Zakładanie i prowadzenie ksiąg wieczystych dla budynków stanowiących odrębne nieruchomości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1957.54.267

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1959 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 sierpnia 1957 r.
o zakładaniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych dla budynków stanowiących odrębne nieruchomości.

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) zarządza się, co następuje:
Wyraz "budynek" używany w tym rozporządzeniu oznacza budynek stanowiący odrębną nieruchomość w rozumieniu art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132).
Do zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych dla budynków stosuje się rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 maja 1947 r. o postępowania przy zakładaniu ksiąg wieczystych (Dz. U. Nr 45, poz. 235) i rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 listopada 1946 r. o urządzeniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych (Dz. U. Nr 66, poz. 366) z zachowaniem przepisów poniższych.
1.
Księgi wieczyste dla budynków wzniesionych na gruntach mających urządzone księgi wieczyste zakłada się z urzędu przy pierwszym wniosku o wpis dotyczącym budynku.
2.
Jeżeli grunt pod budynkiem nie ma urządzonej księgi wieczystej, założenie księgi wieczystej dla budynku następuje na wniosek właściciela budynku lub zbywcy gruntu pod budynkiem na własność czasową. W tym przypadku, jeżeli postępowanie o założenie księgi wieczystej dla gruntu pod budynkiem nie zostało jeszcze wszczęte, jednocześnie z wszczęciem postępowania o założenie księgi wieczystej dla budynku wszczyna się z urzędu także postępowanie o założenie księgi wieczystej dla tego gruntu.
Do założenia księgi dla budynku niezbędne jest uprzednie stwierdzenie władzy budowlanej (prezydium powiatowej, miejskiej, dzielnicowej rady narodowej), że budynek stanowi - w myśl art. 6 ust. 3 powołanej w § 1 ustawy - odrębną nieruchomość.
1.
Jeżeli zbycie budynku nastąpiło z jednoczesnym ustanowieniem czasowej własności gruntu pod budynkiem mającego urządzoną księgę wieczystą, przy wniosku o wpis dotyczący gruntu lub budynku powinno nastąpić z urzędu wydzielenie budynku do oddzielnej księgi wieczystej.
2.
W razie wzniesienia budynku po ustanowieniu własności czasowej gruntu pod budynkiem wydzielenie budynku do odrębnej księgi może nastąpić dopiero po zakończeniu jego budowy.
W księdze wieczystej dla budynku:
1)
w dziale pierwszym - Oznaczenie nieruchomości wpisuje się w łamie 5: "Budynek stanowiący odrębną nieruchomość przeznaczony na cele ...... (mieszkalne, przemysłowe, handlowe)", w łamie 6 wpisuje się wymiary budynku, a w łamie 8 wpisuje się przy pierwszym wpisie wzmiankę: "Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych oraz opisu i planu budynku nr ...... wpisano (na wniosek z dnia ...... z urzędu) przy założeniu księgi wieczystej dn. ...... r."; dane w łamach 3-6 wpisuje się na podstawie opisu i planu budynku sporządzonego przez władzę budowlaną;
2)
w dziale pierwszym - Spis praw związanych z własnością w łamie 3 wpisuje się: "Prawo własności czasowej do gruntu pod budynkiem wpisanego w księdze wieczystej nr ...... t. ...... o obszarze ...... m2, z zastrzeżeniem powrotu na rzecz zbywcy po upływie ...... lat od dnia ...... r. Na podstawie umowy z dn. ...... r. nr ...... (na wniosek z dn. ...... z urzędu) wpisano dn. ...... r."
W księdze wieczystej dla budynku na pierwszej jej stronicy pod wyrazami "Księga wieczysta KW nr ...... t. ......" wpisuje się wyrazy "Budynek na nieruchomości wpisanej w księdze wieczystej nr ...... t. ......".
W księdze wieczystej dla nieruchomości pod budynkiem z chwilą założenia księgi wieczystej dla budynku lub wydzielenia go do oddzielnej księgi wpisuje się na pierwszej stronicy księgi dla tej nieruchomości pod wyrazami: "Księga wieczysta KW nr ...... t. ......." wyrazy "Budynek na tej nieruchomości wpisany jest w księdze wieczystej KW nr ...... t. ......", a ponadto w dziale pierwszym księgi wieczystej dla nieruchomości pod budynkiem w razie wydzielenia z tej księgi budynku wpisuje się w łamie 10 wzmiankę: "Z nr ...... przeniesiono (na wniosek z dnia ...... z urzędu) do księgi wieczystej KW nr ...... budynek w księdze tej opisany. Wpisano dn. ...... r.", w razie zaś równoczesnego założenia księgi wieczystej dla nieruchomości pod budynkiem i dla budynku wpisuje się w tym łamie wzmiankę: "Budynek stojący na tej nieruchomości wpisany jest w księdze wieczystej KW nr ...... Wpisano dn. ...... r."
1.
Jeżeli lokale w budynku stanowią odrębną własność kilku poszczególnych osób, dla każdego lokalu oprócz księgi dla budynku zakłada się i prowadzi oddzielną księgę.
2.
Do zakładania i prowadzenia tych ksiąg stosuje się oprócz przepisów wymienionych w § 2 przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 stycznia 1948 r. o sposobie ujawniania w księdze wieczystej prawa odrębnej własności lokali i innych praw rzeczowych na tych lokalach (Dz. U. Nr 3, poz. 22) z tą zmianą, iż wyraz "nieruchomość" używany w tym rozporządzeniu w zastosowaniu do lokali w budynkach stanowiących odrębną nieruchomość oznacza tylko budynek.
Przepisy § 29 i 50 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 listopada 1946 r. o urządzeniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych w zakresie odłączanej części nieruchomości stosuje się odpowiednio do budynku, w zakresie zaś nieruchomości, od której część podlega odłączeniu, stosuje się odpowiednio do nieruchomości pod budynkiem.
1.
Przy zakładaniu ksiąg wieczystych dla domów mieszkalnych sprzedawanych przez Państwo na mocy ustawy powołanej w § 1 zamiast opisu i planu nieruchomości sporządzonych przez władzę budowlaną, potrzebnych dla oznaczenia budynku jako odrębnej nieruchomości, wystarczy w razie braku takich dokumentów złożenie sporządzonego przez biegłego przy oszacowaniu nieruchomości dla określenia jej ceny sprzedażnej opisu technicznego budynku i jego szkicu (planiku) sytuacyjnego, zatwierdzonych przez prezydium rady narodowej uprawnionej do sprzedaży nieruchomości.
2.
Do założenia księgi wieczystej dla takiego domu nie jest niezbędne stwierdzenie władzy budowlanej przewidziane w § 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 101 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 lutego 1959 r. (Dz.U.59.13.74) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lutego 1959 r.