Rozdział 2 - Rodzaje tytułów honorowych oraz wzory odznak tych tytułów - Wyróżnianie pododdziałów i oddziałów wojskowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.162.1340

Akt utracił moc
Wersja od: 25 sierpnia 2004 r.

Rozdział  2

Rodzaje tytułów honorowych oraz wzory odznak tych tytułów

§  3. 
Pododdziałom i oddziałom wojskowym mogą być nadawane tytuły honorowe:
1)
"Wzorowy Pododdział" - plutonowi, kompanii, batalionowi lub równorzędnemu pododdziałowi;
2)
"Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej":
a)
samodzielnemu batalionowi, samodzielnemu dywizjonowi lub samodzielnej eskadrze,
b)
brygadzie lub pułkowi,
c)
oddziałom wojskowym równorzędnym oddziałom, o których mowa w lit. a i b.
§  4. 
1. 
Odznakę tytułu honorowego "Wzorowy Pododdział" stanowi, z zastrzeżeniem § 9 ust. 1, proporzec:
1)
"Wzorowy Pododdział Wojsk Lądowych";
2) 1
 "Wzorowy Pododdział Sił Powietrznych";
3)
"Wzorowy Pododdział Marynarki Wojennej";
4)
"Wzorowy Pododdział Żandarmerii Wojskowej".
2. 
Pododdział wojskowy niewchodzący w skład rodzaju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, któremu został nadany tytuł honorowy, otrzymuje proporzec "Wzorowy Pododdział Wojsk Lądowych".
§  5. 
1. 
Proporzec "Wzorowy Pododdział Wojsk Lądowych" składa się z płata i drzewca.
2. 
Płat proporca ma kształt prostokąta z tkaniny barwy zielonej na jego stronie głównej, a na stronie odwrotnej - barwy białej; jeden bok proporca jest wszyty w białą skórę przymocowaną do drzewca pięcioma gwoździami z metalu koloru srebrnego po każdej stronie płata (drzewca); boki proporca, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte frędzlą srebrną o długości 35 mm.
3. 
Na stronie głównej płata, pośrodku, znajduje się orzeł wojsk lądowych, według wzoru określonego w art. 5 ustawy, haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem; wysokość orła, mierzona od tarczy amazonek do końca skrzydeł, wynosi 320 mm.
4. 
Na stronie odwrotnej płata, pośrodku, znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, pośród których jest umieszczony w czterech wierszach napis "TOBIE OJCZYZNO ZAWSZE WIERNI"; wieniec i napis są haftowane złotym szychem.
5. 
Drzewce proporca jest sporządzone z drewna toczonego; drzewce jest dwudzielne, połączone tuleją z metalu koloru srebrnego o długości 100 mm; na górnym końcu drzewca jest umieszczony grot, a na dolnym - stopka z metalu koloru srebrnego; na drzewcu mogą być umieszczone gwoździe okolicznościowe koloru srebrnego.
6. 
Wzór proporca "Wzorowy Pododdział Wojsk Lądowych" zawiera załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  6. 
1.  2
 Proporzec "Wzorowy Pododdział Sił Powietrznych" składa się z płata i drzewca.
2. 
Płat proporca ma kształt prostokąta z tkaniny barwy błękitnej na jego stronie głównej, a na stronie odwrotnej - barwy białej.
3. 
Na stronie głównej płata znajduje się orzeł lotnictwa wojskowego, według wzoru określonego w art. 6 ustawy.
4.  3
 Do opisu płata i drzewca proporca "Wzorowy Pododdział Sił Powietrznych" stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 2-5.
5.  4
 Wzór proporca "Wzorowy Pododdział Sił Powietrznych" zawiera załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Proporzec "Wzorowy Pododdział Marynarki Wojennej" składa się z płata i drzewca.
2. 
