Rozdział 7 - Pozostałe informacje oraz tryb, forma i terminy dostarczania informacji - Zakres, tryb, forma i terminy dostarczania informacji przez niektóre podmioty prowadzące działalność maklerską oraz rachunki papierów wartościowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.38.354

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2004 r.

Rozdział  7

Pozostałe informacje oraz tryb, forma i terminy dostarczania informacji

§  116. 
1. 
Dom maklerski jest obowiązany dostarczać Komisji półroczne sprawozdanie z działalności domu maklerskiego oraz z funkcjonowania nadzoru wewnętrznego.
2. 
Biuro maklerskie jest obowiązane dostarczać Komisji półroczne sprawozdanie z działalności biura maklerskiego oraz z funkcjonowania nadzoru wewnętrznego.
3. 
Zagraniczna osoba prawna, prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału, jest obowiązana dostarczać Komisji półroczne sprawozdanie z działalności oddziału oraz z funkcjonowania w nim nadzoru wewnętrznego.
4. 
Bank prowadzący rachunki papierów wartościowych jest obowiązany dostarczać Komisji półroczne sprawozdanie z działalności oraz z nadzoru wewnętrznego dotyczące jednostki organizacyjnej banku zajmującej się prowadzeniem rachunków papierów wartościowych.
5. 
Sprawozdanie z działalności oraz z funkcjonowania nadzoru wewnętrznego jest sporządzane za każde półrocze roku kalendarzowego.
6. 
Jeżeli dom maklerski, biuro maklerskie lub oddział zagranicznej osoby prawnej rozpoczęły działalność maklerską albo bank rozpoczął prowadzenie rachunków papierów wartościowych w maju lub czerwcu albo w listopadzie lub grudniu, dane za ten miesiąc lub za te dwa miesiące można połączyć z danymi wykazywanymi w sprawozdaniu z działalności oraz z funkcjonowania nadzoru wewnętrznego za okres następny.
7. 
Półroczne sprawozdanie z działalności oraz z funkcjonowania nadzoru wewnętrznego domu maklerskiego, biura maklerskiego oraz oddziału zagranicznej osoby prawnej, prowadzącej działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sporządza się zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia.
8. 
Półroczne sprawozdanie z działalności oraz z funkcjonowania nadzoru wewnętrznego banku prowadzącego rachunki papierów wartościowych sporządza się zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia.
§  117. 
1. 
Dom maklerski jest obowiązany dostarczać Komisji sprawozdania miesięczne, półroczne, wstępne roczne sprawozdania finansowe oraz roczne sprawozdania finansowe domu maklerskiego, z zastrzeżeniem ust. 6.
2.  26
 Dom maklerski jest obowiązany dostarczać Komisji roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie o skonsolidowanych wymogach kapitałowych, jeżeli obowiązek ich sporządzania wynika z odrębnych przepisów. W przypadku odstąpienia od wyliczania skonsolidowanego całkowitego wymogu kapitałowego, na podstawie § 11 rozporządzenia o środkach własnych w odniesieniu do domów maklerskich, dom maklerski będący podmiotem dominującym w grupie kapitałowej dostarcza zestawienie zaangażowań tej całej grupy kapitałowej.
3. 
Biuro maklerskie jest obowiązane dostarczać Komisji sprawozdania miesięczne, półroczne, wstępne roczne sprawozdania finansowe oraz roczne sprawozdania finansowe biura maklerskiego, z zastrzeżeniem ust. 6.
4.  27
 Zagraniczna osoba prawna, prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału jest obowiązana dostarczać do Komisji swoje roczne sprawozdania finansowe, sporządzone zgodnie z przepisami obowiązującymi w państwie siedziby zagranicznej osoby prawnej, wraz ze sprawozdaniem z działalności i opinią biegłego rewidenta.
