Wzory zarządzenia zabezpieczenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.1315

Akt utracił moc
Wersja od: 29 lipca 2020 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 24 lipca 2020 r.
w sprawie wzorów zarządzenia zabezpieczenia

Na podstawie art. 156 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2019 r. poz. 1438, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Określa się wzór:
1)
zarządzenia zabezpieczenia stosowanego w zabezpieczeniu należności pieniężnych, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
kolejnego zarządzenia zabezpieczenia stosowanego w zabezpieczeniu należności pieniężnych, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
zarządzenia zabezpieczenia stosowanego w zabezpieczeniu wykonania obowiązku o charakterze niepieniężnym, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia.
Wzór zarządzenia zabezpieczenia stosowanego w zabezpieczaniu należności pieniężnych stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 maja 2014 r. w sprawie wzoru zarządzenia zabezpieczenia (Dz. U. poz. 645) może być stosowany nie dłużej niż przez 9 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia pod warunkiem prawidłowego pouczenia zobowiązanego zgodnie z art. 156 § 1 pkt 8-8b ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 lipca 2020 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

ZZ-1 ZARZĄDZENIE ZABEZPIECZENIA STOSOWANE W ZABEZPIECZENIU NALEŻNOŚCI PIENIĘŻNYCH

wzór

OBJAŚNIENIA DOTYCZĄCE SPORZĄDZANIA ZARZĄDZENIA ZABEZPIECZENIA (ZZ-1)

Wierzyciel wypełnia tylko pozycje niezaciemnione.

Zgodnie z art. 156 § 1 oraz art. 27d w związku z art. 166b ustawy, obowiązkowe jest wypełnienie pozycji dotyczącej:

- oznaczenia wierzyciela;

- imienia i nazwiska lub nazwy zobowiązanego, a w przypadku, gdy zobowiązany będący przedsiębiorcą zmarł przed wszczęciem postępowania zabezpieczającego - imienia i nazwiska zobowiązanego oraz firmy zobowiązanego z dodaniem oznaczenia "w spadku";

- numeru Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności PESEL, numeru identyfikacji podatkowej NIP lub numeru identyfikacji w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON, jeżeli zobowiązany taki numer posiada;

- adresu zobowiązanego, przez który rozumie się ostatni znany wierzycielowi adres miejsca zamieszkania lub siedziby zobowiązanego;

- treści obowiązku podlegającego zabezpieczeniu, podstawy prawnej tego obowiązku, określenia wysokości i rodzaju należności pieniężnej;

- wskazania podstawy prawnej zabezpieczenia obowiązku;

- wskazania okoliczności świadczących o wystąpieniu możliwości utrudnienia bądź udaremnienia egzekucji;

- daty wydania zarządzenia zabezpieczenia, nazwy wierzyciela, który je wydał, oraz imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela;

- imion i nazwisk oraz adresów wspólników, jeżeli zarządzenie zabezpieczenia dotyczy należności spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

W pozostałym zakresie wierzyciel podaje dane będące w jego posiadaniu.

Wysokość należności pieniężnych, w tym odsetek, podaje się w złotych i groszach zaokrąglonych zgodnie z art. 27a § 3 ustawy.

Organ egzekucyjny wypełnia pozycje zaciemnione.

Datę podaje się w formacie dd-mm-rrrr.

1) Zaznacza się właściwy kwadrat, wstawiając znak "x".

2) W przypadku niewypełniania pozycja (część) może zostać pominięta (niewydrukowana).

3) Pozycji nie wypełnia się w przypadku zobowiązanego niebędącego osobą fizyczną lub w przypadku, gdy zobowiązany będący przedsiębiorcą zmarł przed wszczęciem postępowania zabezpieczającego.

4) Wpisuje się numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności PESEL.

5) Wpisuje się numer identyfikacji w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON.

6) Wpisuje się datę urodzenia, jeżeli zobowiązany nie posiada PESEL albo gdy numer PESEL nie jest znany wierzycielowi.

Część ogólna

W przypadku sporządzenia zmienionego zarządzenia zabezpieczenia w:

- poz. 1 - wpisuje się numer dotychczasowego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 2 - wpisuje się datę sporządzenia zmienionego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 3 - zaznacza się kwadrat 2.

