Rozdział 2 - Renta za wysługę lat. - Zaopatrzenie emerytalne funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.43.273

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lutego 1959 r.

Rozdział  2.

Renta za wysługę lat.

Renta za wysługę lat przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia ze służby posiada:

1)
25 lat wysługi albo
2)
15 lat wysługi i osiągnął 60 lat życia, a kobieta 55 lat.

Jeżeli funkcjonariusz zwolniony ze służby posiada co najmniej 15 lat wysługi i nie osiągnął 60 lat życia, a kobieta 55 lat, albo osiągnął ten wiek, a posiada co najmniej 10 lat wysługi, Minister Spraw Wewnętrznych może zaliczyć do tej wysługi okresy podlegające zaliczeniu do zatrudnienia według przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin w ilości niezbędnej do uzyskania 25 lat lub 15 lat wysługi.

1.
Wysokość renty za wysługę lat wynosi 50% podstawy wymiaru i wzrasta za każdy następny rok służby ponad 25 lat wysługi o 3% podstawy wymiaru, aż do osiągnięcia 85% tej podstawy, co stanowi najwyższy wymiar renty za wysługę lat.
2.
Renta za wysługę lat generała Milicji Obywatelskiej, a w Służbie Więziennej głównego komisarza wynosi 85% podstawy wymiaru.
1.
Jeżeli rencista zostanie zaliczony do jednej z grup inwalidów, renta za wysługę lat może być na jego wniosek zamieniona na rentę inwalidzką przewidzianą w dekrecie w razie inwalidztwa powstałego bez związku ze służbą.
2.
Jeżeli rencista uległ wypadkowi w zatrudnieniu lub zachorował na chorobę zawodową, renta za wysługę lat może być na jego wniosek zamieniona na rentą inwalidzką przewidzianą w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin w razie inwalidztwa powstałego wskutek wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej.
3.
Przepis art. 10 ust. 3 stosuje się odpowiednio.