4a.  28
 Zagraniczna osoba prawna, prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału, jeżeli wystąpią przesłanki określone w art. 64b ust. 2 ustawy, o której mowa w § 2 pkt 10, jest obowiązana dostarczać do Komisji, oprócz rocznych sprawozdań finansowych, o których mowa w ust. 4, roczne sprawozdania finansowe oddziału wraz ze sprawozdaniem z działalności oddziału, raportem z badania sprawozdania i opinią biegłego rewidenta.
4b.  29
 Zagraniczna osoba prawna, prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału jest obowiązana dostarczać do Komisji sprawozdania miesięczne, półroczne i wstępne roczne sprawozdania finansowe, z zastrzeżeniem ust. 4c i 6.
4c.  30
 Przepisów ust. 4b nie stosuje się do zagranicznej osoby prawnej, o której mowa w art. 52a ustawy.
5. 
Sprawozdania miesięczne, półroczne, wstępne roczne sprawozdania finansowe oraz roczne sprawozdania finansowe są sporządzane na podstawie ksiąg rachunkowych, ewidencji papierów wartościowych oraz innych zbiorów danych przechowywanych na trwałych nośnikach informacji.
6. 
W przypadku gdy dom maklerski, biuro maklerskie lub oddział zagranicznej osoby prawnej rozpoczął działalność maklerską w piątym lub szóstym miesiącu roku obrotowego, sporządzanie i przesyłanie sprawozdania półrocznego za pierwsze półrocze tego roku obrotowego nie jest obowiązkowe.
7. 
Przepisów ust. 1-6 nie stosuje się do zagranicznych osób prawnych, prowadzących działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o których mowa w art. 52a ustawy.
§  118. 
1. 
Dane zawarte w sprawozdaniu miesięcznym przedstawia się zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia.
2. 
Sprawozdanie miesięczne sporządza się zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości, z zastosowaniem zasad wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego netto, określonych na dzień bilansowy.
3. 
Sprawozdanie miesięczne sporządza się narastająco od początku roku obrotowego.
4. 
W przypadku zmiany zastosowanych metod wykazywania danych zawartych w sprawozdaniu miesięcznym, sporządza się notę objaśniającą, w której należy przedstawić informacje zapewniające porównywalność danych, o których mowa w ust. 3.
5.  31
 Do sprawozdania miesięcznego dołącza się szczegółową charakterystykę składu portfela handlowego, o którym mowa w § 6 ust. 2 rozporządzenia o środkach własnych w odniesieniu do domów maklerskich i w § 6 ust. 2 rozporządzenia o środkach własnych w odniesieniu do banków prowadzących działalność maklerską, według stanu na dzień sporządzenia sprawozdania miesięcznego.
§  119. 
1. 
Bank prowadzący rachunki papierów wartościowych jest obowiązany dostarczać Komisji miesięczne informacje obejmujące:
1)
sumę wartości, należących do klientów, instrumentów finansowych, przechowywanych na rachunkach papierów wartościowych, wycenionych według zasad, o których mowa w przepisach określających szczególne zasady rachunkowości domów maklerskich i jednostek organizacyjnych banków, w ramach których jest prowadzona działalność maklerska, z zastrzeżeniem, że dłużne papiery wartościowe mogą być wyceniane według wartości nominalnej skorygowanej o naliczone odsetki, dyskonto, premię,
2)
liczbę prowadzonych rachunków papierów wartościowych.
2. 
Informacje sporządza się według stanu na ostatni dzień miesiąca.
§  120. 
1. 
Sprawozdanie półroczne, o którym mowa w § 117 ust. 1, 3 lub 4, sporządza się za pierwsze półrocze roku obrotowego.
2. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, sporządza się według wzoru dla sprawozdania finansowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości, z zastosowaniem zasad wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego netto, określonych na dzień bilansowy.
3. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, sporządza się w sposób zapewniający porównywalność danych bieżącego półrocza roku obrotowego z danymi przedstawionymi za analogiczny okres poprzedniego roku obrotowego.
§  121. 
1. 
Wstępne roczne sprawozdanie finansowe sporządza się w sposób zapewniający porównywalność danych bieżącego roku obrotowego z danymi przedstawionymi za poprzedni rok obrotowy.
