§ 10. - Zaprowadzenie wymiany paczek z zagranicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.9.62

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1925 r.
§  10.
1.
Przy nadaniu paczki nadawca uiszcza zgóry:
a) 1
opłatę za przewóz, uzależnioną od wagi paczki (jedna z trzech kategorji wskazanych w § 3) i od ilości krajów, biorących udział W przewozie.

Wobec tego, iż w wielu wypadkach paczka może być przesłana różnemi drogami, przyczem i wysokość opłat będzie różna, nadawcom przysługuje prawo wskazania drogi; o ile nadawca tego nie uskutecznił, urzędy pocztowe same wyznaczają drogę, wybierając najtańszą.

Opłata za przewóz wynosi: po 30 centymów w złocie od paczki do 1 klg. wagi, po 50 centymów w złocie od paczki ponad 1 do 5 klg. wagi i po 90 centymów w złocie od paczki ponad 5 do 10 klg. wagi, wziętej tyle razy, ile zarządów bierze udział w przewozie z doliczeniem udziałów zarządu miejsca nadania i przeznaczenia. Udział Polski wynosi: po 60 centymów w złocie od paczki do 1 kg. wagi, po 100 centymów w złocie od paczki ponad 1 do 5 kg. wagi i po 180 centymów w złocie od paczki ponad 5 do 10 kg. wagi. Jeżeli paczka będzie przewożoną drogą morską, prócz powyższych opłat pobiera się tak że od każdej paczki, stosownie do ilości mil morskich od 15 centymów w złocie do 3 fr. 90 centymów w złocie dla każdego zarządu, biorącego udział w przewozie morskim, ewentualnie dla każdej linji okrętowej.

Na paczki ochronne opłaty za przewóz lądowy i morski są o 50% wyższe od opłat normalnych, przyczem zwiększenie to nie uwzględnia opłat dodatkowych pobieranych przez niektóre kraje.

Niższe opłaty przewozowe mogą być stosowane z państwami sąsiedniemi na podstawie specjalnych umów i będą w każdym wypadku ogłaszane;

b)
należytość ekspedycyjną, gdy chodzi o paczkę z podaną wartością. Należytość ta wynosi 50 cent. od każdej paczki;
c)
należytość asekuracyjną, gdy chodzi o paczki z podaną wartością. Należytość ta wynosi 5 centymów od każdych 30 franków lub części 30 franków podanej wartości;
d)
należytość ekspresową, gdy chodzi o paczki, doręczane adresatom przez umyślnych posłańców. Należytość ta wynosi 50 cent. od paczki;
e)
należytość za zwrotne poświadczenie odbioru, wynoszącą tyle co opłata za zwykły list do zagranicy według każdocześnie obowiązującej taryfy.

Opłaty podane w punktach a), b), c) i d) wyrażona w frankach i centymach urzędy pocztowe przeliczają na marki polskie, mnożąc odnośne kwoty przez spółczynnik, wyrażający stosunek marki do franka złotego. Wszelkie opłaty przy nadaniu uiszcza się bądź przez nalepienie na adresie pomocniczym odpowiedniej ilości znaczków pocztowych, bądź gotówką.

2.
Przy odbiorze paczki adresat uiszcza:
a)
należytości celne i probiercze wykazane w kwicie celnym,
b)
należytości za dopełnienie formalności celnych,
c)
należytość za doręczenie,
d)
należytość za przepakowanie paczki w wysokości faktycznie poniesionych kosztów,
e)
opłatę za dosłanie,
f)
składowe.
3.
Za pisma wywiadowcze, zgłaszane bądź to przez nadawcę, bądź przez adresata, jak również za zwrotne poświadczenia odbioru, żądane przez nadawcę juz po nadaniu paczki, strona uiszcza opłaty jak za dwa listy zagraniczne, według każdocześnie obowiązującej taryfy.
4.
Za zawiadomienia nadesłane nadawcy o niedoręczalności paczki nadawca uiszcza należytość jak za pismo wywiadowcze, a następnie przy otrzymaniu zwróconej paczki koszta powrotnego przesiania paczki.
5.
Stosunek marki polskiej do franka w złocie ustala się na: 1 frank w złocie = 700 marek polskich.

Reklamacje.

1 § 10 ust. 1 lit. a) zmieniona przez § 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 21 marca 1925 r. w sprawie zmiany zagranicznej taryfy paczkowej. (Dz.U.25.31.222) z dniem 1 kwietnia 1925 r.