Rozdział 2 - Zagraniczne podróże służbowe - Wysokość, warunki i tryb przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.903 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 sierpnia 2023 r.

Rozdział  2

Zagraniczne podróże służbowe

§  12. 
1. 
W zagranicznej podróży służbowej termin i miejsce wykonywania przez policjanta czynności służbowych poza granicami kraju określa polecenie odbycia zagranicznej podróży służbowej wydane przez:
1) 2
 Komendanta Głównego Policji - w stosunku do policjantów pełniących służbę w Komendzie Głównej Policji oraz w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji "BOA", Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, komendantów wojewódzkich lub Komendanta Stołecznego Policji, Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie i komendantów szkół policyjnych;
1a)
Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji - w stosunku do podległych policjantów;
1b)
Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Policji - w stosunku do podległych policjantów;
1c) 3
 Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - w stosunku do podległych policjantów;
1d) 4
 Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji - w stosunku do podległych policjantów;
2)
komendanta wojewódzkiego lub Komendanta Stołecznego Policji - w stosunku do podległych policjantów;
3) 5
 Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie lub komendanta szkoły policyjnej - w stosunku do podległych policjantów.
2. 
Jeżeli przemawiają za tym cel wyjazdu lub inne szczególne względy, polecenie odbycia zagranicznej podróży służbowej w stosunku do policjantów, o których mowa w ust. 1 pkt 1a - 3, może wydać bezpośrednio Komendant Główny Policji.
3. 
Czas zagranicznej podróży służbowej liczy się:
1)
od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze za granicę do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej do kraju - jeśli jest odbywana drogą lądową;
2)
od chwili startu samolotu z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju - jeśli jest odbywana drogą lotniczą;
3)
od chwili wyjścia statku z ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku w drodze powrotnej do portu polskiego - jeśli jest odbywana drogą morską.
4. 
Jeżeli przekroczenie granicy państwowej odbywa się poza miejscowością stanowiącą stałe miejsce pełnienia służby, za czas podróży od tej miejscowości do miejsca przekroczenia granicy i z powrotem policjantowi przysługują należności na warunkach określonych w § 1-8 i 10.
§  13. 
Z tytułu zagranicznej podróży służbowej policjantowi przysługują:
1)
diety na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki;
2)
zwrot kosztów:
a)
noclegów, przejazdów i dojazdów,
b)
leczenia oraz innych niezbędnych wydatków określonych przez przełożonego, który wydał polecenie jej odbycia.
§  14. 
1. 
Dieta, o której mowa w § 13 pkt 1, przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży służbowej.
2. 
Jeżeli zagraniczna podróż służbowa trwa:
1)
nie dłużej niż dobę i wynosi:
a)
do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,
b)
ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 1/2 diety,
c)
ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;
2)
dłużej niż dobę:
a)
za każdą pełną dobę - przysługuje dieta w pełnej wysokości,
b)
za niepełną, ale rozpoczętą dobę - przysługuje dieta w wysokości, o której mowa w pkt 1.
3. 
Kwotę diety zmniejsza się o koszt otrzymanego za granicą bezpłatnego wyżywienia przyjmując, że każdy bezpłatny posiłek stanowi odpowiednio:
1)
śniadanie - 15% diety;
2)
obiad - 30% diety;
3)
kolacja - 30% diety.
4. 
Za każdy dzień (dobę) pobytu w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym za granicą policjantowi przysługuje 25% kwoty diety.
§  14a. 
1. 
Policjantowi odbywającemu zagraniczną podróż służbową w ramach współpracy przygranicznej, bez konieczności korzystania za granicą z noclegu, dieta, o której mowa w § 13 pkt 1, przysługuje w wysokości 25 % stawek określonych w § 14 ust. 2.
2. 
Dieta, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli:
1)
zagraniczna podróż służbowa trwa krócej niż 4 godziny;
2)
policjant otrzymał za granicą co najmniej jeden bezpłatny posiłek, o którym mowa w § 14 ust. 3.
3. 
W przypadku wielokrotnego przekraczania granicy w ciągu doby czas zagranicznej podróży służbowej, o której mowa w ust. 1, sumuje się.
§  15. 
1. 
