Zakres działania i organizacja wojewódzkich komitetów ochrony przyrody.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.12.88

Akt utracił moc
Wersja od: 6 maja 1969 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 10 kwietnia 1969 r.
w sprawie zakresu działania i organizacji wojewódzkich komitetów ochrony przyrody.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
1.
Wojewódzki komitet ochrony przyrody, zwany dalej komitetem, składa się z 12 do 15 osób.
2.
W skład komitetu wchodzą: przewodniczący komitetu i jego zastępca, powołani przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego na wniosek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, zgłoszony w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej, oraz członkowie komitetu:
1)
powołani przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej spośród:
a)
osób będących członkami Państwowej Rady Ochrony Przyrody, zamieszkujących na obszarze objętym terytorialnym zakresem działania komitetu,
b)
przedstawicieli nauki, reprezentujących specjalności dotyczące zagadnień ochrony przyrody,
c)
przedstawicieli organów administracji państwowej, instytucji i organizacji zainteresowanych w sprawach ochrony przyrody,
2)
wchodzący w jego skład z urzędu: wojewódzki konserwator przyrody, wojewódzki konserwator zabytków, dyrektor okręgowego zarządu lasów państwowych lub jego zastępca oraz przedstawiciel zarządu okręgu Ligi Ochrony Przyrody.
3.
Komitet obejmuje zakresem swego działania obszar województwa i miasta wyłączonego z województwa. Skład komitetu, który zakresem swego działania obejmuje również obszar miasta wyłączonego z województwa, wymaga uzgodnienia z prezydium rady narodowej tego miasta.
Okres działania komitetu trwa 5 lat; rozpoczyna się z dniem 1 stycznia i kończy się z dniem 31 grudnia.
Organem wykonawczym komitetu jest jego prezydium, w którego skład wchodzą:
1)
przewodniczący komitetu jako przewodniczący prezydium,
2)
zastępca przewodniczącego komitetu jako zastępca przewodniczącego prezydium,
3)
3-5 członków prezydium, powołanych przez komitet spośród jego członków, w tym wojewódzki konserwator przyrody.
Do zakresu działania komitetu należy:
1)
przedstawianie wniosków w sprawach ochrony przyrody,
2)
inicjowanie i opiniowanie:
a)
projektów decyzji o poddaniu pod ochronę, wydawanych przez wydział rolnictwa i leśnictwa prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
b)
projektów zarządzeń tymczasowych,
c)
projektów aktów prawnych prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych w sprawie wykonania przepisów o ochronie przyrody oraz projektów innych aktów prawnych mających znaczenie dla ochrony przyrody,
d)
innych spraw związanych z ochroną przyrody, w szczególności opiniowanie z punktu widzenia ochrony przyrody projektów planów zagospodarowania przestrzennego,
3)
współdziałanie z Państwową Radą Ochrony Przyrody,
4)
współdziałanie z instytucjami naukowymi oraz organizacjami społecznymi i zawodowymi w sprawach ochrony przyrody,
5)
inicjowanie badań naukowych i opracowań fachowych związanych z potrzebą zaopiniowania zagadnień w zakresie ochrony przyrody.
1.
Posiedzenia komitetu odbywają się przynajmniej 2 razy w roku. Posiedzenie zwołuje przewodniczący lub jego zastępca z własnej inicjatywy lub na wniosek prezydium albo na pisemne żądanie co najmniej połowy członków komitetu.
2.
W posiedzeniach komitetu, na zaproszenie przewodniczącego komitetu lub jego zastępcy, mogą brać udział z głosem doradczym dyrektorzy parków narodowych oraz przedstawiciele zainteresowanych urzędów, instytucji, organizacji politycznych, społecznych i zawodowych.
3.
Uchwały komitetu zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków komitetu, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
4.
W głosowaniu mogą brać udział tylko członkowie komitetu.
Do zakresu działania prezydium komitetu należy:
1)
wstępne rozpatrywanie spraw podlegających opiniowaniu przez komitet w celu ustalenia sposobu ich załatwienia,
2)
merytoryczne rozpatrywanie spraw w zakresie upoważnienia udzielonego przez komitet i wyrażanie w takich sprawach opinii w imieniu komitetu,
3)
inicjatywa w zakresie opiniowania spraw dotyczących ochrony przyrody,
4)
utrzymywanie stałej łączności komitetu z Państwową Radą Ochrony Przyrody przez udział przedstawiciela prezydium w jej posiedzeniach, informowanie o pracach komitetu oraz składanie rocznego sprawozdania z działalności komitetu,
5)
wykonywanie uchwał komitetu,
6)
wykonywanie innych czynności zleconych przez komitet.
1.
Posiedzenie prezydium zwołuje przewodniczący komitetu lub jego zastępca w miarę potrzeby.
2.
Uchwały prezydium zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 3 członków prezydium, w tym przewodniczącego prezydium lub jego zastępcy. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
Czynności administracyjno-biurowe komitetu wykonuje właściwy do spraw rolnictwa i leśnictwa organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
1.
Komitet może dla poszczególnych zagadnień ochrony przyrody powoływać problemowe komisje robocze.
2.
Komitet w razie potrzeby może powoływać biegłych (rzeczoznawców).
1.
Członkom komitetu za udział w posiedzeniach komitetu lub jego prezydium, które odbyły się poza godzinami służbowymi, przysługuje wynagrodzenie.
2.
Zamiejscowym członkom komitetu przysługują, niezależnie od wynagrodzenia za posiedzenie, zwrot kosztów przejazdów oraz diety i należności za noclegi.
3.
Należności określone w ust. 1 i 2 przysługują również biegłym (rzeczoznawcom) powołanym przez prezydium komitetu.
4.
Do należności określonych w ust. 1, 2 i 3 mają odpowiednie zastosowanie przepisy w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach.
Wydatki komitetu objęte są budżetem wojewódzkiej rady narodowej w części dotyczącej wydziału rolnictwa i leśnictwa.
Siedzibą komitetu jest miasto będące siedzibą prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
Traci moc rozporządzenie Ministra Leśnictwa z dnia 17 marca 1952 r. w sprawie zakresu działania i organizacji wojewódzkich komitetów ochrony przyrody (Dz. U. z 1952 r. Nr 16, poz. 99 i z 1962 r. Nr 64, poz. 306).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia.