Zapobieganie wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się Pepino mosaic virus.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.1220 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 12 sierpnia 2016 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 30 kwietnia 2004 r.
w sprawie zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się Pepino mosaic virus

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2016 r. poz. 17 i 50) zarządza się, co następuje:
Niedopuszczalne jest wprowadzanie i przemieszczanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nasion pomidora (Lycopersicon lycopersicum L.) Karsten ex Farw., porażonych przez Pepino mosaic virus.
1.
Nasiona pomidora pochodzące z państw trzecich mogą być wprowadzane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełniają wymagania określone w przepisach w sprawie zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych i są zaopatrzone w świadectwo fitosanitarne potwierdzające, że nasiona te były poddane metodzie ekstrakcji kwasów oraz:
1)
pochodzą z obszarów, na których nie stwierdzono występowania Pepino mosaic virus, lub
2)
nie zaobserwowano żadnych objawów występowania Pepino mosaic virus na roślinach w miejscu produkcji w czasie ich pełnego cyklu wegetacyjnego, lub
3)
reprezentatywna próba nasion została poddana urzędowemu badaniu 2 na obecność Pepino mosaic virus i w wyniku tego badania nasiona zostały uznane za wolne od Pepino mosaic virus.
2.
Nasiona pomidora pochodzące z państw trzecich, przed wprowadzeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poddaje się w punkcie wwozu granicznej kontroli fitosanitarnej na obecność Pepino mosaic virus.
1.
Nasiona pomidora pochodzące z państw członkowskich Unii Europejskiej mogą być przemieszczane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zostały poddane metodzie ekstrakcji kwasów oraz:
1)
pochodzą z obszarów, na których nie stwierdzono występowania Pepino mosaic virus, lub
2)
nie zaobserwowano żadnych objawów występowania Pepino mosaic virus na roślinach w miejscu produkcji w czasie ich pełnego cyklu wegetacyjnego, lub
3)
reprezentatywna próba nasion została poddana urzędowemu badaniu 3 na obecność Pepino mosaic virus i w wyniku tego badania nasiona zostały uznane za wolne od Pepino mosaic virus.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do przemieszczania nasion pomidora przeznaczonych dla ostatecznego odbiorcy niezajmującego się zarobkowo produkcją roślinną; sposób opakowania nasion pomidora powinien wskazywać, że są one przeznaczone do sprzedaży dla takiego odbiorcy.
Wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa przeprowadza urzędowe kontrole miejsc produkcji roślin i owoców pomidora na obecność występowania Pepino mosaic virus.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz.U.2015.1906).
2 Badania przeprowadzane przez urzędową służbę ochrony roślin z zastosowaniem uznanych międzynarodowo metod.
3 Badania przeprowadzane przez urzędową służbę ochrony roślin z zastosowaniem uznanych międzynarodowo metod.