Rozdział 2 - Tworzenie i organizacja zakładów leczniczych dla zwierząt - Zakłady lecznicze dla zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.24 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 stycznia 2019 r.

Rozdział  2

Tworzenie i organizacja zakładów leczniczych dla zwierząt

1. 
Zakład leczniczy dla zwierząt może być utworzony i prowadzony przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
2. 
Kierownikiem zakładu leczniczego dla zwierząt, zwanym dalej "kierownikiem zakładu", może być wyłącznie lekarz weterynarii posiadający prawo wykonywania zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 13.
3. 
Zakład leczniczy dla zwierząt utworzony i prowadzony przez osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej zajmującą się produkcją zwierząt może świadczyć usługi weterynaryjne wyłącznie dla zwierząt hodowanych przez tę osobę lub jednostkę, jednak nie może wystawiać certyfikatów o stanie zdrowia tych zwierząt dla celów związanych z obrotem zwierzętami.
1. 
Zakład leczniczy dla zwierząt posiada stałą siedzibę spełniającą warunki, o których mowa w art. 7-11, wyposażoną odpowiednio do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych albo w przypadku weterynaryjnego laboratorium diagnostycznego - usług laboratoryjnych.
2. 
Podmiot prowadzący zakład leczniczy dla zwierząt jest obowiązany do dbałości o ochronę środowiska oraz do ewidencjonowania i magazynowania odpadów na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
3. 
Zakłady lecznicze dla zwierząt podlegają oznaczeniu. Szczegółowe zasady oznaczania zakładów leczniczych dla zwierząt określa, w drodze uchwały, Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, uwzględniając ich podział, o którym mowa w art. 4 ust. 1.
1. 
Gabinet weterynaryjny jest wyposażony w szczególności w:
1)
pokój przyjęć z poczekalnią;
2)
aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych;
3)
sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
4)
zaplecze sanitarne i socjalne.
2. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej oraz ogólnokrajowych organizacji zrzeszających osoby wykonujące zawody z zakresu medycyny weterynaryjnej, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowo wymagania, o których mowa w ust. 1, mając na względzie prawidłowe wykonywanie przez gabinet weterynaryjny usług weterynaryjnych oraz bezpieczeństwo epizootyczne i epidemiologiczne.
1. 
Przychodnia weterynaryjna jest wyposażona w szczególności w:
1)
pokój przyjęć z poczekalnią;
2)
salę zabiegową;
3)
aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych;
4)
sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
5)
zaplecze sanitarne i socjalne.
2. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej oraz ogólnokrajowych organizacji zrzeszających osoby wykonujące zawody z zakresu medycyny weterynaryjnej, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowo wymagania, o których mowa w ust. 1, mając na względzie prawidłowe wykonywanie przez przychodnię weterynaryjną usług weterynaryjnych oraz bezpieczeństwo epizootyczne i epidemiologiczne.
1. 
Lecznica weterynaryjna jest wyposażona w szczególności w:
1)
pomieszczenie do stacjonarnego leczenia, obserwacji i izolacji zwierząt dostosowane do gatunków leczonych zwierząt;
2)
pokój przyjęć z poczekalnią;
3)
aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych;
4)
salę zabiegowo-operacyjną;
5)
sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
6)
magazyn środków i sprzętu dezynfekcyjnego;
7)
zaplecze sanitarne i socjalne.
2. 
Lecznica weterynaryjna zapewnia całodobową obserwację i leczenie zwierząt.
3. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej oraz ogólnokrajowych organizacji zrzeszających osoby wykonujące zawody z zakresu medycyny weterynaryjnej, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowo wymagania, o których mowa w ust. 1, mając na względzie prawidłowe wykonywanie przez lecznicę weterynaryjną usług weterynaryjnych oraz bezpieczeństwo epizootyczne i epidemiologiczne.
1. 
Klinika weterynaryjna jest wyposażona w szczególności w:
1)
pomieszczenie do stacjonarnego leczenia, obserwacji i izolacji zwierząt dostosowane do gatunków leczonych zwierząt;
2)
poczekalnie;
3)
gabinety zabiegowe;
4)
salę operacyjną;
5)
magazyn produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
6)
magazyn środków i sprzętu dezynfekcyjnego;
7)
aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług specjalistycznych;
8)
aparaturę i sprzęt diagnostyczny;
9)
zaplecze sanitarne, socjalne i gospodarcze.
2. 
Klinika weterynaryjna zapewnia całodobową obserwację i leczenie zwierząt.
3. 
W klinice weterynaryjnej usługi weterynaryjne świadczy co najmniej trzech lekarzy weterynarii, w tym jeden lekarz z tytułem specjalisty w zakresie usług weterynaryjnych świadczonych przez klinikę.
4. 
Klinika weterynaryjna współpracuje w zakresie świadczonych usług weterynaryjnych z innymi zakładami leczniczymi dla zwierząt, a w szczególności przyjmuje pacjentów skierowanych przez te zakłady do leczenia.
5. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej oraz ogólnokrajowych organizacji zrzeszających osoby wykonujące zawody z zakresu medycyny weterynaryjnej, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowo wymagania, o których mowa w ust. 1, mając na względzie prawidłowe wykonywanie przez klinikę weterynaryjną usług weterynaryjnych oraz bezpieczeństwo epizootyczne i epidemiologiczne.
1. 
Weterynaryjne laboratorium diagnostyczne jest wyposażone w szczególności w:
1)
pokój przyjęć prób do badań diagnostycznych;
2)
salę laboratoryjną;
3)
aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu wykonywanych badań;
4)
sprzęt i urządzenia do przechowywania używanych środków i materiałów;
5)
zaplecze sanitarne i socjalne.
2. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej oraz ogólnokrajowych organizacji zrzeszających osoby wykonujące zawody z zakresu medycyny weterynaryjnej, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowo wymagania, o których mowa w ust. 1, mając na względzie prawidłowe wykonywanie przez weterynaryjne laboratorium diagnostyczne usług laboratoryjnych.
1. 
Zakłady lecznicze dla zwierząt mogą, z zastrzeżeniem ust. 2, prowadzić:
1)
szkolenie praktyczne uczniów szkół ponadpodstawowych;
2)
szkolenie praktyczne studentów kierunku weterynaria w zakresie wynikającym z programu studiów;
3)
szkolenie podyplomowe lekarzy weterynarii;
4)
szkolenie specjalizacyjne lekarzy weterynarii.
2. 
Klinika weterynaryjna jest obowiązana do prowadzenia szkoleń, o których mowa w ust. 1.
3. 
Szkolenia, o których mowa w ust. 1 i 2, są odpłatne. Wysokość odpłatności określa, w drodze uchwały, Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, uwzględniając rodzaj szkolenia, o którym mowa w ust. 1.
1. 
Gabinetem weterynaryjnym kieruje lekarz weterynarii posiadający prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii.
2. 
Przychodnią weterynaryjną kieruje lekarz weterynarii posiadający prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii oraz co najmniej roczny okres pracy w zawodzie lekarza weterynarii.
3. 
Lecznicą weterynaryjną kieruje lekarz weterynarii posiadający prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii oraz co najmniej 2-letni okres pracy w zawodzie lekarza weterynarii.
4. 
Kliniką weterynaryjną lub weterynaryjnym laboratorium diagnostycznym kieruje lekarz weterynarii posiadający prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii oraz co najmniej 5-letni okres pracy w zawodzie lekarza weterynarii.
5. 
Lekarz weterynarii może kierować tylko jednym zakładem leczniczym dla zwierząt.

