Zakres i tryb sprawowania nadzoru i kontroli przez Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.13.75

Akt utracił moc
Wersja od: 29 kwietnia 1975 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 kwietnia 1975 r.
w sprawie zakresu i trybu sprawowania nadzoru i kontroli przez Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

Na podstawie art. 2 ust. 2 dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o utworzeniu Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk (Dz. U. z 1946 r. Nr 34, poz. 210, z 1948 r. Nr 36, poz. 257, z 1952 r. Nr 19, poz. 114 i z 1953 r. Nr 49, poz. 239) zarządza się, co następuje:
Rozpowszechnianie wszelkiego rodzaju druków, zapisów obrazu i słowa oraz każde publiczne wykonanie utworu z tekstem słownym albo utworu mimicznego w działalności artystycznej lub rozrywkowej podlega nadzorowi i kontroli Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, zwanego dalej "Głównym Urzędem", i wymaga zgody tego Urzędu.
1.
Przepis § 1 nie dotyczy:
1)
aktów normatywnych, druków i formularzy urzędowych,
2)
druków przeznaczonych wyłącznie na użytek urzędów, państwowych i spółdzielczych instytucji i jednostek gospodarczych, stowarzyszeń wyższej użyteczności oraz organizacji politycznych, młodzieżowych, związków zawodowych i komitetów Frontu Jedności Narodu, z wyjątkiem gazet i czasopism (biuletynów),
3)
druków handlowych i firmowych oraz przeznaczonych do użytku osobistego i towarzyskiego,
4)
druków artystycznych mających charakter oryginału,
5)
informacji wygłaszanych za pomocą radiofonii przewodowej,
6)
prac przejściowych i magisterskich, a także prac doktorskich i habilitacyjnych wykonywanych w ilościach niezbędnych do uzyskania dyplomu, przeprowadzenia przewodu doktorskiego lub habilitacyjnego w państwowej szkole wyższej, w państwowej placówce typu naukowo-dydaktycznego lub w państwowym instytucie naukowo-badawczym oraz w Polskiej Akademii Nauk i jej placówkach naukowych,
7)
publikacji przekazanych nadzorowi i kontroli innych urzędów i instytucji w myśl odrębnych przepisów.
2.
Wysokość nakładu prac, o których mowa w ust. 1 pkt 6, oraz tryb ich udostępniania ustala kierownik jednostki organizacyjnej, wymienionej w tym przepisie.
1.
Prezes Głównego Urzędu wyłączy spod nadzoru i kontroli podręczniki szkolne i pomoce dydaktyczne w zakresie uzgodnionym z Ministrem Oświaty i Wychowania i Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.
2.
Prezes Głównego Urzędu może wyłączyć spod nadzoru i kontroli inne formy utrwalania i przekazywania informacji niż wymienione w § 2 ust. 1.
1.
Osoba fizyczna, osoba prawna oraz nie mająca osobowości prawnej organizacja i instytucja występująca o uzyskanie zgody na:
1)
rozpowszechnianie druku - jest obowiązana przedstawić do kontroli tekst druku, a następnie gotowe egzemplarze w formie przeznaczonej do rozpowszechniania,
2)
publiczne wykonanie imprezy artystycznej lub rozrywkowej - jest obowiązana zawiadomić Główny Urząd co najmniej na 48 godzin przed generalną próbą o czasie i miejscu tej próby,
3)
rozpowszechnianie utworów i informacji za pomocą radia, telewizji i innych urządzeń - jest obowiązany przedstawić Głównemu Urzędowi tekst utworu albo informacji lub konspekt przy transmisjach bezpośrednich.
2.
Główny Urząd może zwolnić występującego o udzielenie zgody na rozpowszechnianie druku, zapisu, obrazu i słowa, informacji lub na publiczne wykonanie w działalności artystycznej lub rozrywkowej utworu od obowiązku określonego odpowiednio w ust. 1.
3.
Prezes Głównego Urzędu może udzielić zgody na przedstawienie tekstów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, w formie maszynopisu, pod warunkiem przyjęcia przez wydawcę odpowiedzialności za zgodność tekstu gotowych egzemplarzy z tekstem maszynopisu.
Główny Urząd nie udzieli zgody na rozpowszechnianie druków, zapisów obrazu i słowa oraz na publiczne wykonanie w działalności artystycznej i rozrywkowej utworu, jeżeli byłoby ono szkodliwe dla dobra i interesów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Prezes Głównego Urzędu określi szczegółowy tryb udzielania zgody, o której mowa w § 1.
Wydawanie gazety i czasopisma wymaga zezwolenia Głównego Urzędu.
1.
Zezwolenie na wydawanie gazety i czasopisma powinno określić w szczególności: tytuł gazety i czasopisma, wydawcę, najwyższy nakład, format, częstotliwość ukazywania się, objętość i sposób wykonania.
2.
Wszelkie zmiany w stosunku do danych określonych w zezwoleniu mogą być dokonywane wyłącznie za zgodą Głównego Urzędu.
3.
Główny Urząd może z przyczyn określonych w § 5 cofnąć zezwolenie na wydawanie gazety lub czasopisma.
4.
Zezwolenie na wydawanie gazety lub czasopisma traci ważność:
1)
po upływie czasu, na jaki zostało wydane,
2)
w razie niewydawania gazety lub czasopisma przez okres jednego roku, licząc od upływu terminu, w którym powinny się ukazać.
1.
Prezes Głównego Urzędu może pozbawić z przyczyn określonych w § 5 gazety, czasopisma i inne druki pochodzenia zagranicznego debitu komunikacyjnego, zakazując sprowadzania ich na obszar Polski Rzeczypospolitej Ludowej w celu rozpowszechniania.
2.
Gazety, czasopisma i inne druki pozbawione debitu komunikacyjnego nie mogą być przewożone przez obszar Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, z wyjątkiem czasopism i druków przewożonych zgodnie z umowami o tranzycie.
3.
Pozbawienie debitu komunikacyjnego następuje w drodze ogłoszonego w Monitorze Polskim zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu.
4.
Prezes Głównego Urzędu może udzielić zgody na sprowadzanie i posiadanie - do celów naukowych, publicystycznych i urzędowych - gazet, czasopism i innych druków pozbawionych debitu komunikacyjnego.
1.
Zakłady poligraficzne, urządzenia i aparaty wytwarzające publikacje i ilustracje sposobem mechanicznym, chemicznym lub innym, zakłady wytwarzające pieczątki (stemple) oraz zakłady (punkty) sprzedaży matryc - podlegają rejestracji.
2.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego oraz zarządy centralnych związków spółdzielni i organizacji społecznych, wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 2, wydadzą w uzgodnieniu z Prezesem Głównego Urzędu przepisy określające sposób prowadzenia rejestracji, o której mowa w ust. 1, i ewidencji sprzedaży matryc oraz określające dokumentację wykonywanych prac poligraficznych.
3.
Sposób prowadzenia rejestracji, o której mowa w ust. 1, i kontroli zakładów, urządzeń i aparatów będących w posiadaniu osób fizycznych, organizacji społecznych i instytucji nie wymienionych w ust. 2 oraz zasady i tryb udzielania zgody na wykonanie pieczątek (stempli) ustali Prezes Głównego Urzędu.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 marca 1970 r. w sprawie zakresu i trybu sprawowania nadzoru i kontroli przez organy kontroli prasy, publikacji i widowisk (Dz. U. z 1970 r. Nr 6, poz. 50 i z 1972 r. Nr 41, poz. 268).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1975 r.