Wysokość i zasady dokonywania wpłat do Funduszu Gwarancyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.63.406

Akt utracił moc
Wersja od: 26 maja 1998 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 maja 1998 r.
w sprawie wysokości i zasad dokonywania wpłat do Funduszu Gwarancyjnego.

Na podstawie art. 185 ust. 3 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934) zarządza się, co następuje:
Wysokość wpłaty do Funduszu Gwarancyjnego jest ustalana na każdy kolejny kwartał kalendarzowy, na podstawie rozliczenia wpłat na koniec poprzedniego kwartału kalendarzowego, dokonanego nie później niż w terminie 3 dni roboczych, licząc od dnia zakończenia kwartału.
W celu dokonania rozliczenia, o którym mowa w § 1, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych Spółka Akcyjna prowadzi dla poszczególnych powszechnych towarzystw emerytalnych ewidencję dokonanych dotychczas wpłat oraz pożytków z lokaty środków Funduszu Gwarancyjnego.
Wysokość wpłat na koniec danego kwartału kalendarzowego, po powiększeniu o pożytki z ich lokaty oraz pomniejszeniu o wynagrodzenie należne Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych Spółce Akcyjnej, powinna wynosić dla każdego powszechnego towarzystwa emerytalnego 0,1% wartości aktywów netto otwartego funduszu emerytalnego zarządzanego przez towarzystwo na koniec tego kwartału.
Wysokość wpłaty, o której mowa w § 1, stanowi różnicę między wymaganą wysokością wpłat ustaloną zgodnie z § 3 a rzeczywistą wysokością tych wpłat na koniec kwartału kalendarzowego, jeżeli jest ona niższa od wysokości wymaganej.
Wpłaty, o której mowa w § 1, powszechne towarzystwo emerytalne dokonuje w terminie 14 dni, licząc od dnia otrzymania od Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Spółki Akcyjnej rozliczenia wpłat za poprzedni kwartał kalendarzowy.
1.
W przypadku gdy rozliczenie za poprzedni kwartał kalendarzowy wykaże nadpłatę po stronie powszechnego towarzystwa emerytalnego, kwota tej nadpłaty jest zaliczana na poczet wpłaty należnej w kolejnym kwartale kalendarzowym, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Na pisemny wniosek powszechnego towarzystwa emerytalnego kwota nadpłaty podlega zwrotowi w terminie 14 dni, licząc od dnia otrzymania wniosku.
1.
W przypadku niedokonania należnej wpłaty w terminie, o którym mowa w § 5, powszechne towarzystwo emerytalne jest obowiązane do zapłaty odsetek za zwłokę w wysokości odsetek ustawowych.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, o którym mowa w § 6 ust. 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.