W przypadku wydania dalszego zarządzenia zabezpieczenia/ sporządzenia dalszego zmienionego zarządzenia zabezpieczenia w:

- poz. 1 - wpisuje się numer dotychczasowego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 2 - wpisuje się datę wydania dotychczasowego zarządzenia zabezpieczenia/ sporządzenia zmienionego zarządzenia zabezpieczenia;

- wypełnia się poz. 4 i 5.

W przypadku ponownego wydania zarządzenia zabezpieczenia/ zmienionego zarządzenia zabezpieczenia w:

- poz. 1 - wpisuje się numer dotychczasowego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 2 - wpisuje się datę ponownie wydanego zarządzenia zabezpieczenia/ zmienionego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 6 - umieszcza się adnotację: "Zarządzenie zabezpieczenia/ zmienione zarządzenie zabezpieczenia zostało ponownie wydane w związku z postanowieniem ... (należy wskazać wierzyciela) nr ... z dnia ... o utracie zarządzenia zabezpieczenia/ zmienionego zarządzenia zabezpieczenia nr ... z dnia ... ".

Część A

W przypadku gdy zobowiązany będący przedsiębiorcą zmarł przed wszczęciem postępowania zabezpieczającego i działa zarządca przedsiębiorstwa w spadku, w poz. 1 zaznacza się kwadrat 2 oraz w poz. 3 wpisuje się imię i nazwisko zobowiązanego oraz firmę zobowiązanego z dodaniem oznaczenia "w spadku".

Jeżeli zarządzenie zabezpieczenia obejmuje należność pieniężną, za którą odpowiedzialni są małżonkowie solidarnie, po bloku A.1. wierzyciel dodaje i wypełnia blok A.2.

W bloku A.2. pozycji 4-12 nie wypełnia się, jeżeli dane te są takie same jak w poz. 4-12 bloku A.1.

W przypadku gdy małżonkowie odpowiedzialni solidarnie podlegają różnej właściwości miejscowej organów egzekucyjnych, wierzyciel wystawia 2 zarządzenia zabezpieczenia, z odpisem zarządzenia zabezpieczenia przeznaczonym do doręczenia zobowiązanemu, w następujący sposób:

- w pierwszym zarządzeniu zabezpieczenia w bloku A.1. wpisuje się zobowiązanego podlegającego właściwości miejscowej organu egzekucyjnego, do którego to zarządzenie zostanie przekazane. W bloku A.2. wpisuje się drugiego małżonka odpowiedzialnego solidarnie;

- w drugim zarządzeniu zabezpieczenia w bloku A.1. wpisuje się zobowiązanego podlegającego właściwości miejscowej organu egzekucyjnego, do którego to zarządzenie zabezpieczenia zostanie przekazane (wpisanego w pierwszym zarządzeniu zabezpieczenia w bloku A.2.). W bloku A.2. wpisuje się drugiego małżonka odpowiedzialnego solidarnie (wpisanego w pierwszym zarządzeniu zabezpieczenia w bloku A.1.).

W przypadku zobowiązanych odpowiedzialnych solidarnie, innych niż małżonkowie, wierzyciel może wystawić odrębne zarządzenia zabezpieczenia wraz z odpisem zarządzenia zabezpieczenia przeznaczonym do doręczenia zobowiązanemu, wypełniając wyłącznie blok A.1. w odniesieniu do jednego zobowiązanego odpowiedzialnego solidarnie.

Część B

Wypełnia się wyłącznie w przypadku, gdy zobowiązany wymieniony w bloku A.1. jest spółką nieposiadającą osobowości prawnej.

Po bloku B.1. dodaje się bloki B.2., B.3., itd. w liczbie odpowiadającej liczbie wspólników spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Część C

Poz. 2 - wpisuje się identyfikację podstawy prawnej obowiązku wskazanej w poz. 1. W przypadku zakreślenia kwadratu:

1 - wpisuje się oznaczenie przepisu prawa, z którego wynika zabezpieczany obowiązek;

2 - wpisuje się rodzaj dokumentu, o którym mowa w art. 3a ustawy;

3 - wpisuje się rodzaj i numer orzeczenia.

Poz. 3 - wypełnia się w przypadku zaznaczenia w poz. 1 kwadratu 3.

Poz. 4 - wpisuje się rodzaj należności pieniężnej wskazanej w bloku C.1. i następnych blokach, jeżeli je dodano.

