Zakaz wywozu zagranicę złota i srebra.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.79.770

Akt utracił moc
Wersja od: 9 września 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 27 sierpnia 1924 r.
o zakazie wywozu zagranicą złota i srebra.

Na mocy art. 1 ust. E p. 7 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o naprawie Skarbu Państwa i poprawie gospodarstwa, społecznego (Dz. U. R. P. № 71, poz. 687) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1924 r., zarządzam co następuje:
Wywóz zagranicę złota i srebra we wszelkiej postaci, jako to: 'w monetach, sztabach i wyrobach oraz w stanie nieprzerobionym, bez wzglądu na to, czy kruszce te są w stanie czystym, czy też w postaci wszelkiego rodzaju stopów,-jest zakazany z niżej wyszczególnionemi wyjątkami.
Dozwolony jest wywóz monet srebrnych do wysokości kwoty, przedstawiającej nominalnie (według równi monetarnej) równowartość 100 złotych na jedną osobą jednorazowo.
Osoby, przekraczające granice Rzeczypospolitej Polskiej, mają prawo wywieźć ze sobą wyroby ze złota i srebra do własnego swego użytku. Rodzaj i ilość (ewentualnie maksymalną wagę) dozwolonych w myśl niniejszego paragrafu do wywozu wyrobów określi rozporządzenie Ministra Skarbu.
Minister Skarbu może zwalniać do wywozu zagranice, generalnie poszczególne kategorje wyrobów ze złota i srebra w drodze, rozporządzenia oraz sam lub przez wyznaczone władze udzielać zezwoleń na wywóz zagranicą poszczególnych przedmiotów, których wywóz zakazuje § 1 niniejszego rozporządzenia.
Dozwolony jest wywóz wwiezionego do kraju z zagranicy złota i srebra we wszelkiej postaci, a w szczególności wyrobów oraz monet z tychże kruszców, na warunkach, które ustali rozporządzenie Ministra Skarbu.
Winni przekroczenia postanowień niniejszego rozporządzenia oraz przepisów wydanych na jego podstawi;: bez wzglądu na to, czyją własność stanowią wywożone przedmioty, ulegają:
a)
na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej, pruskiej oraz górnośląskiej części Województwa Śląskiego-karze więzienia do dwóch lat i grzywny do wysokości trzykrotnej wartości przedmiotu wywożonego lub jednej z tych kar. Z karą powyższą może być połączona konfiskata przedmiotu wywożonego;
b)
na obszarze b. dzielnicy austrjackiej za występek- karze aresztu ścisłego do dwóch lat i grzywny do wysokości trzykrotnej wartości wywożonego przedmiotu lub jednej z tych kar. Z karą powyższą może być połączona konfiskata przedmiotu wywożonego.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Skarbu, zaś co do § 6 Ministrowi Sprawiedliwości.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życia w 4 tygodnie po ogłoszeniu na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Z dniem tym traci moc obowiązującą ustawa z dnia 15 lipca 1920 r. o zakazie wywozu zagranicę kruszców szlachetnych (Dz. U. R. P. № 62, poz. 404) jak również wszystkie w tej mierze ustawy i rozporządzenia dotychczas obowiązujące na obszarze górnośląskiej części Województwa Śląskiego a sprzeczne z rozporządzeniem niniejszem.