Wyznaczanie ławników sądów pracy oraz ławników sądów okręgowych do udziału w posiedzeniach sądu pracy względnie sądu okręgowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.98.868

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI I MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 listopada 1928 r.
w sprawie wyznaczania ławników sądów pracy oraz ławników sądów okręgowych do udziału w posiedzeniach sądu pracy względnie sądu okręgowego.

Na podstawie ustępu 5 art. 20, ustępu 4 art. 31 oraz art. 38 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o sądach pracy (Dz. U. R. P. Nr. 37, poz. 350) zarządza się co następuje:

Wyznaczanie ławników do udziału w posiedzeniach sądu pracy.

§  1.
Przewodniczący sądu pracy oznacza w spornych sprawach cywilnych zgóry na czas odpowiedni, niedłuższy niż trzymiesięczny, terminy posiedzeń sądu pracy dla poszczególnych i pokrewnych gałęzi pracy i ustanawia dla każdego posiedzenia imienny skład kompletu sądzącego przy uwzględnieniu zasad ust. 1 i 2 art. 20 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o sądach pracy oraz przestrzegając w miarę możności równomiernej kolejności przy wyznaczaniu ławników do udziału w posiedzeniach. Do każdego posiedzenia należy wyznaczyć imiennie prócz ławników także podwójną liczbę zastępców ławników (lista kompletów posiedzeń).

Zastępca ławnika bierze udział w posiedzeniu w razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniu przez ławnika wyznaczonego (art. 19 rozp. Prez. Rzeczp. o sądach pracy oraz § 8 rozp. niniej.).

Przy ustanowieniu kolejnego następstwa należy o ile możności mieć wzgląd na rodzaj spraw spornych oraz na przewidzianą w przepisach prawnych konieczność terminowego rozpoznania spraw, tudzież na słuszne życzenia ławników. W tym celu przewodniczący może wezwać ławników, aby wskazali te dnie tygodnia lub miesiąca, w których udział w posiedzeniach sądu pracy byłby dla nich niemożebny lub połączony z trudnościami.

Kolejność udziału w posiedzeniach ławników, mieszkających poza siedzibą sądu pracy, należy wyznaczyć w taki sposób, aby nie byli zmuszeni zbyt często w jednym miesiącu udawać się do siedziby sądu pracy.

§  2.
Od ustanowionej kolejności należy odstępować tylko wtedy:
1)
gdy dodatkowo muszą odbyć się posiedzenia nadzwyczajne w programie posiedzeń nieprzewidziane;
2)
gdy jakaś rozprawa ma być prowadzona przed tym samym kompletem;
3)
gdy rodzaj danej sprawy wymaga współdziałania ławników, należących do tej samej lub podobnej gałęzi pracy, co strony procesowe.
§  3.
Jeżeli sąd pracy podzielony jest na kilka stałych oddziałów według pewnych gałęzi pracy lub według kategoryj zbliżonych do siebie gałęzi pracy, należy tworzyć komplety i wyznaczać na posiedzenia poszczególnych oddziałów ławników, reprezentujących dane lub zbliżone gałęzie pracy.
§  4.
Przy ogłaszaniu w myśl art. 27 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o sądach pracy dni i godzin, w których powód może bez wezwania stawić się wraz ze stroną pozwaną dla rozpoznania sprawy, winny być ogłoszone również nazwiska ławników, wyznaczonych na te dnie do udziału w posiedzeniach z podaniem ich zawodu i grupy, którą oni reprezentują, a jeżeli sąd pracy jest podzielony na kilka oddziałów, z wymienieniem również oddziału, w którym posiedzenia się odbędą.
§  5.
Jeżeli w sądzie pracy niepodzielonym na stałe oddziały istnieją spory w pewnej gałęzi pracy w takiej ilości, że wyznaczone dnie posiedzeń będą prawdopodobnie całkowicie wypełnione tego rodzaju sprawami, w takim razie przy ustanowieniu kolejnego udziału ławników należy to uwzględnić w ten sposób, aby na ławników przy tych posiedzeniach wyznaczani byli imiennie tylko ławnicy, należący do tej lub zbliżonej gałęzi pracy.
§  6.
Listę kompletów posiedzeń (ust. 1 § 1) należy doręczyć co najmniej na 10 dni przed terminem pierwszego posiedzenia nią objętego wszystkim ławnikom, których współudział w posiedzeniach jest w niej zapowiedziany.

Doręczenie listy kompletów posiedzeń stanowi zarazem wezwanie dla tych ławników do przybycia w dnie, w liście tej oznaczone, na posiedzenie; osobnego zaproszenia się nie posyła.

§  7.
Ławników, których trzeba przybrać do udziału w posiedzeniu, nieprzewidzianem w liście kompletów posiedzeń, oraz zastępców ławników (ust. 2 § 1) winien przewodniczący sądu pracy zaprosić na to posiedzenie osobnem pismem.

W razie potrzeby można zapraszać telegraficznie lub telefonicznie.

§  8.
Jeżeli ławnik nie może przybyć lub wziąć udziału w danej sprawie (art. 19 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o sądach pracy) winien zawiadomić o tem niezwłocznie przewodniczącego sądu pracy. Gdyby to była przeszkoda nieprzewidziana, winien niezwłocznie zawiadomić o tem przewodniczącego sądu pracy, ewentualnie telegraficznie lub telefonicznie.
§  9.
Każda lista kompletów oraz każde osobne zaproszenie ławnika, wystosowane w myśl § 7 rozporządzenia niniejszego, winno zawierać pouczenie, obejmujące treść § 8 rozporządzenia niniejszego oraz ustępów 1 i 2 art. 17 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o sądach pracy, a lista kompletów nadto treść ustępu 2 § 6 rozporządzenia niniejszego.
§  10.
Ławnik obowiązany jest o każdej zmianie mieszkania oraz o utracie charakteru reprezentanta tej grupy, z której był powołany, zawiadomić przewodniczącego sądu pracy w przeciągu trzech dni.
§  11.
Przepisy powyższe stosują się odpowiednio do zastępców ławników sądów pracy.

Wyznaczanie ławników sądu okręgowego do udziału w posiedzeniach tegoż sądu.

§  12.
Postanowienia §§ 1 do 3, oraz 5 do 11 rozporządzenia niniejszego mają odpowiednie zastosowanie przy wyznaczaniu ławników do udziału w posiedzeniach sądów okręgowych z następującemi odchyleniami:
1)
listę kompletów posiedzeń dla sądu okręgowego ustanawia prezes tegoż sądu na pół roku kalendarzowego zgóry lub na okres krótszy, jeżeli po ustanowieniu sądu pracy czasokres do końca roku kalendarzowego jest krótszy niż pół roku;
2)
w razie istnienia w okręgu sądu okręgowego kilku sądów pracy, ławników sądu okręgowego należy wyznaczać do udziału w posiedzeniach sądu okręgowego bez względu na to, z okręgu jakiego sądu pracy oni zostali powołani.
§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.