Rozdział 6 - Wysokość stawek dotacji na finansowanie transportu wapna nawozowego z lokalnych źródeł pozysku oraz zasady i tryb ich udzielania - Wysokość stawek dotacji dla rolnictwa oraz zasady i tryb ich udzielania w 1993 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.31.142

Akt utracił moc
Wersja od: 13 października 1993 r.

Rozdział  6

Wysokość stawek dotacji na finansowanie transportu wapna nawozowego z lokalnych źródeł pozysku oraz zasady i tryb ich udzielania

§  37. 
1.  1
 Podmiotowi gospodarczemu świadczącemu usługi w zakresie transportu wapna, za transport sprzedanego na cele rolnicze do wysiewu na użytkach rolnych i w pracowniczych ogródkach działkowych wapna nawozowego pozyskiwanego ze źródeł lokalnych, oznaczonego w Polskiej Normie - Nawozy sztuczne wapniowe PN-93/C-87007/02 symbolami od 06 do 09 włącznie, do miejsca jego wyładunku u odbiorcy - przysługuje dotacja w wysokości 1000 zł za jeden tonokilometr, z tym że dotacja ta nie może przekraczać pięciokrotności ceny płaconej przez jego nabywcę.
2. 
Ilość wapna zakupionego do wysiewu, potwierdzona przez odbiorcę w dokumentacji stanowiącej podstawę naliczania dotacji, nie może przekraczać zalecanych przez okręgową stację chemiczno-rolniczą dawek wapna dla danej miejscowości.
3. 
Dotacja, o której mowa w ust. 1, przysługuje również podmiotowi gospodarczemu transportującemu to wapno do wysiewu na użytkach rolnych własnego gospodarstwa - do ilości nie większej jednak, niż to wynika z norm zużycia zaleconych przez właściwą terytorialnie okręgową stację chemiczno-rolniczą dla tego gospodarstwa. W tym przypadku nie ma zastosowania przepis dotyczący pięciokrotności ceny płaconej przez nabywcę.
4. 
Jeżeli wapno nawozowe jest transportowane do miejscowości podgórskich i górskich, określonych w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. Nr 52, poz. 268, z 1986 r. Nr 46, poz. 225, z 1988 r. Nr 1, poz. 1, z 1989 r. Nr 7, poz. 45, Nr 10, poz. 53, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1991 r. Nr 7, poz. 24, Nr 80, poz. 350, Nr 114, poz. 494 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86), stawkę dotacji określoną w ust. 1 zwiększa się o 10%.
5. 
Dotacja, o której mowa w ust. 1 i 3, przysługuje, jeżeli transport wapna nawozowego dokonywany jest najkrótszą drogą z najbliżej położonego miejsca jego załadunku do miejsca jego wyładunku u odbiorcy, przy czym maksymalna odległość transportu, przy której przysługuje dotacja, wynosi:
1)
50 km - dla wapna defekacyjnego,
2) 2
 80 km - dla pozostałych odmian wapna nawozowego.

Za zgodą właściwego do spraw rolnictwa wydziału urzędu wojewódzkiego, na teren województwa którego wapno to jest transportowane, odległość, o której mowa w pkt 2, może być w porozumieniu z właściwą izbą skarbową wypłacającą dotację dla danego podmiotu gospodarczego przedłużona o dalsze 20 km, z tym że za ten odcinek wysokość stawki dotacji za jeden tonokilometr wynosi połowę stawki określonej w ust. 1.

