szkołę podchorążych rezerwy, przenosi się z urzędu do innej jednostki wojskowej w celu odbycia praktyki.
§  26.
1.
Żołnierze odbywający szkolenie, o którym mowa w § 20 ust. 1 pkt 2, w jednostce wojskowej, w której nie funkcjonuje szkoła podchorążych rezerwy, mogą być przenoszeni do innej jednostki wojskowej.
2.
Przeniesienie żołnierza do innej jednostki wojskowej może nastąpić z urzędu lub na jego wniosek.
§  27.
1.
Przeniesienie żołnierza z urzędu do innej jednostki wojskowej może nastąpić:
1)
ze względów szkoleniowych,
2)
w celu uzupełnienia potrzeb kadrowych innych jednostek wojskowych,
3)
w razie rozformowania jednostki wojskowej,
4)
w razie zmniejszenia stanu etatowego jednostki wojskowej,
5)
w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach.
2.
Przeniesienie żołnierza na jego wniosek może nastąpić, jeżeli względy służbowe na to pozwalają.
§  28.
Wniosek o przeniesienie do innej jednostki wojskowej żołnierz wnosi drogą służbową do dowódcy jednostki wojskowej, której ewidencją żołnierz tej jest objęty.
§  29. 9
(uchylony).
§  30.
Właściwość organów wojskowych oraz szczegółowy tryb postępowania w sprawach przenoszenia żołnierzy określają odrębne przepisy.
7 § 23 ust. 1 pkt 1 skreślony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
8 § 23 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 października 1999 r. (Dz.U.99.92.1055) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 1999 r.
9 § 29 uchylony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 listopada 2002 r. (Dz.U.02.208.1771) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 2002 r.