Rozdział 2 - Budowa i finansowanie urządzeń. - Zaopatrywanie rolnictwa i wsi w wodę.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.51.314

Akt utracił moc
Wersja od: 15 grudnia 1965 r.

Rozdział  2.

Budowa i finansowanie urządzeń.

1.
Budowa urządzeń podstawowych należy do Państwa.
2.
Państwo może budować urządzenia półpodstawowe za zwrotem części kosztów przez właścicieli nieruchomości.
3.
Państwo może budować urządzenia szczegółowe za zwrotem całości kosztów tych urządzeń przez właścicieli nieruchomości.
1.
Na częściowe pokrycie kosztów urządzeń półpodstawowych i na pokrycie kosztów urządzeń szczegółowych wybudowanych przez Państwo pobiera się opłaty.
2.
Obowiązek uiszczenia opłat ciąży na właścicielach nieruchomości, dla których urządzenia półpodstawowe lub szczegółowe będą stanowiły źródło zaopatrywania w wodę.
3.
Jeżeli nieruchomość jest w posiadaniu lub w użytkowaniu innej osoby, wówczas obowiązek uiszczenia opłat może być nałożony na posiadacza lub użytkownika, z tym że solidarnie z posiadaczem lub użytkownikiem odpowiada za wywiązanie się z obowiązku uiszczenia opłat właściciel nieruchomości.
4.
Do wymiaru opłat stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, a do poboru tych opłat odpowiednio przepisy o zobowiązaniach podatkowych.
5.
Nie wpłacone w terminie opłaty podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
6.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia zasady i tryb wymiaru opłat i terminy ich płatności oraz organy administracji państwowej właściwe w tych sprawach. Rada Ministrów może także określić przypadki, w których nie będą pobierane opłaty.
1.
Mieszkańcy wsi objętych wykonywaną przez Państwo budową urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę obowiązani są do świadczeń osobistych i rzeczowych na ten cel.
2.
Wartość świadczeń osobistych i rzeczowych zalicza się na poczet opłat za budowę urządzeń.
3.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia zasady i tryb nakładania obowiązku świadczeń, jak również organy administracji państwowej właściwe w tych sprawach.

Budowa przez Państwo urządzeń podstawowych następuje na podstawie uchwały prezydium powiatowej rady narodowej.

1.
Budowa przez Państwo urządzeń półpodstawowych i szczegółowych następuje na podstawie decyzji prezydium powiatowej rady narodowej wydanej na wniosek co najmniej połowy właścicieli (posiadaczy, użytkowników) nieruchomości położonych na terenie danej wsi albo kółka rolniczego, rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółki wodnej.
2.
W uzasadnionych gospodarczo przypadkach prezydium powiatowej rady narodowej może z urzędu podjąć decyzję o budowie urządzeń półpodstawowych.
3.
Decyzje o budowie przez Państwo urządzeń półpodstawowych i szczegółowych podaje się do wiadomości zainteresowanych przez wywieszenie w biurze gromadzkiej rady narodowej na okres 14 dni.
4.
Ostateczna decyzja uprawnia wykonawcę do wejścia na grunt i do budynków poszczególnych właścicieli w celu dokonywania tam oględzin, pomiarów oraz wykonania robót i zakładania urządzeń objętych ogólnym planem budowy.
1.
Za szkody wyrządzone w związku z budową przez Państwo urządzeń zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę przyznaje się odszkodowanie.
2.
Za szkodę uważa się stratę poniesioną na skutek zniszczenia plonów, upraw, drzewostanu i urządzeń gospodarczych oraz zmniejszenie wartości nieruchomości, o ile wielkość tych strat przekracza 200 zł.
3.
Wniosek o przyznanie odszkodowania powinien być złożony do biura gromadzkiej rady narodowej najpóźniej w ciągu 2 miesięcy od dnia powstania szkody, pod rygorem utraty prawa do odszkodowania.
4.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej opiniuje wniosek o odszkodowanie i w ciągu 14 dni przekazuje go właściwemu do spraw rolnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej.
5.
Decyzję o przyznaniu odszkodowania wydaje właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej. Wysokość odszkodowania ustala się przy zastosowaniu zasad określonych w przepisach o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości na rzecz Państwa.
1.
Kółka rolnicze, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, spółki wodne oraz inne odpowiednie zrzeszenia mogą budować urządzenia zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Budowa urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę podejmowana przez jednostki określone w ust. 1 następuje ze środków tych jednostek oraz ze środków własnych ludności - przy pomocy Państwa.
3.
Na właścicieli (posiadaczy, użytkowników) nieruchomości może być nałożony obowiązek udziału w budowie urządzeń, o których mowa w ust. 1.
4.
Rada Ministrów określi zakres i zasady pomocy Państwa przy budowie urządzeń, o których mowa w ust. 1. Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia zasady i tryb nakładania na właścicieli (posiadaczy, użytkowników) nieruchomości obowiązku udziału w budowie tych urządzeń.
1.
Państwo zapewnia pomoc organizacyjną, materiałową, techniczną i finansową przy budowie studzien oraz innych urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę w gospodarstwach rolnych oraz w zabudowaniach i działkach przyzagrodowych członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych.
2.
Rada Ministrów określi zakres i zasady pomocy Państwa przy budowie urządzeń, o których mowa w ust. 1.