§  122.  32
1. 
Dom maklerski dołącza do rocznego sprawozdania finansowego opinię biegłego rewidenta o prawidłowości i rzetelności sprawozdania finansowego, raport z badania sprawozdania finansowego oraz sprawozdanie z działalności domu maklerskiego.
2. 
Biuro maklerskie dołącza do rocznego sprawozdania finansowego:
1)
sprawozdanie z działalności biura maklerskiego oraz
2)
opinię biegłego rewidenta o prawidłowości i rzetelności sprawozdania finansowego banku wraz z raportem z badania sprawozdania finansowego banku, w części dotyczącej działalności maklerskiej, albo opinię biegłego rewidenta o prawidłowości i rzetelności sprawozdania finansowego biura maklerskiego wraz z raportem z badania sprawozdania finansowego biura maklerskiego, o ile obowiązek odrębnego badania sprawozdania finansowego biura maklerskiego wynika z innych przepisów.
3. 
Biuro maklerskie spełnia obowiązek dostarczenia sprawozdania z działalności, o którym mowa w ust. 2, jeżeli do rocznego sprawozdania finansowego biura maklerskiego jest dołączona część sprawozdania z działalności banku w roku obrotowym, która dotyczy działalności maklerskiej.
4. 
Zagraniczna osoba prawna, prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału, dostarcza Komisji opinię biegłego rewidenta o prawidłowości i rzetelności sprawozdania finansowego zagranicznej osoby prawnej sporządzonego zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w państwie siedziby zagranicznej osoby prawnej, oraz sprawozdanie z działalności zagranicznej osoby prawnej.
5. 
Zagraniczna osoba prawna, prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału, dostarczająca do Komisji roczne sprawozdanie finansowe oddziału, dołącza do rocznego sprawozdania finansowego oddziału opinię biegłego rewidenta o prawidłowości i rzetelności sprawozdania finansowego oddziału, raport z badania sprawozdania finansowego oddziału oraz sprawozdanie z działalności oddziału zagranicznej osoby prawnej.
6. 
Roczne sprawozdanie finansowe sporządza się w sposób zapewniający porównywalność danych bieżącego roku obrotowego z danymi przedstawionymi za poprzedni rok obrotowy.
§  123. 
1. 
Do rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego dołącza się sprawozdanie z działalności grupy kapitałowej, opinię biegłego rewidenta o prawidłowości i rzetelności skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz raport z badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
2. 
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządza się w sposób zapewniający porównywalność danych bieżącego roku obrotowego z danymi przedstawionymi za poprzedni rok obrotowy.
§  123a.  33
1. 
Dane zawarte w sprawozdaniu o skonsolidowanych wymogach kapitałowych przedstawia się zgodnie z załącznikiem nr 4 do rozporządzenia.
2. 
Sprawozdanie o skonsolidowanych wymogach kapitałowych sporządza się raz na 6 miesięcy, za pierwsze i drugie półrocze roku obrotowego.
3. 
Sprawozdanie o skonsolidowanych wymogach kapitałowych sporządza się narastająco od początku roku obrotowego.
4. 
W przypadku zmiany zastosowanych metod wykazywania danych zawartych w sprawozdaniu o skonsolidowanych wymogach kapitałowych, sporządza się notę objaśniającą, w której należy przedstawić informacje zapewniające porównywalność danych bieżącego półrocza roku obrotowego z danymi przedstawionymi za analogiczny okres poprzedniego roku obrotowego.
5. 
W przypadku gdy wykazana w sprawozdaniu o skonsolidowanych wymogach kapitałowych wysokość wymogów kapitałowych, o których mowa w § 3 ust. 1, ust. 4 lub ust. 5 rozporządzenia o środkach własnych w odniesieniu do domów maklerskich, jest niższa od poziomu skonsolidowanych nadzorowanych kapitałów, do sprawozdania należy dołączyć:
1)
opis przyczyn niedotrzymania wysokości wymogów kapitałowych,
2)
opis działań, jakie dom maklerski podjął lub zamierza podjąć w celu przywrócenia stanu zgodnego z wymaganym.