Płat proporca ma kształt prostokąta z tkaniny barwy granatowej na jego stronie głównej, a na stronie odwrotnej - barwy białej; jeden bok proporca jest wszyty w białą skórę przymocowaną do drzewca pięcioma gwoździami z metalu koloru złotego po każdej stronie płata (drzewca); boki proporca, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte frędzlą złotą o długości 35 mm.
3. 
Na stronie głównej płata, pośrodku, znajduje się orzeł marynarki wojennej, według wzoru określonego w art. 7 ustawy, haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła oraz kotwica i lina są haftowane złotym szychem, a wewnętrzne pole tarczy amazonek jest haftowane niebieskim szychem; wysokość orła, mierzona od tarczy amazonek do końca skrzydeł, wynosi 320 mm.
4. 
Do opisu strony odwrotnej płata proporca "Wzorowy Pododdział Marynarki Wojennej" stosuje się odpowiednio przepis § 5 ust. 4.
5. 
Drzewce proporca jest sporządzone z drewna toczonego; drzewce jest dwudzielne, połączone tuleją z metalu koloru złotego o długości 100 mm; na górnym końcu drzewca jest umieszczony grot, a na dolnym - stopka z metalu koloru złotego; na drzewcu mogą być umieszczone gwoździe okolicznościowe koloru złotego.
6. 
Wzór proporca "Wzorowy Pododdział Marynarki Wojennej" zawiera załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Proporzec "Wzorowy Pododdział Żandarmerii Wojskowej" składa się z płata i drzewca.
2. 
Płat proporca ma kształt prostokąta z tkaniny barwy szkarłatnej na jego stronie głównej, a na stronie odwrotnej - barwy białej.
3. 
Na stronie głównej płata, pośrodku, znajduje się hełm dywizjonu karabinierów konnych, którzy w latach 1830-1831 stanowili korpus żandarmerii, wsparty na pękających granatach, z podpinką ustylizowaną w litery "ŻW" - będące elementami odznaki pamiątkowej Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, określonej w odrębnych przepisach - haftowane srebrnym szychem; wysokość hełmu, mierzona od podpinki, wynosi 320 mm.
4. 
Do opisu płata i drzewca proporca "Wzorowy Pododdział Żandarmerii Wojskowej" stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 2, 4 i 5.
5. 
Wzór proporca "Wzorowy Pododdział Żandarmerii Wojskowej" zawiera załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  9. 
1. 
Odznakę tytułu honorowego "Wzorowy Pododdział" nadanego pododdziałowi wojskowemu, który na podstawie odrębnych przepisów dziedziczy tradycje kawaleryjskie, stanowi buńczuk.
2. 
Elementami buńczuka są lanca, proporczyk i ogon z włosa końskiego.
3. 
Lanca metalowa niklowana o długości 2.700 mm ma grot o długości 300 mm oraz rękojeść, umieszczoną w odległości 1.150 mm od jej dolnego końca, oplecioną szarym sznurkiem na długości 200 mm. Przy górnej krawędzi rękojeści i dolnym końcu lancy są umieszczone rzemienie koloru brązowego. Na lancy mogą być umieszczone gwoździe okolicznościowe koloru srebrnego.
4. 
Proporczyk z tkaniny w barwach Rzeczypospolitej Polskiej, określonych w odrębnych przepisach, o długości 1.200 mm i szerokości 350 mm jest zakończony dwoma językami na wolnym liku; głębokość wcięcia języków proporczyka jest równa jednej trzeciej jego długości.
5. 
Ogon z włosia końskiego barwy czarnej, umieszczony w siatce jedwabnej z frędzlami z trójskrętnego sznurka koloru srebrnego, przymocowany do metalowej niklowanej kopułki zaopatrzonej u wierzchołka w kółko, jest zawieszony wraz z proporczykiem przy grocie lancy. Ogon jest zawieszony na metalowym niklowanym łańcuszku złożonym z siedmiu ogniw, zakończonym haczykiem w kształcie litery "S"; całkowita długość łańcuszka wynosi 95 mm.