Poz. 6 - nie wypełnia się w przypadku, gdy podstawą prawną wystawienia zarządzenia zabezpieczenia jest decyzja o zabezpieczeniu.

Poz. 7 - wypełnia się, gdy wierzycielowi znane są składniki majątkowe zobowiązanego lub źródła dochodu, na których jest możliwe dokonanie zabezpieczenia.

W przypadku wystawienia zarządzenia zabezpieczenia w odniesieniu do kilku należności pieniężnych po bloku C.1., dodaje się bloki C.2., C.3., itd. W każdym bloku wpisuje się odrębną należność pieniężną.

Blok C.1 i następne bloki

Poz. 2 - wpisuje się wysokość odsetek z tytułu niezapłacenia należności pieniężnej w terminie określoną w decyzji o zabezpieczeniu lub innym orzeczeniu stanowiącym podstawę prawną obowiązku, a w przypadku braku określenia w tym orzeczeniu wysokości odsetek - wysokość odsetek obliczoną na dzień wystawienia zarządzenia zabezpieczenia.

Poz. 3 - wpisuje się datę powstania należności pieniężnej lub datę początkową okresu, którego dotyczy należność pieniężna.

Poz. 4 - wpisuje się datę końcową okresu, którego dotyczy należność pieniężna.

Część D

Poz. 2 - wpisuje się adres siedziby wierzyciela lub jego jednostki organizacyjnej. Jeżeli wierzyciel posiada obsługujący go urząd, wpisuje się adres tego urzędu.

Poz. 3 - wpisuje się NIP wierzyciela, a jeżeli wierzyciel go nie posiada - urzędu obsługującego wierzyciela lub jednostki samorządu terytorialnego, której organ jest wierzycielem.

Poz. 4 - wpisuje się numer REGON wierzyciela, a jeżeli wierzyciel go nie posiada - urzędu obsługującego wierzyciela lub jednostki samorządu terytorialnego, której organ jest wierzycielem.

Poz. 5 - nie wymaga się podpisu osoby upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela w przypadku opatrzenia zarządzenia zabezpieczenia zaawansowaną pieczęcią elektroniczną albo kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną. W przypadku opatrzenia zarządzenia zabezpieczenia podpisem zaufanym w poz. 5 nie podaje się stanowiska służbowego osoby upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela.

Część E

Poz. 2 - nie wymaga się podpisu osoby upoważnionej do działania w imieniu organu egzekucyjnego w przypadku opatrzenia zarządzenia zabezpieczenia zaawansowaną pieczęcią elektroniczną albo kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną. W przypadku opatrzenia zarządzenia zabezpieczenia podpisem zaufanym w poz. 2 nie podaje się stanowiska służbowego osoby upoważnionej do działania w imieniu organu egzekucyjnego.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ZZ-2 KOLEJNE ZARZĄDZENIE ZABEZPIECZENIA STOSOWANE W ZABEZPIECZENIU NALEŻNOŚCI PIENIĘŻNYCH

wzór

OBJAŚNIENIA DOTYCZĄCE SPORZĄDZANIA KOLEJNEGO ZARZĄDZENIA ZABEZPIECZENIA (ZZ-2)

Wierzyciel wypełnia tylko pozycje niezaciemnione.

Kolejne zarządzenie zabezpieczenia zawiera dane zawarte w zarządzeniu zabezpieczenia, obejmujące dane, o których mowa w art. 156 § 1 pkt 1-6 і 8 oraz § 1a ustawy, oraz:

- numer porządkowy kolejnego zarządzenia zabezpieczenia;

- oznaczenie celu, dla którego zostało wydane kolejne zarządzenie zabezpieczenia;

- dane małżonka zobowiązanego;

- datę wystawienia kolejnego zarządzenia zabezpieczenia, imię i nazwisko osoby upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela;

- informację wierzyciela o nadaniu temu zarządzeniu klauzuli organu egzekucyjnego o przyjęciu zarządzenia zabezpieczenia do wykonania.

Organ egzekucyjny wypełnia pozycje zaciemnione.

Datę podaje się w formacie dd-mm-rrrr.

1) Zaznacza się właściwy kwadrat, wstawiając znak "x".

2) W przypadku niewypełniania pozycja (część) może zostać pominięta (niewydrukowana).

3) Pozycji nie wypełnia się w przypadku, gdy zobowiązany będący przedsiębiorcą zmarł przed wszczęciem postępowania zabezpieczającego.

