Zakres działania organów państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.40.182

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1974 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 czerwca 1956 r.
w sprawie zakresu działania organów państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.

Na podstawie art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 dekretu z dnia 13 czerwca 1956 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 25, poz. 115) zarządza się, co następuje:
1.
Do zakresu działania Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii, zwanego w dalszym ciągu "Centralnym Urzędem", należy:
1)
koordynowanie i kontrolowanie fachowej działalności resortowych służb geodezyjnych w zakresie określonym niniejszym rozporządzeniem,
2)
wykonywanie robót kartograficznych oraz geodezyjnych o znaczeniu ogólnopaństwowym, a - w miarę potrzeby - również innych robót geodezyjnych,
3)
wydawanie map i atlasów dla potrzeb gospodarczych, kulturalnych i oświatowych,
4)
prowadzenie składnic materiałów kartograficznych i geodezyjnych o znaczeniu ogólnopaństwowym,
5)
inicjowanie i wykonywanie badań naukowych w zakresie geodezji i kartografii,
6)
współdziałanie w ustalaniu programów nauczania i zasad doskonalenia kadr naukowych i technicznych w zakresie geodezji i kartografii,
7) 1
(skreślony).
1a. 2
Nadzór nad wykonywaniem robót geodezyjnych przez osoby fizyczne i jednostki gospodarki uspołecznionej nie będące organami państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej sprawują wojewodowie (prezydenci miast wyłączonych z województw).
2.
Roboty geodezyjne o znaczeniu ogólnopaństwowym obejmują:
1)
pomiary astronomiczne, grawimetryczne i magnetyczne dla potrzeb geodezji,
2)
pomiary państwowej sieci geodezyjnej,
3)
prace fotogrametryczne dla celów kartograficznych,
4)
zdjęcia topograficzne w zakresie ustalonym przez Prezesa Centralnego Urzędu w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
1.
Do zakresu działania resortowej służby geodezyjnej, zwanej w dalszym ciągu "służbą resortową", należy:
1)
wykonywanie robót geodezyjnych wynikających z zadań resortu,
2)
koordynowanie i nadzorowanie działalności podległych komórek geodezyjnych,
3)
prowadzenie resortowych składnic materiałów geodezyjnych,
4)
współdziałanie z Centralnym Urzędem i innymi resortami w wykonywaniu całokształtu zadań państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej.
2.
Roboty kartograficzne i geodezyjne o znaczeniu ogólnopaństwowym mogą być wykonywane przez służbę resortową za każdorazową zgodą Prezesa Centralnego Urzędu i na warunkach przez niego określonych.
1.
Na podstawie porozumienia zainteresowanych ministrów i Prezesa Centralnego Urzędu służba resortowa może przejąć w całości lub w części stałą obsługę geodezyjną innego resortu. W tym samym trybie może Centralny Urząd przejąć w całości lub w części stałą obsługę geodezyjną innego resortu.
2.
W razie niemożności wykonania prac geodezyjnych przez komórki służby resortowej wykonawcę wskaże Centralny Urząd w porozumieniu z organami zainteresowanych resortów.
1.
Centralny Urząd i służby resortowe współdziałają ze sobą (§ 2 ust. 1 pkt 4) przez:
1)
udostępnienie posiadanych materiałów geodezyjnych i kartograficznych,
2)
wymianę doświadczeń i osiągnięć w dziedzinie usprawnień organizacyjnych i technicznych w zakresie geodezji i kartografii,
3)
udzielenie pomocy w kadrach fachowych i sprzęcie geodezyjnym w przypadkach uzgodnionych przez zainteresowanych ministrów i Prezesa Centralnego Urzędu.
2.
Udostępnianie materiałów geodezyjnych o znaczeniu ogólnopaństwowym wymaga każdorazowej zgody Prezesa Centralnego Urzędu.
Prezes Centralnego Urzędu uzgadnia z Ministrem Obrony Narodowej mając na względzie potrzeby obrony Państwa plany perspektywiczne i roczne robót kartograficznych i geodezyjnych o znaczeniu ogólnopaństwowym.
1.
Centralny Urząd analizuje potrzeby resortów w zakresie kartografii oraz udziela zezwoleń na transformację skal i reprodukcję map kartograficznych.
2.
Centralny Urząd ustala zasady przechowywania, ewidencji i wykorzystywania map nie przeznaczonych do użytku publicznego.
1.
