Zakres nadzoru Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nad ubezpieczalniami społecznemi i likwidacja okręgowych urzędów ubezpieczeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.3.23

Akt utracił moc
Wersja od: 22 stycznia 1935 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 14 stycznia 1935 r.
o zakresie nadzoru Zakłada Ubezpieczeń Społecznych nad ubezpieczalniami społecznemi i o likwidacji okręgowych urzędów ubezpieczeń.

Na podstawie art. 254 ust. 2 i art. 263 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 51, poz. 396) w brzmieniu, nadanem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o zmianie ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz. U. R. P. Nr. 95, poz. 855), oraz na podstawie art. 5 powołanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej zarządzam co następuje;
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie wykonywania bezpośredniego nadzoru nad ubezpieczalniami społecznemi należy:
1)
kontrola wykonywania przepisów ustaw, rozporządzeń, statutów i regulaminów,
2)
zatwierdzanie regulaminów dla chorych i regulaminów dla odrębnych organów, przewidzianych w art. 93 ust. 1 lit. a, oraz zatwierdzanie zmian tych regulaminów,
3)
zatwierdzanie przepisów służbowych w granicach zatwierdzonych przez Ministra Opieki Społecznej przepisów ramowych,
4)
zatwierdzanie uchwał i decyzyj w następujących sprawach majątkowych (art. 257 ust. 1 pkt. 1-5, 7 i 8):
a)
preliminarzy budżetowych,
b)
dokonywania inwestycyj pozabudżetowych,
c)
dokonywania w razie konieczności wydatków pozabudżetowych, lub wydatków przed zatwierdzeniem budżetu,
d)
zamknięć rachunkowych i sprawozdań rocznych,
e)
lokaty funduszów,
f)
zaciągania pożyczek na terminy dłuższe i w wysokości wyższej, niż oznaczone przez Zakład,
g)
zaciągania pożyczek, zabezpieczonych majątkiem,
5)
zatwierdzanie uchwał w sprawie dysponowania funduszem rezerwowym (art. 237 ust. 5),
6)
zatwierdzanie uchwał w sprawie sposobu tworzenia i użytkowania funduszów specjalnych w przypadkach, przewidzianych w art. 238,
7)
wyrażanie zgody na przewidziane w art. 222 ust. 2 ustawy podwyższenie składki,
8)
wyrażanie zgody na zawieranie umów o udzieleniu pomocy lekarskiej osobom, nie podlegającym obowiązkowi ubezpieczenia, przewidzianych w art. 24 ust. 4, z zastrzeżeniem obowiązku uprzedniego zasięgania opinji izb lekarskich w przypadkach ust. 5 tego artykułu,
9)
zatwierdzanie warunków udzielania pomocy lekarskiej pracownikom rolnym na podstawie umów ubezpieczalni społecznych z pracodawcami rolnymi (art. 212 ust. 9).
(1)
Dla wykonywania wskazanych w § 1 czynności nadzorczych Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo:
1)
sprawdzania w każdym czasie załatwiania spraw i prowadzenia rachunkowości w ubezpieczalniach społecznych, a także sprawdzania wykonywania przez nie czynności w zakresie lecznictwa,
2)
delegowania przedstawicieli na posiedzenia organów ubezpieczalni społecznych z prawem przemawiania poza kolejnością mówców,
3)
zwoływania z własnej inicjatywy organów ubezpieczalni na posiedzenia nadzwyczajne,
4)
przedkładania Ministrowi Opieki Społecznej wniosków w sprawach, wskazanych w art. 256 ust. 1 pkt. 4-7.
(2)
W przypadkach, przewidzianych w art. 255 pkt. 6, Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien zawiadomić Ministra Opieki Społecznej, a jeżeli wykonanie uchwały grozi niepowetowanemi stratami, zawiesić uchwałę organów i zawiadomić niezwłocznie Ministra Opieki Społecznej. Jeżeli Minister Opieki Społecznej nie poweźmie w ciągu 14 dni decyzji w trybie art. 255 pkt. 6, zawieszenie traci moc obowiązującą.
(3)
Przy zatwierdzaniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych preliminarzy budżetowych ubezpieczalni społecznych stosuje się odpowiednio tryb postępowania, wskazany w art. 259 ustawy.
(4)
Wskazane w art. 260 ust. 1 ustawy obowiązki ubezpieczalni społecznych, członków ich organów i ich pracowników ciążą na nich również wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie jego funkcyj nadzorczych.
Wszystkie postanowienia (zarządzenia, rozstrzygnięcia) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie nadzoru powinny być wydawane na piśmie. Ubezpieczalniom Społecznym służy prawo zaskarżenia postanowienia w ciągu dni 14 od daty doręczenia, o czem należy umieścić odpowiednie pouczenie w postanowieniu. Skargi wnosi się bezpośrednio do Ministra Opieki Społecznej.
Przy wykonywaniu czynności nadzorczych w stosunku do ubezpieczalni społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązany jest stosować się do zarządzeń i instrukcyj Ministra Opieki Społecznej.
(1)
Czynności, wskazane w § 1 pkt. 2, 3, 4 i 5, przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych z dniem 1 lutego 1935 r. Pozostały zakres czynności nadzorczych, wskazanych w § 1, Zakład przejmuje z dniem 1 kwietnia 1935 r.
(2)
Niezałatwione do wskazanych w ust. 1 terminów sprawy, należące w myśl rozporządzenia niniejszego do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będą w powyższych terminach przekazane przez okręgowe urzędy ubezpieczeń Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.
Okręgowe urzędy ubezpieczeń utworzone na podstawie ustawy z dnia 19 maja 1920 r. o obowiązkowem ubezpieczeniu na wypadek choroby (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 272) i nadal działające na podstawie art. 308 ustawy o ubezpieczeniu społecznem zostają zniesione z dniem 31 marca 1935 r.
Artykuły, przytoczone w rozporządzeniu niniejszem bez bliższego określenia, oznaczają artykuły ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem, która w rozporządzeniu niniejszem oznaczana jest w skróceniu wyrazem: "ustawa".
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1935 r.