§  123b.  34
1. 
Zestawienie zaangażowań w skali całej grupy kapitałowej powinno zawierać następujące informacje:
1)
nazwę (firmę) podmiotu,
2)
wielkość łącznego zaangażowania wobec danego podmiotu z podziałem na zaangażowanie bilansowe i pozabilansowe oraz z wyszczególnieniem zaangażowania zaliczonego do portfela handlowego i niehandlowego.
2. 
Zestawieniem powinny być objęte podmioty, wobec których łączne zaangażowanie grupy kapitałowej przekracza 10% nadzorowanych kapitałów domu maklerskiego.
3. 
Zestawienie zaangażowań w skali całej grupy kapitałowej sporządza się raz na 6 miesięcy, za pierwsze i drugie półrocze roku obrotowego.
§  124. 
1. 
Dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską oraz zagraniczna osoba prawna, prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską, są obowiązane dostarczać Komisji zestawienia kwartalne, dotyczące działalności, o której mowa w § 91 pkt 2.
2. 
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje odrębnie dla każdego rodzaju papierów wartościowych:
1)
najwyższą i najniższą cenę zawartych transakcji wraz z ich wartością oraz daty ich zawarcia,
2)
ceny i daty zawarcia oraz wartości 5 transakcji o najwyższych wartościach,
3)
liczbę zawartych transakcji,
4)
sumę wartości wszystkich zawartych transakcji,
5)
wolumen obrotu (w sztukach).
§  124a.  35
1. 
Dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską oraz zagraniczna osoba prawna prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską są obowiązane dostarczać Komisji zestawienia dotyczące transakcji odkupu papierów wartościowych (transakcji korygujących) zawartych przez nich na rynku giełdowym w celu prawidłowego rozliczenia innych transakcji.
2. 
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać następujące informacje:
1)
nazwę i kod papieru wartościowego,
2)
datę zawarcia korygowanej transakcji,
3)
wolumen korygowanej transakcji,
4)
przyczynę zawarcia transakcji korygujących,
5)
daty zawarcia transakcji korygujących,
6)
wolumen transakcji korygujących,
7)
wartość transakcji korygujących.
3. 
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, sporządza się za okres miesiąca kalendarzowego według stanu na ostatni dzień miesiąca kalendarzowego. Zestawienie zawiera informacje związane z zawartymi w danym miesiącu kalendarzowym transakcjami korygującymi.
§  125. 
1. 
Raport bieżący dostarcza się, z zastrzeżeniem ust. 2, w terminie 3 dni roboczych od wystąpienia zdarzenia lub powzięcia o nim informacji przez dom maklerski, biuro maklerskie, zagraniczną osobę prawną, prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską, lub bank prowadzący rachunki papierów wartościowych.
2. 
W przypadkach, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, 5, 10, 12 i 30, § 40 ust. 1 pkt 3, 5, 8-11 i 24, § 70 ust. 1 pkt 3, 5 i 13, § 71 pkt 2, § 100 pkt 2 i 5-8, raport bieżący dostarcza się w terminie 24 godzin od wystąpienia zdarzenia lub powzięcia o nim informacji przez dom maklerski, biuro maklerskie, zagraniczną osobę prawną, prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską, lub bank prowadzący rachunki papierów wartościowych.
3. 
Sprawozdanie, o którym mowa w § 116, dostarcza się w terminie 6 tygodni od zakończenia każdego półrocza roku kalendarzowego.
4. 
Sprawozdanie miesięczne oraz informacje, o których mowa w § 119, dostarcza się nie później niż do 20 dnia następnego okresu sprawozdawczego.
5. 
Sprawozdanie półroczne dostarcza się w terminie sześciu tygodni od zakończenia pierwszego półrocza roku obrotowego.
6. 