6.  3
 W razie niepełnego pokrycia potrzeb wapnowania gleb wapnem defekacyjnym w promieniu 50 km od cukrowni, dotacja, o której mowa w ust. 1 i 3, przysługuje za transport innych odmian wapna nawozowego z najbliżej położonego miejsca jego pozysku. Decyzję w tej sprawie może podjąć właściwy wydział do spraw rolnictwa urzędu wojewódzkiego w porozumieniu z izbą skarbową.
§  38. 
1. 
Podmioty gospodarcze zainteresowane korzystaniem z dotacji, o których mowa w § 37, przedstawiają izbie skarbowej, właściwej dla siedziby podmiotu gospodarczego, przed rozpoczęciem działalności objętej dotowaniem - wniosek o zapewnienie dotacji oraz uzgadniają z izbami skarbowymi dla celów dotacyjnych sposób ewidencjonowania działalności objętej tym dotowaniem. Tryb ten nie ma zastosowania do województw wymienionych w § 40 ust. 1.
2. 
Dotacje są przekazywane podmiotom gospodarczym w okresach miesięcznych przez właściwe miejscowo izby skarbowe w granicach wydatków budżetowych przyznanych na ten cel, po przedstawieniu przez zainteresowane podmioty gospodarcze zestawień należnych dotacji.
§  39. 
1. 
Podmiot gospodarczy ubiegający się o dotację do transportu wapna nawozowego, o której mowa w § 37, powinien dołączyć do wniosku o wypłatę dotacji:
1) 4
 atest jakościowy sporządzony przez okręgową stację chemiczno-rolniczą dla każdej partii nie większej niż 500 ton dla wapna defekacyjnego z cukrowni i 2000 ton dla pozostałego wapna, stwierdzający nazwę i symbol odmiany danego rodzaju wapna oraz zgodność wszystkich jego parametrów z wymogami określonymi dla tego rodzaju wapna w obowiązującej Polskiej Normie,
2)
dokument przewozu wapna, z którego wynika odległość transportu wapna,
3)
dokumenty zakupu wapna i jego sprzedaży (rachunek, faktura), z potwierdzeniem odbioru wapna przez odbiorcę, z wymienieniem ilości i ceny wapna oraz powierzchni użytków rolnych,
4)
dokumenty stwierdzające otrzymaną ilość wapna z zakładu pozysku (kopalni lub zakładu przemysłowego) lub potwierdzające zużytą ilość wapna na potrzeby własne zgodnie z normą jego zużycia w tym gospodarstwie, zalecaną przez stację chemiczno-rolniczą.
2. 
W razie zmiany warunków atmosferycznych (opady) atest jakościowy wapna powinien być powtórzony.
§  40. 
1. 
W województwach bydgoskim, olsztyńskim i toruńskim, oprócz dotacji do transportu wapna nawozowego, o której mowa w § 37, wprowadza się eksperymentalnie w wytypowanych wsiach dodatkowe dotowanie transportu wapna pozyskiwanego ze źródeł lokalnych do wapnowania regeneracyjnego silnie zakwaszonych gleb.
2. 
Właściwe dla województw wymienionych w ust. 1 okręgowe stacje chemiczno-rolnicze, w porozumieniu z właściwymi w urzędach wojewódzkich wydziałami do spraw rolnictwa, określą w terminach umożliwiających zrealizowanie eksperymentalnego wapnowania gleb:
1)
wykaz miejscowości i gospodarstw objętych tym eksperymentem oraz poziom zakwaszenia gleb w tych gospodarstwach,
2)
przyjęty na 1993 r. dla poszczególnych gospodarstw rozmiar wapnowania gleb - obejmujący liczbę hektarów przewidzianych do zwapnowania oraz dawkę wapna na 1 hektar gruntów ornych i użytków zielonych - w masie towarowej danego rodzaju wapna wynikającej z dawek w czystym składniku zalecanych dla danej kategorii gleb, określonych w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
3. 
Podmiotowi gospodarczemu świadczącemu usługi w zakresie transportu wapna do gospodarstw objętych eksperymentem przysługuje dodatkowa dotacja w wysokości 20% kwoty dotacji określonej w § 37. Podmiot ten pomniejsza o kwotę dodatkowej dotacji należność do uiszczenia przez odbiorców nabywających wapno.
4. 
Podmioty gospodarcze zainteresowane świadczeniem usług w zakresie transportu wapna ze źródeł lokalnych na terenie województw wymienionych w ust. 1 składają wnioski o dotację w izbach skarbowych tych województw, bez względu na siedzibę tych podmiotów.
5. 
Izba skarbowa, na wniosek właściwego wydziału do spraw rolnictwa urzędu wojewódzkiego, określa kolejne miejsce pozysku wapna, jeżeli z najbliżej położonego miejsca pozysk wapna w terminach wynikających z harmonogramu przeprowadzenia eksperymentu jest niemożliwy.
6. 
W razie gdy na terenie województw, o których mowa w ust. 1, z wnioskiem o świadczenie usług w zakresie transportu wapna występuje więcej niż jeden podmiot gospodarczy - izba skarbowa niezwłocznie przekazuje te wnioski do właściwego do spraw rolnictwa wydziału urzędu wojewódzkiego celem przeprowadzenia przetargu na dostawę tego wapna. Po przeprowadzeniu przetargu dyrektor wydziału właściwego do spraw rolnictwa określa stawki dotacji na jeden tonokilometr do wapna dostarczanego do wsi objętych regeneracyjnym wapnowaniem, z tym że stawki te nie mogą być wyższe niż określone w § 37, oraz zawiadamia o ich wysokości izbę skarbową i podmiot gospodarczy.
7. 
Należne dotacje, o których mowa w ust. 3, są wypłacane podmiotom gospodarczym świadczącym usługi w zakresie transportu wapna w okresach miesięcznych przez izby skarbowe na podstawie zestawienia sporządzanego w oparciu o dokumentację wymienioną w § 39, potwierdzonego przez właściwą terytorialnie okręgową stację chemiczno-rolniczą co do zgodności tych dostaw z wymogami określonymi przez stację.
8. 
Właściwe do spraw rolnictwa wydziały Urzędów Wojewódzkich w Bydgoszczy, Olsztynie i Toruniu, w porozumieniu z właściwymi terytorialnie okręgowymi stacjami chemiczno-rolniczymi i izbami skarbowymi, sporządzą i przedłożą do dnia 31 października 1993 r. Ministerstwu Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wstępną ocenę eksperymentu.
§  41. 
Dotacje, o których mowa w § 37 i 40, rozliczane są z budżetem w części 08 dział 40 - Rolnictwo, rozdział 4405, § 48.
1 § 37 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 16 września 1993 r. (Dz.U.93.89.414) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1993 r.
2 § 37 ust. 5 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 16 września 1993 r. (Dz.U.93.89.414) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1993 r.
3 § 37 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 16 września 1993 r. (Dz.U.93.89.414) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1993 r.
4 § 39 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 września 1993 r. (Dz.U.93.89.414) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1993 r.