4) Wpisuje się numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności PESEL.

5) Wpisuje się numer identyfikacji w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON.

6) Wpisuje się datę urodzenia, jeżeli zobowiązany nie posiada PESEL albo gdy numer PESEL nie jest znany wierzycielowi.

Część ogólna

W przypadku wystawiania kolejnego zarządzenia zabezpieczenia w:

- poz. 1 - wpisuje się numer dotychczasowego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 2 - wpisuje się datę wydania zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 3 - wpisuje się numer porządkowy kolejnego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 4 - zaznacza się kwadrat 1.

W przypadku sporządzania zmienionego kolejnego zarządzenia zabezpieczenia w:

- poz. 1 - wpisuje się numer dotychczasowego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 2 - wpisuje się datę sporządzenia zmienionego kolejnego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 3 - wpisuje się numer porządkowy kolejnego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 4 - zaznacza się kwadrat 2.

W przypadku ponownego wydawania kolejnego zarządzenia zabezpieczenia/ zmienionego kolejnego zarządzenia zabezpieczenia w:

- poz. 1 - wpisuje się numer dotychczasowego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 2 - wpisuje się datę wydania ponownego kolejnego zarządzenia zabezpieczenia/ zmienionego kolejnego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 3 - wpisuje się numer porządkowy ponownie wydanego kolejnego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 6 - umieszcza się adnotację: "Kolejne zarządzenie zabezpieczenia/ zmienione kolejne zarządzenie zabezpieczenia zostało ponownie wydane w związku z postanowieniem ... (należy wskazać wierzyciela) nr ... z dnia ... o utracie kolejnego zarządzenia zabezpieczenia/ zmienionego kolejnego zarządzenia zabezpieczenia nr ... z dnia ... ".

Część A

W bloku A.2. pozycji 3-11 nie wypełnia się, jeżeli dane są takie same jak w poz. 4-12 bloku A.1.

Część C

Poz. 5 - wpisuje się dane osoby upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela oraz informację o podpisaniu zarządzenia zabezpieczenia przez tę osobę lub o opatrzeniu zarządzenia zabezpieczenia zaawansowaną pieczęcią elektroniczną albo kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną. W przypadku opatrzenia zarządzenia zabezpieczenia podpisem zaufanym w poz. 5 nie podaje się stanowiska służbowego osoby upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela.

Część E

Poz. 2 - wpisuje się dane osoby upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela; nie wymaga się podpisu tej osoby w przypadku opatrzenia kolejnego zarządzenia zabezpieczenia zaawansowaną pieczęcią elektroniczną albo kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną. W przypadku opatrzenia kolejnego zarządzenia zabezpieczenia podpisem zaufanym w poz. 2 nie podaje się stanowiska służbowego osoby upoważnionej do działania w imieniu organu egzekucyjnego.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

ZZ-3 (1) ZARZĄDZENIE ZABEZPIECZENIA STOSOWANE W ZABEZPIECZENIU WYKONANIA OBOWIĄZKU O CHARAKTERZE NIEPIENIĘŻNYM

wzór

OBJAŚNIENIA DOTYCZĄCE SPORZĄDZANIA ZARZĄDZENIA ZABEZPIECZENIA (ZZ-3)

Wierzyciel wypełnia tylko pozycje niezaciemnione.

Zgodnie z art. 156 § 1 oraz art. 27d w związku z art. 166b ustawy, obowiązkowe jest wypełnienie pozycji dotyczącej:

- oznaczenia wierzyciela;

- wskazania imienia i nazwiska lub nazwy zobowiązanego, a w przypadku, gdy zobowiązany będący przedsiębiorcą zmarł przed wszczęciem postępowania zabezpieczającego - imienia i nazwiska zobowiązanego oraz firmy zobowiązanego z dodaniem oznaczenia "w spadku";

- numeru Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności PESEL, numeru identyfikacji podatkowej NIP lub numeru identyfikacji w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON, jeżeli zobowiązany taki numer posiada;

- adresu zobowiązanego, przez który rozumie się ostatni znany wierzycielowi adres miejsca zamieszkania lub siedziby zobowiązanego;

- treści obowiązku podlegającego zabezpieczeniu oraz podstawy prawnej tego obowiązku;

- wskazania podstawy prawnej zabezpieczenia obowiązku;

- wskazania okoliczności świadczących o wystąpieniu możliwości utrudnienia bądź udaremnienia egzekucji;

- daty wydania zarządzenia zabezpieczenia, nazwy wierzyciela, który je wydał, oraz imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela;

- sposobu i zakresu zabezpieczenia obowiązku o charakterze niepieniężnym.