Wstępne roczne sprawozdanie finansowe, z zastrzeżeniem ust. 9, dostarcza się nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia roku obrotowego. W przypadku gdy w powyższym terminie sporządzono kilka wersji wstępnego rocznego sprawozdania finansowego, Komisji dostarcza się jego ostatnią wersję.
7. 
Roczne sprawozdanie finansowe wraz z dokumentami, o których mowa w § 122 ust. 1 i 2, dostarcza się niezwłocznie po zakończeniu badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, nie później jednak niż 15 dni przed terminem zwyczajnego walnego zgromadzenia dokonującego zatwierdzenia sprawozdania finansowego domu maklerskiego lub banku prowadzącego działalność maklerską. W przypadku gdy opinia o badanym sprawozdaniu jest opinią z zastrzeżeniem, opinią negatywną lub biegły rewident odstąpił od wydania opinii, sprawozdanie dostarcza się niezwłocznie po zakończeniu badania sprawozdania finansowego.
8. 
Dostarczenie rocznego sprawozdania finansowego wraz z dokumentami, o których mowa w § 122 ust. 1 i 2, w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia roku obrotowego, zwalnia z obowiązku dostarczenia wstępnego rocznego sprawozdania finansowego.
9. 
Do rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego stosuje się odpowiednio przepisy ust. 7.
10. 
Informacje określone w § 92 ust. 1, § 93 ust. 1, § 94 ust. 1, § 95 ust. 1, § 96 ust. 1, § 97 ust. 1 i § 98 ust. 1 dostarcza się na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności, o której mowa w tych przepisach, zaś informacje określone w § 92 ust. 2, § 93 ust. 2, § 94 ust. 2, § 95 ust. 3, § 96 ust. 3, § 97 ust. 3 i § 98 ust. 3 - w terminie 7 dni od zakończenia tej działalności.
11. 
Zestawienie, o którym mowa w § 124 ust. 1, dostarcza się w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po kwartale objętym zestawieniem.
12.  36
 Sprawozdanie o skonsolidowanych wymogach kapitałowych dostarcza się w terminie sześciu tygodni od zakończenia półrocza roku obrotowego.
13.  37
 Zestawienie zaangażowań w skali całej grupy kapitałowej dostarcza się w terminie sześciu tygodni od zakończenia półrocza roku obrotowego.
14.  38
 Zestawienie, o którym mowa w § 124a, dostarcza się w terminie do 20 dnia następującego po miesiącu objętym zestawieniem.
§  126. 
1. 
Informacje dotyczące działalności i sytuacji finansowej domów maklerskich, zagranicznych osób prawnych, prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału, oraz banków prowadzących działalność maklerską i banków prowadzących rachunki papierów wartościowych są przesyłane do Komisji za pomocą systemu informatycznego wskazanego przez Komisję.
2. 
Informacje dotyczące działalności i sytuacji finansowej zagranicznych osób prawnych, prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską bez otwierania oddziału, przy wykorzystaniu środka porozumiewania się na odległość, ze swej siedziby lub oddziału, są przesyłane do Komisji telefaksem bądź w formie dokumentu za pomocą poczty, poczty kurierskiej lub posłańca. Informacje te mogą być także przesyłane do Komisji za pomocą systemu informatycznego wskazanego przez Komisję.
26 § 117 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. a) rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.229.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
27 § 117 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. b) rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.229.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
28 § 117 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 12 lit. c) rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.229.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
29 § 117 ust. 4b dodany przez § 1 pkt 12 lit. c) rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.229.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
30 § 117 ust. 4c dodany przez § 1 pkt 12 lit. c) rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.229.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
31 § 118 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.229.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
32 § 122 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.229.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
33 § 123a dodany przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.229.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
34 § 123b dodany przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.229.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
35 § 124a dodany przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.229.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
36 § 125 ust. 12 dodany przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.229.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
37 § 125 ust. 13 dodany przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.229.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.
38 § 125 ust. 14 dodany przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 9 grudnia 2003 r. (Dz.U.03.229.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.