Art. 2. - Zakres działania Ministra Reform Rolnych i organizacja urzędów i komisji ziemskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.90.706

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1934 r.
Art.  2.

W szczególności do zakresu działania Ministra Reform Rolnych należy:

A.
Przygotowywanie projektów ustaw w przedmiocie przebudowy i regulowania ustroju rolnego.
B.
Wykonywanie ustaw, dotyczących tej przebudowy, a mianowicie:
a)
zapewnianie potrzebnej do państwowej parcelacji i kolonizacji ilości ziemi, jej rozparcelowanie i skolonizowanie;
b)
regulowanie spraw, dotyczących ustroju gospodarstw rolnych, jako to: scalania gruntów, układu służebności, podziału gruntów wspólnych;
c) 1
regulowanie obrotu ziemią oraz wszelkie sprawy agrarno-finansowe, związane z t. zw. umocnieniem niemczyzny;
d)
organizacja urzędów ziemskich;
e) 2
Inne sprawy, przekazane przez ustawy Ministrowi Reform Rolnych. Sprawy z zakresu reform rolnych, o ile są związane z wytwórczością rolną, będą załatwiane przez Ministra Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa, sprawy zaś opieki nad rolnictwem, o ile dotyczą gospodarstw, powstałych w wyniku przebudowy ustroju rolnego, będą, załatwiane przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Reform Rolnych;
f)
udzielanie upoważnień osobom fizycznym i prawnym do przeprowadzania pod nadzorem i w granicach, przez Ministra Reform Rolnych ustalonych, prac, związanych z przebudową ustroju rolnego i regulowaniem struktury gospodarstw rolnych (parcelacja, komasacja, likwidacja serwitutów, podział gruntów wspólnych, zamiana gruntów), oraz wykonywanie nadzoru nad ich działalnością;
g)
przeprowadzanie wszelkich czynności technicznych, związanych z przebudową ustroju rolnego (parcelacja, komasacja, likwidacja serwitutów, podział gruntów wspólnych, zamiana gruntów), udzielanie w tym względzie osobom fizycznym i prawnym, do tych czynności prawnie uzdolnionym, upoważnień, oraz nadzór nad ich działalnością.
C.
Sprawy b. pruskich komisji generalnych i specjalnych, b. pruskiej komisji kolonizacyjnej i b. Urzędu Osadniczego w Poznaniu, b. austrjackich komisji agrarnych i komisji obrotu ziemią, tudzież sprawy włości rentowych b. zaboru austrjackiego i pruskiego a to z zachowaniem kompetencji sądów, przez ustawy im zastrzeżonych.
D.
Likwidacja spraw b. państwowych banków agrarnych na ziemiach polskich, a w szczególności sprawy oddziałów b. rosyjskiego Banku Włościańskiego i Szlacheckiego i b. pruskich banków rentowych oraz regulowanie i zlikwidowanie spraw, dotyczących aktów organizacji ziemskiej włościan na terenie b. zaboru rosyjskiego.
E.
Inne sprawy, przekazane przez ustawy Ministrowi Reform Rolnych.

W sprawach, związanych z wytwórczością rolną, Minister Reform Rolnych działa w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

1 Art. 2 lit. c) zmieniona przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 lutego 1932 r. (Dz.U.32.19.129) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 1932 r.
2 Art. 2 lit. e) zmieniona przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 lutego 1932 r. (Dz.U.32.19.129) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 marca 1932 r.