Lekarz weterynarii nie może równocześnie wykonywać zawodu w zakładzie leczniczym dla zwierząt i w hurtowni farmaceutycznej prowadzącej obrót produktami leczniczymi, paszami leczniczymi i wyrobami medycznymi stosowanymi wyłącznie u zwierząt.

1. 
Organizację i funkcjonowanie zakładu leczniczego dla zwierząt określa regulamin nadany przez podmiot, który utworzył zakład.
2. 
W regulaminie zakładu leczniczego dla zwierząt określa się w szczególności:
1)
podmiot prowadzący zakład leczniczy dla zwierząt;
2)
nazwę zakładu leczniczego dla zwierząt odpowiadającą zakresowi świadczonych usług weterynaryjnych;
3)
cel i zadania zakładu leczniczego dla zwierząt;
4)
siedzibę i obszar działania;
5)
rodzaj i zakres świadczonych usług weterynaryjnych;
6)
organizację wewnętrzną zakładu leczniczego dla zwierząt;
7)
zasady i tryb prowadzenia szkoleń, o których mowa w art. 12.
3. 
O zmianach w regulaminie zakładu leczniczego dla zwierząt podmiot prowadzący zakład leczniczy dla zwierząt jest obowiązany każdorazowo w terminie 30 dni od dnia ich wprowadzenia powiadomić okręgową radę lekarsko-weterynaryjną.