6. 
Wzór buńczuka zawiera załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  10. 
1. 
Elementami odznaki tytułu honorowego "Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczyposolitej Polskiej" są umieszczone na tarczy herbowej: trójdzielna tarcza zwieńczona panoplium, banderola z dewizą i gwóźdź ozdobny.
2. 
Trójdzielna półkolista tarcza, o długości 85 mm i szerokości 90 mm, obwiedziona wężykiem generalskim, określonym w odrębnych przepisach, o szerokości 10 mm, tłoczonym w metalu srebrzonym i oksydowanym, jest umieszczona w centralnej części tarczy herbowej. Pośrodku lewego górnego na niebiesko emaliowanego pola tarczy i prawego górnego na granatowo emaliowanego pola tarczy o długości 30 mm i szerokości 33 mm oraz dolnego na zielono emaliowanego, półkoliście zakończonego pola tarczy o długości 60 mm i szerokości 35 mm, są umieszczone odpowiednio orzeł wojsk lądowych, orzeł lotnictwa wojskowego i orzeł marynarki wojennej według wzorów określonych odpowiednio w art. 5-7 ustawy, wykonane z metalu srebrzonego i oksydowanego. Pośrodku zbiegających się krawędzi pól tarczy są umieszczone inicjały "SZ RP", wykonane z metalu srebrzonego, o wymiarach liter 15 x 30 mm.
3. 
Panoplium, wykonane z metalu srebrzonego i oksydowanego oraz emalii, tworzą sztandar jednostki wojskowej oraz skrzyżowane szable, lufy armatnie i lance z proporczykami emaliowanymi w barwach Rzeczypospolitej Polskiej, określonych w odrębnych przepisach. Na panoplium jest umieszczony orzeł z głowicy sztandaru jednostki wojskowej, według wzoru określonego w art. 15 ustawy, o wysokości 62 mm, spoczywający na puszce. Na puszce jest umieszczony w trzech rzędach napis "Minister Obrony Narodowej".
4. 
Półkolista banderola z metalu srebrzonego i oksydowanego, zakończona falistymi proporczykami emaliowanymi w barwach Rzeczypospolitej Polskiej, określonych w odrębnych przepisach, jest umieszczona poniżej tarczy w odległości 2 mm. Na banderoli jest umieszczona dewiza "BENE MERITUS PATRIAE".
5. 
Tarcza herbowa o długości 150 mm, szerokości 210 mm i grubości 19 mm jest wykonana z drewna bukowego. Brzeg tarczy jest ścięty na szerokość 5 mm i wysokość 5 mm. Na tarczy, poniżej banderoli z dewizą, jest umieszczony gwóźdź ozdobny w kształcie tarczy o długości 20 mm i szerokości 27 mm, wykonany z metalu srebrzonego i oksydowanego. Na gwoździu są umieszczone grawerowane inicjały nazwy oddziału wojskowego, a poniżej nich - liczba oznaczająca rok nadania tytułu honorowego. Na tarczy mogą być umieszczane - symetrycznie po obu stronach trójdzielnej półkolistej tarczy - gwoździe ozdobne, upamiętniające kolejne nadanie tytułu honorowego oddziałowi wojskowemu. Pośrodku odwrotnej strony tarczy jest umieszczona na zawiasie podstawka o długości 120 mm.
6. 
Wzór odznaki tytułu honorowego "Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" zawiera załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  11. 
1. 
