Rozdział 3 - Współdziałanie przy wydawaniu opinii prawnych - Zakres i tryb współdziałania Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej z innymi podmiotami przy wykonywaniu zadań.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.798 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 kwietnia 2023 r.

Rozdział  3

Współdziałanie przy wydawaniu opinii prawnych

§  27. 
1. 
Wniosek podmiotu współdziałającego o wydanie przez Prokuratorię Generalną opinii prawnej w przypadkach, o których mowa w art. 17, art. 18 ust. 1 i art. 19 ustawy, zawiera co najmniej:
1)
określenie zagadnienia, które ma być przedmiotem opinii prawnej, ze wskazaniem kwestii budzących wątpliwości;
2)
zwięzły opis przedmiotu czynności prawnej wraz z uzasadnieniem celu jej dokonania;
3)
informacje i dokumenty istotne dla sprawy, w szczególności opinie prawne, opinie biegłych i innych specjalistów oraz orzeczenia, decyzje lub inne stanowiska wydane lub podjęte wcześniej w sprawie lub ze sprawą związane, a w przypadku opiniowania projektu umowy, również informacje i dokumenty dotyczące okoliczności poprzedzających lub będących podstawą sporządzenia projektu umowy, w tym protokoły z przebiegu negocjacji, listy intencyjne, złożone oferty oraz zawarte wcześniej umowy mające związek z opiniowanym projektem.
2. 
Do wniosku dołącza się projekt umowy, ugody lub jednostronnego oświadczenia woli, jeżeli opinia ma dotyczyć takiego dokumentu.
3. 
Do wniosku o wydanie opinii prawnej podmiot współdziałający może dołączyć swoje stanowisko co do zagadnienia, które ma być przedmiotem opinii prawnej.
§  28. 
1. 
Wniosek o wydanie opinii prawnej w przypadku, o którym mowa w art. 18 ust. 2 ustawy, zawiera zwięzłe informacje o przedmiocie zamówienia oraz planowanym trybie jego udzielenia.
2. 
Do wniosku podmiot współdziałający dołącza wzór umowy, istotne postanowienia umowy, ogólne warunki umowy lub projekt umowy.
3. 
W przypadku istotnej zmiany w trakcie postępowania treści dokumentów, o których mowa w ust. 2, podmiot współdziałający może zwrócić się do Prokuratorii Generalnej o wydanie dodatkowej opinii prawnej.
4. 
W przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 2, zostały zaopiniowane przez Prokuratorię Generalną w ramach innego postępowania, a ich treść nie uległa istotnej zmianie, nie wymaga się wnioskowania o wydanie opinii prawnej.
§  29. 
1. 
Wniosek podmiotu współdziałającego o wydanie przez Prokuratorię Generalną opinii prawnej w przypadku, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, zawiera co najmniej uzasadnienie zawarcia umowy, a także informacje o sposobie wyboru usługodawcy.
2. 
Do wniosku załącza się projekt umowy, którego ma dotyczyć opinia.