Zalesienie gruntów, podlegających obowiązkowi parcelacyjnemu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.25.210

Akt utracił moc
Wersja od: 20 sierpnia 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 lutego 1928 r.
o zalesieniu gruntów, podlegających obowiązkowi parcelacyjnemu.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
1.
Grunty podlegające obowiązkowi parcelacyjnemu na podstawie punktu e art. 2 oraz art. 4 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1) mogą być zalesione wyłącznie za zezwoleniem właściwej władzy.
2)
Zezwolenie na zalesienie może być udzielone:
a)
gdy grunty, których zalesienie jest zamierzone, nadają się bardziej do uprawy leśnej niż rolnej;
b)
gdy stanowią one enklawy lub półenklawy wśród lasów tegoż właściciela;
c)
gdy zalesienie jest niezbędne dla wyrównania granic leśnych;
d)
gdy zalesienia wymaga interes publiczny.
1)
Grunty, co do których udzielono zezwolenia na zalesienie, nie podlegają obowiązkowi parcelacyjnemu. Do gruntów, co do których udzielono zezwolenia na zalesienie na podstawie p. a cz. 2 art. 1 przepis niniejszy tylko wówczas ma zastosowanie, gdy przekraczają inne normy, oznaczone w ust. A art. 4 lub odpowiadają wymogom ustępu końcowego cz. 2 art. 4 ustawy o wykonaniu reformy rolnej.
2)
Jeżeli jednak właściciel nie dokona zalesienia w terminie wskazanym w zezwoleniu na zalesienie, to niezalesione grunty będą uznawane za grunty leśne w rozumieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 czerwca 1927 r. o zagospodarowaniu lasów niestanowiących własności Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 57, poz. 504).

Do gruntów, na których zalesienie zostało udzielone zezwolenie w mysi art. 1 mają zastosowanie postanowienia art. 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 czerwca 1927 r. o zagospodarowaniu lasów, niestanowiących własności Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 57, poz. 504).

Jeżeli grunty, podlegające obowiązkowi parcelacyjnemu, zostaną zalesione po wejściu w życie rozporządzenia niniejszego bez zezwolenia właściwej władzy (art. 1), to grunty te nie będą uznawane za grunty leśne w rozumieniu art. 2 i 4 ustawy o wykonaniu reformy rolnej.

1)
Oznaczone w art. 1 zezwolenia wydawane będą przez powiatowe władze administracji ogólnej w porozumieniu z powiatowemi urzędami ziemskiemi w drodze orzeczeń, od których służą zwykłe środki prawne.
2)
Orzeczenie winno zawierać termin, w ciągu którego zalesienie ma być dokonane. Termin ten winien być niekrótszy niż lat dwa i niedłuższy niż lat pięć.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Reform Rolnych i Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Skarbu oraz Sprawiedliwości.

Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem górnośląskiej części województwa śląskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 5 zmieniony przez art. 24 rozp. z mocą ustawy z dnia 11 lipca 1932 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w zakresie administracji rolnictwa i reform rolnych (Dz.U.32.67.622) z dniem 20 sierpnia 1932 r.