Wzór i sposób prowadzenia listy rzeczników patentowych, wzór legitymacji rzecznika patentowego oraz wysokość opłat od wniosku o wpis na listę rzeczników patentowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.55.478

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 30 kwietnia 2002 r.
w sprawie wzoru i sposobu prowadzenia listy rzeczników patentowych, wzoru legitymacji rzecznika patentowego oraz wysokości opłat od wniosku o wpis na listę rzeczników patentowych.

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 49, poz. 509) zarządza się, co następuje:
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej "Urzędem Patentowym", prowadzi listę rzeczników patentowych w formie księgi rejestrowej.
1. 
Stronica księgi rejestrowej jest przeznaczona do dokonywania wpisów dotyczących jednego rzecznika patentowego. Jeżeli wpisy nie mieszczą się na jednej stronicy księgi rejestrowej, dokonuje się dalszych wpisów na innej, wskazanej stronicy.
2. 
Nagłówek stronicy księgi rejestrowej zawiera:
1)
numer wpisu na listę rzeczników patentowych,
2)
nazwisko i imię (imiona) rzecznika patentowego,
3)
datę i miejsce urodzenia,
4)
wykształcenie,
5)
datę złożenia egzaminu kwalifikacyjnego,
6)
datę wpisu na listę rzeczników patentowych i numer "Wiadomości Urzędu Patentowego", w którym ogłoszono o wpisie.
3. 
Stronica księgi rejestrowej zawiera sześć rubryk oznaczonych literami od A do F, przeznaczonych do następujących wpisów:
1)
A - miejsce i forma wykonywania zawodu,
2)
B - adnotacje o dokumentach lub odpisach orzeczeń dyscyplinarnych,
3)
C - funkcje pełnione w organach samorządu,
4)
D - przerwy w wykonywaniu zawodu,
5)
E - data skreślenia z listy rzeczników patentowych i numer "Wiadomości Urzędu Patentowego", w którym nastąpiło ogłoszenie o skreśleniu,
6)
F - adnotacja o wydaniu legitymacji rzecznika patentowego.
4. 
Wzór stronicy księgi rejestrowej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
1. 
Wpisy dokonywane w poszczególnych rubrykach stronicy księgi rejestrowej otrzymują kolejną numerację i oddziela się je od siebie linią poziomą.
2. 
Zmiany i wykreślenia wpisów w księdze rejestrowej umieszcza się w tej samej rubryce, w której dokonano wpisu zmienionego lub wykreślonego.
3. 
Z zastrzeżeniem ust. 4, wpisy, których dotyczą zmiany lub wykreślenia, podkreśla się czerwoną linią.
4. 
Sposób zamieszczenia adnotacji, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 2, powinien umożliwiać ich usunięcie po zatarciu kary.
5. 
Błędy pisarskie oraz inne oczywiste omyłki we wpisach przekreśla się linią w sposób umożliwiający odczytanie pierwotnego tekstu.
6. 
Osoba dokonująca wpisu, zmiany lub wykreślenia w księdze rejestrowej zamieszcza datę wpisu i składa swój podpis.
Karty księgi rejestrowej powinny być ponumerowane kolejno według stronic. Ostatnia stronica księgi powinna zawierać wzmiankę stwierdzającą liczbę stronic księgi rejestrowej, podpisaną przez osobę upoważnioną przez Prezesa Urzędu Patentowego do prowadzenia księgi i opatrzoną pieczęcią oraz datą zamieszczenia wzmianki.
1. 
Ponownego wpisu na listę rzeczników osoby, która została uprzednio skreślona z tej listy, Urząd Patentowy dokonuje na odrębnej stronicy księgi rejestrowej pod nowym numerem wpisu.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, na poprzedniej i nowej stronicy księgi rejestrowej zamieszcza się odpowiednio wzmiankę o aktualnym i poprzednim numerze wpisu.
Urząd Patentowy przechowuje w odrębnych teczkach akta osobowe rzecznika patentowego, obejmujące dokumenty stanowiące podstawę wpisu do księgi rejestrowej oraz dokumenty dotyczące postępowania rejestrowego.
1. 
Od wniosku o wpis na listę rzeczników patentowych jest pobierana na rachunek Urzędu Patentowego opłata w wysokości 10% najniższego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie Kodeksu pracy.
2. 
Za każdy dodatkowy wpis lub zmianę wpisu na liście rzeczników patentowych, dokonywaną na wniosek rzecznika patentowego lub w wyniku złożonego zawiadomienia, o którym mowa w art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych, jest pobierana, z zastrzeżeniem ust. 3, opłata w wysokości 5% najniższego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Nie pobiera się opłaty za wpis o przerwie w wykonywaniu zawodu.
4. 
Wysokość opłat, o których mowa w ust. 1 i 2, określa się według wysokości wynagrodzenia obowiązującego w dniu złożenia wniosku i zaokrągla w górę z dokładnością do 1 zł. Opłaty te stanowią dochód budżetu państwa.
Rzecznikowi patentowemu, wpisanemu na listę rzeczników patentowych, Urząd Patentowy wydaje legitymację, według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
1. 
Na liście rzeczników patentowych, prowadzonej przez Urząd Patentowy na podstawie dotychczasowych przepisów, mogą być dokonywane wpisy i zmiany wpisów w zakresie, w jakim dotychczasowa lista odpowiada pozycjom określonym w § 2 ust. 3.
2. 
Do dokonywania wpisów przewidzianych w rozporządzeniu, które nie znajdują miejsca na dotychczasowej liście rzeczników patentowych, stosuje się odpowiednio przepis § 2 ust. 1.
Legitymacje wydane rzecznikom patentowym, wpisanym na listę rzeczników patentowych na podstawie dotychczasowych przepisów, tracą ważność po upływie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR STRONICY KSIĘGI REJESTROWEJ LISTY RZECZNIKÓW PATENTOWYCH

1. Numer wpisu na listę rzeczników patentowych:Data wpisu i podpis
2. Nazwisko i imię (imiona) rzecznika patentowego:
3. Data i miejsce urodzenia:
4. Wykształcenie:
5. Data złożenia egzaminu kwalifikacyjnego:
6. Data wpisu na listę rzeczników patentowych i numer "Wiadomości

Urzędu Patentowego", w którym ogłoszono o wpisie:

A. Miejsce i forma wykonywania zawodu:
B. Adnotacje o dokumentach lub odpisach orzeczeń dyscyplinarnych:
C. Funkcje pełnione w organach samorządu:
D. Przerwy w wykonywaniu zawodu:
E. Data skreślenia z listy rzeczników patentowych i numer

"Wiadomości Urzędu Patentowego", w którym ogłoszono o skreśleniu:

F. Adnotacja o wydaniu legitymacji rzecznika patentowego:

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI

RZECZNIKA PATENTOWEGO

wzór

Legitymacja jest dwustronnie zapisanym, zafoliowanym kartonikiem w kolorze jasnobeżowym, o wymiarach 85 mm x 53 mm.