Jednolite normy pracy oraz cenniki kosztorysowe dla typowych robót geodezyjnych i kartograficznych opracowuje Centralny Urząd w porozumieniu z zainteresowanymi resortami.
2.
Normy pracy i płac oraz cenniki kosztorysowe dla nietypowych robót geodezyjnych wykonywanych przez służbę resortową opracowuje właściwe ministerstwo (urząd centralny) w uzgodnieniu z Centralnym Urzędem.
3.
Cenniki kosztorysowe opracowuje się na podstawie obowiązujących cen.
1. 3
Dla zabezpieczenia jakości i prawidłowości wykonania robót geodezyjnych służba resortowa obowiązana jest do uzgadniania z wojewodą (prezydentem miasta wyłączonego z województwa) metod i stopnia dokładności oraz zakresu rzeczowego i terenowego robót dotyczących zakładania osnów geodezyjnych oraz zdjęć sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych:
1)
w miastach i osiedlach - na obszarach ponad 200 ha albo na trasach długości ponad 10 km,
2)
na pozostałych terenach - na obszarach ponad 500 ha albo na trasach długości ponad 25 km, a w przypadku wykonywania robót dla potrzeb urządzeń rolnych, leśnych, wodno-melioracyjnych i kolei - na obszarach ponad 1.000 ha albo na trasach długości ponad 50 km.
2.
Centralny Urząd ma prawo do udziału w odbiorze robót wymienionych w ust. 1.
1. 4
Wojewoda (prezydent miasta wyłączonego z województwa) zatwierdza projekty osnów geodezyjnych o znaczeniu ogólnopaństwowym oraz innych osnów dla obszarów i tras wymienionych w § 8 ust. 1.
2.
Organy służby resortowej zatwierdzają projekty osnów geodezyjnych nie wymienione w ust. 1, opracowywane dla potrzeb resortu, a także dla potrzeb innego resortu, w którym nie została utworzona służba resortowa (§ 3).
3.
Projekty osnów geodezyjnych zakładanych w miastach i osiedlach podlegają zaopiniowaniu przez prezydia właściwych powiatowych (miejskich) rad narodowych.
1.
Nadzór nad robotami geodezyjnymi wykonywanymi przez organy służby geodezyjnej sprawują resorty przez własny aparat nadzorczy.
2.
Centralny Urząd jest uprawniony do wglądu w poszczególne roboty geodezyjne wykonywane przez służbę resortową oraz może wstrzymać wykonanie tych robót, w razie gdy:
1)
istniejący lub znajdujący się w opracowaniu materiał geodezyjny czyni zbędnym wykonanie robót,
2)
robota jest wykonywana niezgodnie z obowiązującymi instrukcjami bądź warunkami technicznymi dla danego typu roboty, w wyniku czego należyta jakość roboty nie może być zapewniona,
3)
zakres rzeczowy i terenowy roboty nie odpowiada celowi, któremu materiały geodezyjne z tej roboty mają służyć.
3.
Decyzję o podjęciu wstrzymanej roboty geodezyjnej wydaje właściwy organ służby resortowej w porozumieniu z Centralnym Urzędem.
1.
Centralny Urząd sprawuje kontrolę nad fachową działalnością służb resortowych w zakresie przestrzegania przepisów obowiązujących przy wykonywaniu robót geodezyjnych, właściwego wykorzystania kadr fachowych i sprzętu geodezyjnego oraz obiegu, wykorzystania i reprodukowania materiałów geodezyjnych.
2.
Jednostka kontrolowana służby resortowej obowiązana jest udzielać organom Centralnego Urzędu informacji i udostępniać materiały w zakresie niezbędnym dla przeprowadzenia kontroli.
3.
Prezes Centralnego Urzędu za zgodą Prezesa Rady Ministrów wyda szczegółowe przepisy o postępowaniu przy wykonywaniu kontroli i postępowaniu pokontrolnym.
Centralny Urząd sprawuje nadzór nad wykonywaniem robót geodezyjnych i kartograficznych w zakresie kosztorysowania, jakości robót i stosowania przepisów obowiązujących w geodezji i kartografii przez osoby i jednostki wymienione w § 1 ust. 1a Prezes Centralnego Urzędu może przekazać sprawowanie nadzoru służbie geodezyjnej resortu zleceniodawcy.
Przepisy rozporządzenia dotyczące ministrów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 7 skreślony przez § 2 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
2 § 1 ust. 1a dodany przez § 2 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
3 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 2 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
4 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 2 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.
5 § 12 zmieniony przez § 2 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.