W pozostałym zakresie wierzyciel podaje dane będące w jego posiadaniu.

Organ egzekucyjny wypełnia pozycje zaciemnione.

Datę podaje się w formacie dd-mm-rrrr.

1) Zaznacza się właściwy kwadrat, wstawiając znak "x".

2) W przypadku niewypełniania pozycja (część) może zostać pominięta (niewydrukowana).

3) Pozycji nie wypełnia się w przypadku zobowiązanego niebędącego osobą fizyczną lub w przypadku, gdy zobowiązany będący przedsiębiorcą zmarł przed wszczęciem postępowania zabezpieczającego.

4) Wpisuje się numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności PESEL.

5) Wpisuje się numer identyfikacji w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON.

6) Wpisuje się datę urodzenia, jeżeli zobowiązany nie posiada PESEL albo gdy numer PESEL nie jest znany wierzycielowi.

Część ogólna

W przypadku wydania dalszego zarządzenia zabezpieczenia w:

- poz. 1 - wpisuje się numer dotychczasowego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 2 - wpisuje się datę wydania dotychczasowego zarządzenia zabezpieczenia;

- wypełnia się poz. 3 i 4.

W przypadku ponownego wydania zarządzenia zabezpieczenia w:

- poz. 1 - wpisuje się numer dotychczasowego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 2 - wpisuje się datę ponownie wydanego zarządzenia zabezpieczenia;

- poz. 5 - umieszcza się adnotację: "Zarządzenie zabezpieczenia zostało ponownie wydane w związku z postanowieniem ... (należy wskazać wierzyciela) nr ... z dnia ... o utracie zarządzenia zabezpieczenia nr ... z dnia ... ".

Część A

W przypadku gdy zobowiązany będący przedsiębiorcą zmarł przed wszczęciem postępowania zabezpieczającego, w poz. 1 zaznacza się kwadrat 2 oraz w poz. 3 wpisuje się imię i nazwisko zobowiązanego oraz firmę zobowiązanego z dodaniem oznaczenia "w spadku".

Część B

Poz. 1 - podaje się przepis prawa, wraz z jednostką redakcyjną, stanowiący podstawę do wydania aktu administracyjnego ustalającego obowiązek.

Część C

Poz. 2 - wpisuje się adres siedziby wierzyciela lub jego jednostki organizacyjnej. Jeżeli wierzyciel posiada obsługujący go urząd, wpisuje się adres tego urzędu.

Poz. 3 - wpisuje się NIP wierzyciela, a jeżeli wierzyciel go nie posiada - urzędu obsługującego wierzyciela lub jednostki samorządu terytorialnego, której organ jest wierzycielem.

Poz. 4 - wpisuje się numer REGON wierzyciela, a jeżeli wierzyciel go nie posiada - urzędu obsługującego wierzyciela lub jednostki samorządu terytorialnego, której organ jest wierzycielem.

Poz. 5 - nie wymaga się podpisu osoby upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela w przypadku opatrzenia zarządzenia zabezpieczenia zaawansowaną pieczęcią elektroniczną albo kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną. W przypadku opatrzenia zarządzenia zabezpieczenia podpisem zaufanym w poz. 5 nie podaje się stanowiska służbowego osoby upoważnionej do działania w imieniu wierzyciela.

Część D

Poz. 2 - nie wymaga się podpisu osoby upoważnionej do działania w imieniu organu egzekucyjnego w przypadku opatrzenia zarządzenia zabezpieczenia zaawansowaną pieczęcią elektroniczną albo kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną. W przypadku opatrzenia zarządzenia zabezpieczenia podpisem zaufanym w poz. 2 nie podaje się stanowiska służbowego osoby upoważnionej do działania w imieniu organu egzekucyjnego.

Poz. 4 - wpisuje się środek zabezpieczenia lub inną czynność, które stosownie do okoliczności są zastosowane.

1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2265).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 maja 2014 r. w sprawie wzoru zarządzenia zabezpieczenia (Dz. U. poz. 645), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2070 oraz z 2020 r. poz. 288).