Zakaz nieuzasadnionego podwyższania cen umownych wyrobów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, wytwarzanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.40.183

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1983 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 lipca 1983 r.
w sprawie zakazu nieuzasadnionego podwyższania cen umownych wyrobów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, wytwarzanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

Na podstawia art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 21 lipca 1983 r. o szczególnej regulacji prawnej w okresie przezwyciężania kryzysu społeczno-ekonomicznego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 39, poz. 176) zarządza się, co następuje:
1.
Zakazuje się w okresie od dnia 1 sierpnia 1983 r. do dnia 31 grudnia 1983 r. podwyższania cen umownych wyrobów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych wytwarzanych w kraju przez jednostki gospodarki uspołecznionej. Ceny te nie mogą być wyższe od cen stosowanych w dniu 31 lipca 1983 r.
2.
Przez wyroby zaopatrzeniowe i inwestycyjne rozumie się towary przemysłowe (surowce, materiały, półfabrykaty oraz wyroby i części kooperacyjne) przeznaczone na cele wytwórcze, inwestycyjne, remontowe i usługowe.
1.
W razie zmiany po dniu 31 lipca 1983 r. kosztów wytwarzania wyrobów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, o których mowa w § 1, z przyczyn niezależnych od ich producenta, spowodowanych podwyższeniem:
1)
cen surowców, materiałów, półfabrykatów oraz wyrobów i części kooperacyjnych, wytwarzanych w kraju bądź importowanych,
2)
stawek taryfowych przewozowych oraz energetycznych,
3)
stawek amortyzacji,
4)
stawek podatków (obciążających koszty),
5)
składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ceny tych wyrobów mogą być podwyższone nie więcej niż o kwotę odpowiadającą wzrostowi kosztów produkcji z wymienionych wyżej przyczyn.
2.
Ceny wyrobów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, o których mowa w ust. 1, mogą być podwyższone również w razie wprowadzenia lub podwyższenia podatku obrotowego.
3.
Przez podwyższenie cen surowców, materiałów i półfabrykatów oraz wyrobów i części kooperacyjnych:
1)
wytwarzanych w kraju - rozumie się podwyższenie cen (urzędowych, regulowanych lub umownych) stosowanych przez dotychczasowego sprzedawcę lub podwyższenie cen spowodowane zmianą sprzedawcy, jeżeli wyrób jest objęty rozdzielnictwem lub obowiązkowym pośrednictwem jednostek obrotu,
2)
importowanych - rozumie się podwyższenie ceny w stosunku do przeciętnej ceny płaconej w handlu zagranicznym w I półroczu 1983 r.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do cen umownych:
1)
wyrobów nietypowych, wytwarzanych w pojedynczych sztukach lub małych seriach według dokumentacji technicznej uzgodnionej między kupującym i sprzedawcą,
2)
wyrobów pochodzących z produkcji próbnej, prototypowej lub wzorcowej,
3)
wyrobów przeznaczonych na eksport.
W razie stosowania przez sprzedawcę cen niezgodnie z przepisami rozporządzenia, stosuje się odpowiednio przepisy art. 17 i 18 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. Nr 7, poz. 52).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje do dnia 31 grudnia 1983 r.