Art. 58. - [Wprowadzanie danych do systemu informacyjnego i komunikacyjnego do celów nadzoru rynku] - Zapewnianie spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.731

Akt oczekujący
Wersja od: 15 maja 2024 r.
Art.  58.  [Wprowadzanie danych do systemu informacyjnego i komunikacyjnego do celów nadzoru rynku]
1. 
Prezes Zarządu PFRON i organy nadzoru rynku na zasadach określonych w rozporządzeniu (UE) 2019/1020 wprowadzają do systemu informacyjnego i komunikacyjnego, o którym mowa w art. 34 tego rozporządzenia, zwanego dalej "systemem ICSMS", informacje dotyczące produktów w zakresie spełniania wymagań dostępności, w stosunku do których została przeprowadzona kontrola.
2. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują w szczególności:
1)
dane konieczne do identyfikacji produktu;
2)
informacje na temat pochodzenia produktu;
3)
opis niespełniania przez produkt wymagań dostępności ze wskazaniem, czy wynika to z którejkolwiek z następujących przyczyn:
a)
niespełniania przez produkt mających zastosowanie wymagań dostępności,
b)
braków lub błędów w normach zharmonizowanych lub specyfikacjach technicznych będących podstawą domniemania zgodności;
4)
rodzaj i okres obowiązywania środków zastosowanych na podstawie art. 52 ust. 1 i art. 56 ust. 1;
5)
stanowisko przedstawione w toku kontroli przez podmiot gospodarczy.
3. 
W przypadku gdy w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania powiadomienia o wprowadzeniu do systemu ICSMS informacji, o której mowa w ust. 2 pkt 4, Komisja Europejska, inne niż Rzeczpospolita Polska państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym nie zgłoszą sprzeciwu wobec zastosowanego środka, o którym mowa w art. 52 ust. 1 pkt 2 i art. 56 ust. 1, środek ten uznaje się za zasadny.
4. 
W przypadku gdy w terminie, o którym mowa w ust. 3, Komisja Europejska, inne niż Rzeczpospolita Polska państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) - strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zgłoszą sprzeciw wobec zastosowanego środka, o którym mowa w art. 52 ust. 1 pkt 2 i art. 56 ust. 1, środek ten uznaje się za niezasadny na podstawie decyzji Komisji Europejskiej. Prezes Zarządu PFRON lub właściwy organ nadzoru rynku uchylają decyzję o zastosowaniu tego środka.