Wzory zamknięć urzędowych, w tym pieczęci, stempli i innych znaków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.2426

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 grudnia 2019 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 13 grudnia 2019 r.
w sprawie wzorów zamknięć urzędowych, w tym pieczęci, stempli i innych znaków

Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 768, 730, 1520, 1556 i 2200) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa wzory zamknięć urzędowych, w tym pieczęci, stempli i innych znaków stosowanych dla potrzeb zapewnienia identyfikacji organu nakładającego zamknięcie oraz należytego zabezpieczenia tożsamości wyrobów, urządzeń, pomieszczeń i innych obiektów, na które są nakładane zamknięcia urzędowe.
Pieczęć "Polska-Cło" jest pieczęcią okrągłą o średnicy 36 mm, w otoku której znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej i napis: "KRAJOWA ADMINISTRACJA SKARBOWA" oraz oznaczony cyframi arabskimi kolejny numer identyfikacyjny pieczęci. W centralnej części pieczęci są umieszczone: na górze pod godłem napis "CŁO", w środkowej części - data, a na dole litery - "PL". Datę zapisuje się według wzoru: czterocyfrowe oznaczenie roku, dwucyfrowe oznaczenie miesiąca i dwucyfrowe oznaczenie dnia. Po obydwu stronach numeru identyfikacyjnego pieczęci, symetrycznie do niego, umieszcza się po dwa znaki trójkątne stanowiące system zabezpieczeń.
Pieczęć "Polska-Export" jest pieczęcią okrągłą o średnicy 36 mm, w otoku której znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej, nazwa oddziału celnego urzędu celno-skarbowego, jego sześciocyfrowy kod i oznaczony cyframi arabskimi kolejny numer identyfikacyjny pieczęci. W centralnej części pieczęci są umieszczone: na górze pod godłem napis "EXPORT", w środkowej części - data, a na dole litery - "PL". Datę zapisuje się według wzoru: czterocyfrowe oznaczenie roku, dwucyfrowe oznaczenie miesiąca i dwucyfrowe oznaczenie dnia. Po obydwu stronach nazwy oddziału celnego urzędu celno-skarbowego, symetrycznie do niej, umieszcza się po dwa znaki trójkątne stanowiące system zabezpieczeń.
Stempel "SAD" jest stemplem prostokątnym o długości 43 mm i wysokości 30 mm (z tolerancją przy obu wymiarach +/- 1 mm), w którego centralnej części jest umieszczony prostokąt z określeniem daty. Datę zapisuje się według wzoru: czterocyfrowe oznaczenie roku, dwucyfrowe oznaczenie miesiąca i dwucyfrowe oznaczenie dnia. Po lewej stronie wewnętrznego prostokąta znajdują się litery "UCS" umieszczone jedna pod drugą, a po prawej stronie - kolejny numer identyfikacyjny stempla składający się z 5 cyfr albo dużej litery alfabetu i 4 cyfr umieszczonych jedna pod drugą. Nad wewnętrznym prostokątem znajduje się napis określający nazwę oddziału celnego urzędu celno-skarbowego, a pod wewnętrznym prostokątem - znak graficzny Krajowej Administracji Skarbowej i sześciocyfrowy kod identyfikacyjny oddziału celnego urzędu celno-skarbowego.
Stempel "CBT" jest stemplem prostokątnym o długości 80 mm i wysokości 30 mm (z tolerancją przy obu wymiarach +/- 1 mm), z napisem "To be sent to: CENTRALNE BIURO TRANZYTU, Izba Administracji Skarbowej w Łodzi, PL-90-560 Łódź, ul. Karolewska 41", rozpisanym w czterech kolejnych wierszach: pierwszy - "To be sent to:", drugi - "CENTRALNE BIURO TRANZYTU", trzeci - "Izba Administracji Skarbowej w Łodzi", czwarty - "PL-90-560 Łódź, ul. Karolewska 41".
Stempel "TIR - upoważniony nadawca" jest stemplem prostokątnym o długości 43 mm i wysokości 30 mm (z tolerancją przy obu wymiarach +/- 1 mm). W centralnej części stempla jest umieszczony prostokąt z określeniem daty. Datę zapisuje się według wzoru: czterocyfrowe oznaczenie roku, dwucyfrowe oznaczenie miesiąca i dwucyfrowe oznaczenie dnia. W górnej części stempla znajdują się litery "PL", znak graficzny Krajowej Administracji Skarbowej oraz numer stempla. Numer stempla skonstruowany jest w układzie XX-YYY, gdzie XX to dwie pierwsze cyfry sześciocyfrowego kodu danej izby administracji skarbowej, a YYY to kolejny numer stempla. W dolnej części stempla znajduje się napis "TIR-PU". Przed i po napisie "TIR-PU" umieszcza się po dwa znaki trójkątne stanowiące system zabezpieczeń.
Stempel organu Krajowej Administracji Skarbowej jest stemplem prostokątnym, w którym jest podana nazwa organu Krajowej Administracji Skarbowej oraz imię i nazwisko osoby pełniącej funkcję tego organu.
1. 
Stempel nagłówkowy jednostki organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej jest stemplem prostokątnym z napisem określającym nazwę jednostki organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej i jej adres.
2. 
Stempel nagłówkowy jednostki organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej może zawierać numer telefonu lub faksu, gdy jest to niezbędne dla zapewnienia sprawnego wykonywania kontroli.
Zamknięcie urzędowe w postaci plomby posiada średnicę o długości 10 mm i zawiera odcisk w postaci:
1)
godła Rzeczypospolitej Polskiej - na przedniej stronie;
2)
zamieszczonych na odwrocie liter:
a)
"UCS" i czteroznakowego (cztery cyfry albo trzy cyfry poprzedzone wielką literą alfabetu) albo trzyznakowego (trzy cyfry albo dwie cyfry poprzedzone wielką literą alfabetu) identyfikatora plombownicy, w przypadku gdy plombę nakłada organ Krajowej Administracji Skarbowej,
b)
"UCS-PU" i czteroznakowego (cztery cyfry albo trzy cyfry poprzedzone wielką literą alfabetu) albo trzyznakowego (trzy cyfry albo dwie cyfry poprzedzone wielką literą alfabetu) identyfikatora plombownicy, w przypadku gdy plombę nakłada podmiot upoważniony przez organ Krajowej Administracji Skarbowej do nakładania i zdejmowania zamknięć urzędowych

- oraz umieszczonego nad nimi oznaczenia "CŁO PL".

1. 
Inne znaki stosowane w celu zabezpieczenia tożsamości wyrobów, urządzeń, pomieszczeń i innych obiektów, niewymagające użycia plombownicy, posiadają odcisk godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz mogą zawierać informację o dacie ich nałożenia, jeżeli jest to niezbędne dla zapewnienia właściwego udokumentowania kontroli.
2. 
Inne znaki stosowane w celu zabezpieczenia tożsamości wyrobów, urządzeń, pomieszczeń i innych obiektów, wymagające użycia plombownicy, powinny być wykonane zgodnie z normą ISO 17712 oraz zawierać oznaczenia, o których mowa w § 9.
3. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do zamknięć urzędowych w postaci plomb elektronicznych. W przypadku zamknięć urzędowych w postaci plomb elektronicznych godło Rzeczypospolitej Polskiej jest umieszczane na plombie w sposób umożliwiający jego identyfikację.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. 2
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2265).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 25 kwietnia 2017 r. w sprawie wzorów pieczęci, zamknięć urzędowych, stempli i innych znaków stosowanych przy wykonywaniu kontroli (Dz. U. poz. 916), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 37 pkt 3 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2354).