Odznakę tytułu honorowego "Wzorowy Pododdział", nadanego pododdziałowi wojskowemu, którą noszą jego żołnierze, stanowi odpowiednio:
1)
miniaturka odznaki, będąca odwzorowaniem:
a)
strony głównej płata proporca "Wzorowy Pododdział Wojsk Lądowych", określonej w § 5 ust. 2 i 3,
b) 5
 strony głównej płata proporca "Wzorowy Pododdział Sił Powietrznych", określonej w § 6 ust. 2-4,
c)
strony głównej płata proporca "Wzorowy Pododdział Marynarki Wojennej", określonej w § 7 ust. 2-4,
d)
strony głównej płata proporca "Wzorowy Pododdział Żandarmerii Wojskowej", określonej w § 8 ust. 2-4

- w kształcie powiewającego proporca, którego płat ma szerokość 16 mm i długość 25 mm, a drzewce ma długość 30 mm;

2)
miniaturka buńczuka, wykonana z metalu srebrzonego i oksydowanego, o długości 10 mm i szerokości 3 mm, z emaliowanym w barwach Rzeczypospolitej Polskiej, określonych w odrębnych przepisach, powiewającym proporczykiem na lancy skierowanej ukośnie w prawą stronę, o wymiarach: długość - 15 mm, szerokość - 5 mm i głębokość wcięcia - jedna trzecia długości; długość lancy wynosi 25 mm.
2.  6
 Miniaturka odznaki tytułu honorowego "Wzorowy Pododdział" jest pokryta emalią koloru odpowiadającego barwie tkaniny strony głównej płata proporca, który odwzorowuje. Orzeł wojskowy znajdujący się na miniaturce odznaki, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i b, a także hełm dywizjonu karabinierów konnych umieszczony na miniaturce odznaki, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. d - o wysokości 12 mm oraz obramowanie w formie frędzli i drzewce miniaturki odznaki noszonej przez żołnierzy pododdziału wojsk lądowych, sił powietrznych oraz Żandarmerii Wojskowej są wykonane z metalu srebrzonego i oksydowanego.
3. 
Elementy miniaturki odznaki, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, są wykonane: orzeł marynarki wojennej o wysokości 12 mm - z metalu srebrzonego i oksydowanego, a stanowiąca jego część tarcza amazonek jest na niebiesko emaliowana; kotwica i lina są wykonane z metalu złoconego, drzewce - z metalu srebrzonego i oksydowanego, z tym że jego grot jest złocony, a obramowanie w formie frędzli - z metalu złoconego.
§  12. 
1. 
Miniaturkę odznaki tytułu honorowego "Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej", nadanego oddziałowi wojskowemu, którą noszą jego żołnierze, stanowi wizerunek panopliów określonych w § 10 ust. 3, z tym że puszka umieszczona na panopliach jest kancelowana. Odznaka ma długość 32 mm i szerokość 22 mm.
2. 
Miniaturka odznaki tytułu honorowego "Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej", którą noszą:
1)
żołnierze zawodowi - jest wykonana z metalu srebrzonego i oksydowanego oraz ma emaliowane w barwach Rzeczypospolitej Polskiej, określonych w odrębnych przepisach, proporczyki lanc;
2)
żołnierze niezawodowi - jest wykonana z metalu srebrzonego i oksydowanego.
§  13. 
Miniaturki odznak tytułu honorowego "Wzorowy Pododdział" i "Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej", które noszą żołnierze pododdziału i oddziału wojskowego, są zapinane na sztyft.
2. 
Wzory miniaturek odznak tytułu honorowego "Wzorowy Pododdział" i "Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej", noszonych przez żołnierzy, zawiera załącznik nr 7 do rozporządzenia.
1 § 4 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 lipca 2004 r. (Dz.U.04.175.1820) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 2004 r.
2 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 lipca 2004 r. (Dz.U.04.175.1820) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 2004 r.
3 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 lipca 2004 r. (Dz.U.04.175.1820) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 2004 r.
4 § 6 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 27 lipca 2004 r. (Dz.U.04.175.1820) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 2004 r.
5 § 11 ust. 1 pkt 1 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 lipca 2004 r. (Dz.U.04.175.1820) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 2004 r.
6 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 lipca 2004 r. (Dz.U.04.175.1820) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 2004 r.