Za nocleg policjantowi przysługuje zwrot poniesionych kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem hotelowym, w granicach ustalonego na ten cel limitu.
2. 
W uzasadnionych przypadkach przełożony, który wydał polecenie odbycia zagranicznej podróży służbowej, może wyrazić zgodę na zwrot kosztów noclegu stwierdzonych rachunkiem w wysokości przekraczającej limit, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Policjantowi, który nie korzystał z noclegu w hotelu, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 25% limitu, o którym mowa w ust. 1.
4. 
Zwrot kosztów noclegu lub ryczałt za nocleg nie przysługują za czas przejazdu oraz gdy policjantowi zapewniono bezpłatny nocleg.
§  16. 
Wysokość diet, o których mowa w § 14, oraz limitów na pokrycie kosztów noclegu, o których mowa w § 15, ustala się w wysokości określonej w przepisach dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, wydanych na podstawie art. 775 § 2 Kodeksu pracy.
§  17. 
Do policjanta odbywającego przejazdy w czasie zagranicznych podróży służbowych stosuje się odpowiednio przepisy § 5 i 6.
§  18. 
1. 
Policjantowi przysługuje ryczałt w wysokości jednej diety na pokrycie poniesionych kosztów dojazdu z dworca i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej miejscowości, w której korzystał z noclegu.
2. 
Policjantowi korzystającemu za granicą z dojazdów środkami komunikacji miejscowej przysługuje ryczałt na pokrycie ich kosztów w wysokości 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w zagranicznej podróży służbowej.
§  19. 
Sumę należności pieniężnych przysługujących policjantowi z tytułu zagranicznej podróży służbowej zmniejsza się o kwotę środków pieniężnych otrzymanych od strony zagranicznej na cele związane z finansowaniem kosztów tej podróży.
§  20. 
Jeżeli zagraniczna podróż służbowa trwa ponad 30 dni lub gdy państwem docelowym jest państwo pozaeuropejskie, przełożony może wyrazić zgodę na zwrot kosztów przewozu samolotem bagażu osobistego o wadze do 30 kg, liczonej łącznie z wagą bagażu opłaconego w cenie biletu.
§  21. 
1. 
W razie choroby policjantowi przysługuje zwrot kosztów leczenia za granicą, w tym leków.
2. 
Nie podlegają zwrotowi koszty:
1)
leczenia refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego policjanta;
2)
zakupu leków, których nabycie za granicą nie było konieczne;
3)
zabiegów chirurgii plastycznej i kosmetycznych;
4)
nabycia protez ortopedycznych, dentystycznych lub okularów.
3. 
W razie zgonu policjanta za granicą, koszty transportu jego zwłok do kraju pokrywa jednostka organizacyjna Policji właściwa do rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej.
§  22. 
1. 
Policjant odbywający zagraniczną podróż służbową otrzymuje zaliczkę w walucie obcej na niezbędne koszty podróży i pobytu poza granicami kraju. Za jego zgodą zaliczka może być wypłacona w walucie polskiej, w wysokości stanowiącej równowartość zaliczki obliczonej w walucie obcej.
2. 
Rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej dokonuje się w walucie otrzymanej zaliczki, w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej, w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży.
2a. 
Jeżeli policjant odbywa zagraniczne podróże służbowe na warunkach określonych w § 14a stale lub cyklicznie, rozliczenia ich kosztów można dokonywać za okres miesięczny w terminie 14 dni po upływie każdego miesiąca.
3. 
Do rozliczenia kosztów i wypłaty należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej przepisy § 11 ust. 1, 3 i 5 stosuje się odpowiednio, z tym że:
1)
jeżeli uzyskanie dokumentu (rachunku) nie było możliwe, policjant załącza oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania;
2)
w przypadkach, o których mowa w § 12 ust. 2, rozliczenia kosztów zagranicznej podróży służbowej dokonuje Komenda Główna Policji.
2 § 12 ust. 1 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.869) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2023 r.

3 § 12 ust. 1 pkt 1c dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 lutego 2022 r. (Dz.U.2022.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 2022 r.
4 § 12 ust. 1 pkt 1d dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 2022 r. (Dz.U.2022.869) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 kwietnia 2022 r.
5 § 12 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 lipca 2023 r. (Dz.U.2023.1491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2023 r.