Zaciągnięcie 6 1/2 % pożyczki zagranicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.9.46

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 1931 r.

USTAWA
z dnia 26 stycznia 1931 r.
o zaciągnięciu 61/2 %-wej pożyczki zagranicznej.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:

W związku z przedłużeniem i zmianą warunków dzierżawy Państwowego Monopolu Zapałczanego upoważnia się Ministra Skarbu do zaciągnięcia pożyczki zagranicznej na sumę nominalną 32.400.000 dolarów Stanów Zjednoczonych Ameryki w złocie, do wypuszczenia w tym celu obligacyj państwowych z 35-letnim okresem umorzenia, w wysokości nominalnej sumy pożyczki, oprocentowanych na 61/2 % w stosunku rocznym, oraz do sprzedania tych obligacyj.

Spłata kapitału i odsetek od obligacyj będzie zabezpieczona wszelkiemi dochodami i wpływami, które Skarb Państwa ma otrzymywać od dzierżawcy Państwowego Monopolu Zapałczanego.

Szczegółowe warunki emisji, cenę sprzedaży i sposób zabezpieczenia obligacyj, koszty oraz wszelkie inne warunki, związane z emisją i spłatą pożyczki, zostaną ustalone szczegółowo w umowie lub w umowach, które będą zawarte w tym celu przez Ministra Skarbu.

Obligacje i kupony pożyczki, oraz umowy, wymienione w poprzednim artykule, będą zwolnione od wszelkich państwowych i komunalnych podatków, stempli, opłat i innych należytości, zarówno już obowiązujących w Polsce, jak i tych, które mogą być w przyszłości wprowadzone.

Upoważnia się Rząd do użycia uzyskanych z pożyczki sum na następujące cele:

a)
na przedterminowe umorzenie 7 % obligacyj skarbowych, emitowanych na podstawie ustawy z dnia 2 sierpnia 1925 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 477) - dolarów Stanów Zjednoczonych Ameryki 4.350.000;
b)
na zwrot Bankowi Gospodarstwa Krajowego sum, wyłożonych przez Bank za Skarb Państwa na oprocentowanie i częściową amortyzację pożyczek, zaciągniętych przez Skarb Państwa w Banku na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 118, poz. 1074) oraz rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 4 marca 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 20, poz. 150) - 18.052.000 zł;
c)
na przedterminową spłatę innych długów państwowych - 50 miljonów złotych. W tym celu utworzony zostanie fundusz, przeznaczony na przedterminową spłatę długów państwowych, względnie przedterminowe wycofanie obligów tychże długów z obiegu. Z funduszu powyższego mogą być zakupywane obligacje pożyczek państwowych przed terminem ich umorzenia z tem, iż obligacje takie mogą być ponownie sprzedane po kursie nie niższym niż po jakim zostały zakupione. Minister Skarbu ustali statut powyższego funduszu i poda go do wiadomości Komisji Kontroli Długów Państwa, która otrzymywać będzie co pół roku sprawozdania z dokonywanych na tym funduszu obrotów;
d)
na budowę portu w Gdyni - 25 miljonów złotych;
e)
na budowę kabla telefonicznego Warszawa - Cieszyn z odnogami - 15 miljonów złotych;
f)
na inne inwestycje państwowe, które określi Rada Ministrów - 30 miljonów złotych;
g)
resztę na lokatę w krajowych papierach kredytu długoterminowego, jak w listach zastawnych i obligacjach.

Upoważnia się Ministra Skarbu do przeprowadzenia dyskonta wpływów pożyczki w terminie do dnia 1 lipca 1931 r. według stopy nie wyższej, niż 7 %.

Minister Skarbu władny jest przelać upoważnienie do podpisania tekstu obligacyj na przedstawicieli dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej zagranicą.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Prezesowi Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu i innymi właściwymi ministrami.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.