Rozdział 4 - Dochodzenie praw przez konsumentów - Zapewnianie spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.731

Akt oczekujący
Wersja od: 15 maja 2024 r.

Rozdział  4

Dochodzenie praw przez konsumentów

1. 
Konsument ma prawo złożenia do podmiotu gospodarczego skargi na niezapewnianie spełniania wymagań dostępności przez produkt albo usługę, zwanej dalej "skargą".
2. 
Skargę rozpatruje importer, producent, upoważniony przedstawiciel albo usługodawca.
3. 
W przypadku gdy skarga została złożona do dystrybutora, dystrybutor przekazuje ją niezwłocznie do rozpatrzenia podmiotowi gospodarczemu, który przekazał mu produkt do udostępnienia na rynku, i powiadamia o tym konsumenta w sposób wskazany zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 2.
1. 
Skarga zawiera:
1)
imię i nazwisko konsumenta;
2)
adres do korespondencji, adres e-mail lub numer telefonu wraz ze wskazaniem preferowanego sposobu kontaktu z konsumentem;
3)
wskazanie produktu albo usługi, których dotyczy skarga;
4)
wskazanie wymagania dostępności, którego nie spełniają produkt albo usługa, wraz z żądaniem zapewnienia jego spełniania przez podmiot gospodarczy.
2. 
Skarga może zawierać wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia spełniania wymagania dostępności przez produkt albo usługę.
3. 
Skargę, która nie zawiera informacji określonych w ust. 1, pozostawia się bez rozpatrzenia.
1. 
Skarga może być złożona:
1)
na piśmie - osobiście u podmiotu gospodarczego albo wysłana przesyłką pocztową w rozumieniu art. 3 pkt 21 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640 oraz z 2024 r. poz. 467), albo wysłana na adres do doręczeń elektronicznych w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 285, 1860 i 2699), wpisany do bazy adresów elektronicznych, o której mowa w art. 25 tej ustawy;
2)
ustnie - telefonicznie albo osobiście do protokołu podczas wizyty konsumenta u podmiotu gospodarczego;
3)
w postaci elektronicznej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, o ile takie środki zostały do tego celu wskazane przez podmiot gospodarczy.
2. 
Podmiot gospodarczy rozpatruje skargę i udziela odpowiedzi w sposób wskazany zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 2 w terminie 30 dni od dnia otrzymania skargi.
3. 
W szczególnie skomplikowanych przypadkach uniemożliwiających rozpatrzenie skargi i udzielenie odpowiedzi w terminie, o którym mowa w ust. 2, podmiot gospodarczy w tym terminie zawiadamia konsumenta w sposób wskazany zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 2 o przyczynie zwłoki oraz wskazuje nowy termin rozpatrzenia skargi i udzielenia odpowiedzi, nie dłuższy niż 60 dni od dnia otrzymania skargi.
4. 
W przypadku niedotrzymania terminu określonego odpowiednio w ust. 2 albo 3 skargę uważa się za rozpatrzoną zgodnie z żądaniem skarżącego. Podmiot gospodarczy realizuje żądanie skarżącego w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia otrzymania skargi.
5. 
Odpowiedź, o której mowa w ust. 2, zawiera w szczególności:
1)
informację o wyniku rozpatrzenia skargi oraz w przypadku gdy skarga:
a)
nie została uwzględniona - uzasadnienie faktyczne i prawne,
b)
została uwzględniona - określenie terminu, nie dłuższego niż 6 miesięcy od dnia udzielenia tej odpowiedzi, w którym żądanie skarżącego zostanie zrealizowane;
2)
imię i nazwisko osoby upoważnionej przez podmiot gospodarczy do udzielenia odpowiedzi wraz ze wskazaniem stanowiska, które zajmuje w tym podmiocie gospodarczym.
6. 
W przypadku gdy skarga nie została uwzględniona, odpowiedź, o której mowa w ust. 2, zawiera również pouczenie o możliwości:
1)
odwołania się od stanowiska zawartego w odpowiedzi, jeżeli podmiot gospodarczy przewiduje tryb odwoławczy, a także o sposobie i terminie wniesienia tego odwołania;
2)
skorzystania z instytucji mediacji lub innego pozasądowego mechanizmu polubownego rozwiązywania sporów, jeżeli podmiot gospodarczy przewiduje takie możliwości;
3)
złożenia zawiadomienia o niespełnianiu przez produkt albo usługę wymagań dostępności, o którym mowa w art. 67.