Zaopatrzenie dla pracowników b. kolei prywatnych przejętych przez przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe" oraz dla wdów i sierot pozostałych po tych pracownikach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.44.408

Akt utracił moc
Wersja od: 4 października 1950 r.

DEKRET
z dnia 21 września 1950 r.
o zaopatrzeniu dla pracowników b. kolei prywatnych przejętych przez przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe" oraz dla wdów i sierot pozostałych po tych pracownikach.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 21 lipca 1950 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 271) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
1.
Byłym pracownikom kolei prywatnych, przejętych przez przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17), którzy mają prawo do stałych zapomóg przyznanych im przez zarządy tych kolei - przyznaje się zaopatrzenie na zasadach niniejszego dekretu.
2.
Prawo do zaopatrzenia przysługuje również wdowom i sierotom po pracownikach wymienionych w ust. 1 oraz tym wdowom i sierotom, którym zarządy kolei wymienione w tym ustępie przyznały stałe zapomogi.
1.
Osobom, wymienionym w art. 1, przysługuje od dnia przejęcia kolei prawo do zaopatrzenia z funduszów przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" w wysokości i na zasadach, obowiązujących w powszechnym ubezpieczeniu społecznym.
2.
Zaopatrzenie przyznaje właściwa terytorialnie Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych.
3.
Dla oceny niezdolności do zarobkowania miarodajne jest orzeczenie kolejowej komisji lekarskiej.

Zaopatrzenie i inne świadczenia, przewidziane dekretem niniejszym, przysługują osobom zamieszkałym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i posiadającym obywatelstwo polskie.

Osobom, pobierającym zaopatrzenie, przysługuje prawo do świadczeń dodatkowych, przysługujących emerytom przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" oraz wdowom i sierotom, pobierającym zaopatrzenie z funduszów przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".

Zaopatrzenie nie przysługuje, jeżeli uprawnione do niego osoby mają prawo do renty lub zaopatrzenia z innych instytucji z tytułu służby na kolejach wymienionych w art. 1 ust. 1.

Osoby, pobierające zaopatrzenie, mogą być poddawane badaniu weryfikacyjnemu według zasad, mających zastosowanie do emerytów, wdów i sierot w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe".

1.
Wypłatę zaopatrzenia wstrzymuje się na okres przebywania ponad 6 miesięcy poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem przypadku jeżeli Minister Finansów udzieli zezwolenia na pobieranie tego zaopatrzenia.
2.
Wypłatę zaopatrzenia wstrzymuje się w okresie przebywania emeryta w zakładzie dla umysłowo chorych, jeżeli połączone z tym koszty ponosi przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe".
1.
W czasie wstrzymania zaopatrzenia przebywającemu w zakładzie dla umysłowo chorych (art. 7 ust. 2) żonie i dzieciom przysługuje prawo do zaopatrzenia na zasadach niniejszego dekretu w wysokości:
1)
żonie - 50% wstrzymanego zaopatrzenia emerytalnego,
2)
dzieciom - po 25% zaopatrzenia żony, przy czym łączna suma zaopatrzeń dla dzieci nie może przewyższać 50% wstrzymanego zaopatrzenia emerytalnego.
2.
Jeżeli żonie nie przysługuje prawo do zaopatrzenia, dzieci mają prawo do zaopatrzenia w wysokości po 25% wstrzymanego zaopatrzenia ojca, przy czym łączna suma zaopatrzeń dla dzieci nie może przewyższać 100% wstrzymanego zaopatrzenia.
3.
Jeżeli jest więcej niż czworo dzieci mających prawo do zaopatrzenia i wskutek tego łączna suma normalnych zaopatrzeń dla dzieci przekraczałaby granice określone w ust. 1 i 2, zmniejsza się odpowiednio i równomiernie poszczególne zaopatrzenia dla dzieci.
4.
Zaopatrzenie dla dzieci zmniejszone na podstawie ust. 3 podwyższa się odpowiednio i równomiernie aż do normalnej wysokości w miarę, jak poszczególne dzieci tracą prawo do pobierania zaopatrzeń.

Prawo do zaopatrzenia gaśnie w przypadkach przewidzianych w powszechnym ubezpieczeniu społecznym, a ponadto w przypadku:

1)
utraty obywatelstwa polskiego,
2)
skazania prawomocnym wyrokiem sądowym na karę dodatkową utraty praw publicznych,
3)
nabycia prawa do innego zaopatrzenia z funduszów państwowych.

Osoby, które w dniu ogłoszenia niniejszego dekretu posiadają warunki do otrzymania zaopatrzenia, tracą prawo do niego, jeżeli nie zgłoszą pisemnie przedsiębiorstwu "Polskie Koleje Państwowe" swych roszczeń w ciągu 6 miesięcy od dnia jego ogłoszenia lub w ciągu 3 miesięcy od ustania przeszkody, która uniemożliwiła zgłoszenie roszczenia w terminie przepisanym.

Wykonanie dekretu porucza się Ministrowi Komunikacji.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.